Connect with us

Sanatate

Care este starea adolescentei care a primit o inimă artificială. Medic: “Totul a apărut brusc, inima se dilata extrem, era imobilizată pe patul de spital”

Tudor Calinescu

Published

on

Care este starea adolescentei care a primit o inimă artificială. Medic: "Totul a apărut brusc, inima se dilata extrem, era imobilizată pe patul de spital"


Prof. Dr. Horaţiu Suciu, şeful Clinicii de Chirurgie Cardiovasculară a Institutului de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Târgu Mureş, a explicat cum a decurs operaţia în cazul fetei în vârstă de 17 ani, acesta fiind primul transplant de inimă artificială la un copil, din România.
Prof. Dr. Horaţiu Suciu a explicat într-un interviu acordat News.ro că evoluţia stării de sănătate a fetei în vârstă de 17 ani a dus la efectuarea acestei proceduri, în sensul în care fata s-a îmbolnăvit grav în decurs de numai 2-3 luni. Părinţii ei au fost şocați să afle că fata are cardiomiopatie dilatativă, o afecţiune care presupune dilatarea extremă a inimii. Dr. Suciu spune că fata era dependentă de medicamente, imobilizată pe patul de spital.

„Am fost oarecum forţaţi de împrejurări, de evoluţia clinică a acestei tinere, pentru că ea a devenit bolnavă manifest doar de aproximativ 2-3 luni, totul a apărut brusc, mi-au spus şi părinţii că a fost un şoc pentru ei aflarea acestei veşti, ei ştiau că au o fată absolut sănătoasă şi iată că a apărut această nenorocire, afecţiunea se numeşte cardiomiopatie dilatativă şi se manifestă prin dilatarea extremă a inimii şi această inimă devine neperformantă, făcându-l pe pacient să se simtă foarte rău”, a relatat Prof. Dr. Horaţiu Suciu.

Această intervenție este una în premieră în țara noastră, iar în sala de operație a fost o echipă complexă.

„A fost o intervenţie mai puţin convenţională, de implantare a acestui dispozitiv, care denumit ştiinţific este dispozitiv de asistare circulatorie, mai pe înţelesul tuturor ar fi vorba de o inimă artificială în sensul că, ştim cu toţii, inima este o pompă care pompează sânge şi implicit viaţă, iar sunt unele situaţii când această pompă la unii pacienţi se defectează şi soluţia este transplantul cardiac, la mulţi dintre aceşti pacienţi. Din păcate nu toţi pacienţii pot aştepta în siguranţă această inimă, această şansă reprezentată de transplant, singura metodă care asigură vindecarea, dar pentru unii dintre ei care sunt într-o stare foarte gravă şi în iminenţa de a-i pierde există posibilitatea de a implanta acest dispozitiv care are rolul de punte către transplant, mai precis rolul de a-i ţine în viaţă într-o stare clinică bună şi cu o viaţă bună calitativ, să aştepte în siguranţă un transplant (…). E bine că şi în ţara noastră există această posibilitate, sunt dispozitive extrem de performante şi foarte delicate, cu o tehnologie de vârf, e bine că şi pacienţii români pot să beneficieze de ele, ştiinţa evoluează, trebuie să fim în pas cu ea”, a explicat Prof. Suciu.

Medicul spune că starea fetei este una bună postoperator.

„Evoluţia postoperatorie este încurajatoare şi este prezentă, cooperantă, bucuroasă de noua stare în care se simte şi e un pacient cum ne-am dori să fie cu toţii, este optimistă şi îşi doreşte să meargă acasă”, a afirmat Prof. Dr. Suciu.

Citiți AICI interviul integral

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Sanatate

Topul celor mai cunoscuți medici oncologi din Cluj

Alex Campian

Published

on

Medici oncologi Cluj Institutul Oncologic Ion Chiricuță

Salvatori de vieți și mândria Clujului

Cluj-Napoca este astăzi unul dintre cele mai importante centre oncologice din România. Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuță” (IOCN) și Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” formează o adevărată școală de excelență, unde activează unii dintre cei mai respectați medici oncologi, chirurgi și radioterapeuți ai țării. Ei sunt nu doar salvatori de vieți, ci și profesori dedicați și cercetători implicați în descoperirea de noi tratamente împotriva cancerului.


