Connect with us

Eveniment

Oficial! Târgul de Crăciun din Cluj Napoca, organizat de UNTOLD, se deschide în 24 noiembrie, în Piața Unirii, și 1 decembrie pe Platoul Sălii Sporturilor „Horia Demian”

Diana Petrescu

Published

on

UNTOLD organizează 2 târguri de Crăciun în Cluj Napoca cu roată panoramică și patinoar


Organizatorii Târgului de Crăciun din Cluj Napoca au anunțat datele în care se deschid festivitățile de sărbători în cele două locații din oraș. Astfel, târgul din Piața Unirii se deschide oficial în data de 24 noiembrie, iar cel de pe Platoul Sălii Sporturilor „Horia Demian”, în data de 1 decembrie.„Mai știi când erai mic și-ți doreai să fie Crăciun mereu? Ei bine, Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca îți transformă visul în realitate.În perioada 24 noiembrie – 1 ianuarie, Piața Unirii va deveni Planeta Crăciun, acel loc magic din Univers în care te poți bucura zilnic de sărbătorile de iarnă. Iar ca aventura să fie completă, din data de 1 decembrie, te așteptăm la Târgul de Iarnă Cluj-Napoca, situat pe Platoul Sălii Sporturilor „Horia Demian”. Acolo vei putea descoperi și trăi toate experiențele magice ale Planetei Crăciun și nu numai. Ce zici? Pornești cu noi în această călătorie?”, au anunțat organizatorii.Târgul de Crăciun din acest an vine cu un nou concept, dar organizatorii nu au dat deocamdată detalii.„Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca revine cu un nou concept magic. Nu-ți dăm prea multe detalii, dar să știi că va fi cu multe zâmbete, personaje noi și aventuri peste aventuri. Poți ghici oare despre ce va fi vorba?”, au transmis aceștia.UNTOLD organizează Târgul de Crăciun din Cluj NapocaFantesia Untold SRL, al cărei acţionar este Untold Universe SA, compania care organizează festivalul de muzică Untold, a anunţat că a câştigat licitaţia publică, iar pentru următorii 5 ani va organiza două târguri de Crăciun în Cluj-Napoca, unul în Piața Unirii și celălalt pe Platoul Sălii Sporturilor.În urma licitației publice privind atribuirea contractului de concesiune pentru organizarea celor 2 evenimente, firma Fantesia Untold SRL a fost desemnată câștigătoare, cu o redevență de 0,90 lei/mp/zi pentru Piața Unirii, respectiv 0,55 lei/mp/zi pentru Platoul Sălii Sporturilor „Horia Demian”.Astfel, Primăria Cluj-Napoca ar urma să încaseze anul acesta pentru Târgul de Crăciun din Unirii 46.000 de lei (9.200 de euro), iar pentru Târgul de Iarnă de la Polivalentă 37.564 lei (7.500 de euro), adică un total de 83.900 de lei (16.700 de euro). La licitație pentru Unirii s-a mai înscris asocierea SC Bubble Flavours & Events SRL – Strategic Safety SRL- Europatur Events SRL. Bradul de Crăciun și iluminatul festiv (care se ridică la peste 2 milioane de lei pentru tot orașul) sunt asigurate de Primărie

Source link

Facebook Comments Box

Cultura

Lacrimi și aplauze! Clujul i-a oferit un moment MAGIC lui Florin Piersic alături de Richard Clayderman și Dan Negru

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujul l-a ridicat în picioare! Florin Piersic, ovaționat minute în șir la spectacolul lui Clayderman!

Clujul a oferit un moment de neuitat marelui actor Florin Piersic! În cadrul spectacolului impresionant susținut de pianistul Richard Clayderman pe 29 martie, publicul clujean l-a ovaționat pe legendarul artist minute în șir, într-o atmosferă încărcată de emoție și admirație.

Dan Negru, prezentatorul evenimentului, i-a pregătit o surpriză specială lui Florin Piersic, aflat în recuperare după problemele de sănătate. Într-un video postat pe Facebook, Negru a povestit momentul: “Am ajuns la Cluj ca să îl prezint pe Richard Clayderman, unul dintre cei mai mari pianiști din istoria muzicii mondiale… dar dacă tot am ajuns aici, la Cluj, nu am ratat ocazia să îl invit la spectacol…”.

Înainte de a-l introduce pe Richard Clayderman, Dan Negru a coborât de pe scenă și s-a îndreptat către Florin Piersic, stârnind o reacție extraordinară din partea publicului. Miile de spectatori prezenți în sală s-au ridicat în picioare și l-au aplaudat frenetic pe îndrăgitul actor, oferindu-i un omagiu vibrant.

“O să îi rog pe organizatori să nu se supere pe mine, că o să cobor de pe scenă un minut. Asta nu era prevăzut în program. Dar aș vrea ca lovitura de începere să fie dată de o legendă pe care vreau să o salut la Cluj, doamnelor și domnilor, Florin Piersic”, a spus Dan Negru, prezentându-l pe actor.

Florin Piersic a răspuns cu emoție la căldura publicului: “Mă bucur că suntem împreună! Vă îmbrățișez pe toți și am putere încă să vă pup pe toți…”.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

“Oserul” invadează centrul Clujului! Târg de vechituri URIAȘ, cu muzică, reparații și clătite GRATIS!

Cosmin Ardelean

Published

on

Vino să te bucuri de “Oser” în centrul Clujului! Eveniment UNIC, cu atmosferă de sărbătoare!

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască un eveniment unic! Asociația Daisler anunță cu entuziasm organizarea “Der Flohmarkt – Oserul din Centrul Clujului”, un târg de vechituri care va transforma inima orașului într-un spațiu vibrant, plin de comori ascunse și atmosferă efervescentă.

Pe 10 și 17 mai 2025, clujenii vor avea ocazia să se piardă printre tarabele pline de obiecte cu poveste, să vândă sau să schimbe bunuri și să interacționeze cu oameni pasionați de sustenabilitate și reutilizare. “Der Flohmarkt” nu este doar un simplu târg, ci o experiență completă, cu ateliere de reparații pentru a da o nouă viață obiectelor vechi, muzică antrenantă oferită de Digitalove și, ca bonus, clătite gratuite pentru toți participanții!

“Pe 10 și pe 17 mai 2025 te invităm și așteptăm la Der Flohmarkt – Oserul din Centrul Clujului, organizat de Asociație Daisler. Locația exactă (care stradă) va fi anunțată în curând”, au transmis organizatorii, lăsând un strop de suspans în aer.

Evenimentul este un prilej de a promova un stil de viață sustenabil și de a descoperi frumusețea obiectelor cu patina timpului. Clujenii sunt încurajați să se înscrie și să participe activ la acest proiect, care promite să aducă un suflu nou în centrul orașului.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Clujul se îmbracă în verde! Se caută voluntari pentru plantarea a 10.000 de puieți!

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujenii, chemați la cea mai mare acțiune de împădurire a primăverii! 10.000 de puieți vor fi plantați la Bobâlna

Pe 5 aprilie, clujenii au ocazia să lase o amprentă verde asupra viitorului! Beard Brothers organizează o amplă acțiune de împădurire în satul Suarăș, comuna Bobâlna, unde se vor planta 10.000 de puieți de gorun și frasin pe o suprafață de 3 hectare.

Evenimentul, organizat cu sprijinul Băncii Transilvania, invită voluntarii să se alăture unei inițiative de impact