Lideri și profesori de renume

  • Prof. univ. dr. Alexandru Irimie – Rector UMF „Iuliu Hațieganu”, fost director al IOCN, chirurg oncolog specializat în cancere digestive și de țesuturi moi.

  • Prof. univ. dr. Patriciu Achimaș-Cadariu – fost ministru al Sănătății, oncolog recunoscut internațional, implicat în cercetări privind cancerele ginecologice.

  • Prof. dr. Tudor Eliade Ciuleanu – profesor emerit, președinte al Comitetului de tumori pulmonare, cu expertiză în multiple domenii oncologice.

  • Prof. dr. Călin Căinap – profesor universitar, specialist în terapii sistemice pentru cancere digestive, pulmonare și ginecologice.


Chirurgie oncologică de elită

  • Conf. dr. Cosmin Ioan Lisencu – coordonator de secție la IOCN, conferențiar UMF.

  • Șef lucrări dr. Codruț Nistor-Ciurbă – intervenții complexe în tumori mamare și digestive.

  • Șef lucrări dr. Marius Emil Pușcaș – coordonator Chirurgie Oncologică II, specializat în patologie mamară și colorectală.

  • Șef lucrări dr. Ioan-Cătălin Vlad – expert în chirurgie laparoscopică și oncologică.

  • Dr. Alexandru Necula – specializat în oncologie digestivă și chirurgie hepato-bilio-pancreatică.

  • Șef lucrări dr. Maximilian Muntean – chirurgie oncologică și cercetare multidisciplinară.

  • Asist. univ. dr. Vlad Alexandru Gâta și Asist. univ. dr. Dindelegan Maximilian George – noua generație de chirurgi formați la UMF Cluj.


Oncologie medicală

  • Șef lucrări dr. Andra Meșter – coordonator secție oncologie medicală.

  • Dr. Cristina Ligia Cebotaru – medic primar, doctor în științe medicale, cu experiență în imunoterapii și tumori rare.

  • Dr. Milan-Paul Kubelac – coordonator Oncologie Medicală II, implicat în trialuri clinice internaționale.

  • Dr. Alexandra Gherman – oncologie bronhopulmonară și digestivă, cercetare clinică.

  • Asist. univ. dr. Sur Daniel-Genel – tratamente pentru tumori digestive și melanom.

  • Dr. Dana Iancu, Dr. Carmen Floareș, Dr. Ovidiu Bochiș, Dr. Iulia Monica Groza – specialiști dedicați terapiilor sistemice moderne.

  • Conf. dr. Claudia Burz – oncologie medicală și imunologie clinică, implicată în îngrijiri suportive.


Radioterapie

  • Dr. Daniela Laura Martin – coordonator al Laboratorului de Radioterapie IOCN, expert în tratamente moderne.

  • Dr. Domnica Carpov – specializată în tumori ORL și limfoame.

  • Dr. Laszlo Istvan Peter – radioterapie externă și brahiterapie pentru tumori ginecologice.

  • Dr. Ovidiu Coza – radioterapie și oncologie medicală cu experiență vastă.

  • Dr. Alexandra-Timea Kirsch, Dr. Alina Simona Muntean, Dr. Zsolt Fekete, Dr. Dana Cernea, Dr. Elisabeta Ciuleanu, Dr. Petronela Rusu – echipa multidisciplinară ce asigură tratamente integrate.

  • Prof. dr. Viorica Nagy – șef de secție, specializată în radio-chimioterapia cancerelor ginecologice.


Oncologie pediatrică

  • Dr. Rodica Voichița Cosnarovici – șefă de secție Oncopediatrie, cu rol major în diagnostic și tratament pentru copiii cu cancer.

  • Dr. Emilia Mihuț – hematologie-oncologie pediatrică, competențe în îngrijiri paliative.

  • Dr. Elena Diana Olteanu – supraspecializare în oncologie pediatrică, implicată în trialuri clinice.

  • Dr. Doina Paula Pruteanu – oncologie pediatrică și tumori cerebrale.


Concluzie

Acești medici nu sunt doar specialiști de renume, ci și pilonii unui centru de excelență recunoscut la nivel internațional. Prin profesionalism, empatie și inovație, ei reprezintă cu adevărat mândria Clujului și oferă speranță pacienților din întreaga țară.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Sanatate

Alertă alimentară: un lot de salată cu icre retras de la vânzare din cauza bacteriei Listeria

Alex Campian

Published

on

Salată de icre retrasă din supermarketurile Kaufland, risc de contaminare cu Listeria

Autoritatea Națională Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat retragerea de la vânzare a unui lot de Salată de icre de crap, produs de SC Doripesco Prod SRL.

Produsul vizat are următoarele detalii:

  • Denumire: Salată de icre de crap

  • Gramaj: 190 g

  • Număr lot: 05.09.2025

  • Termen de valabilitate: 20.10.2025

  • Comercializare: supermarketurile Kaufland

Decizia a fost luată după ce a fost identificat un risc de contaminare cu Listeria monocytogenes, o bacterie periculoasă pentru sănătatea consumatorilor.

Recomandările autorităților

Clienții care au achiziționat produsul sunt sfătuiți să nu îl consume și să îl returneze la magazinele Kaufland până la data de 5 octombrie 2025, unde vor primi contravaloarea acestuia, sau să îl distrugă.

ANSVSA reamintește consumatorilor importanța verificării atente a etichetelor și a termenelor de valabilitate pentru produsele perisabile.

Salată de icre retrasă din supermarketurile Kaufland din cauza bacteriei Listeria

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

„Biletul de Sănătate” revine la Cluj: mișcare pentru un bilet gratuit de autobuz

Alex Campian

Published

on

Clujenii fac genuflexiuni pentru un bilet gratuit de autobuz în cadrul proiectului „Biletul de Sănătate” 2025

„Biletul de Sănătate”, inițiativa Sports Festival care transformă mișcarea într-un bilet gratuit de autobuz, a revenit în această toamnă la Cluj-Napoca pentru al șaselea an consecutiv.

Cele două stații smart – una pentru genuflexiuni, pe strada Memorandumului Sud, și una pentru pedalat, pe strada Regele Ferdinand – funcționează zilnic între orele 08:00 – 20:00 și vor fi disponibile până la începutul lunii decembrie 2025.

Cum funcționează „Biletul de Sănătate”

Clujenii sunt provocați să îmbine sportul cu utilul:

  • 20 de genuflexiuni sau

  • 400 de metri pedalați pe bicicleta statică

înseamnă un bilet de autobuz gratuit, valabil timp de 7 zile pe rețeaua de transport public urban din Cluj-Napoca.

Rezultatele edițiilor trecute

În 2024, proiectul a generat 46.911 bilete gratuite, peste 655.000 de genuflexiuni și peste 5.600 km pedalați. Din 2020 și până acum, clujenii au obținut peste 200.000 de bilete de autobuz prin mișcare, transformând timpul de așteptare într-o oportunitate pentru sănătate.

Istoric și dezvoltare

Prima stație smart a fost instalată în 2020, pe strada Memorandumului Sud. În 2022, proiectul s-a extins cu o nouă stație pe strada Regele Ferdinand, unde călătorii pot pedala virtual pe trasee urbane de 400 m. Sistemele sunt interactive, afișează distanța și viteza, iar la final generează un clasament general.

O inițiativă pentru comunitate

„Biletul de Sănătate” este un proiect al Sports Festival, dezvoltat de Life is Hard, cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca, în parteneriat cu Compania de Transport Public Cluj-Napoca și Consiliul Județean Cluj.

Scopul său este de a aduce mișcarea în viața de zi cu zi a clujenilor și de a oferi un beneficiu simbolic prin transportul gratuit.

video: sportsfestival.com

 

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom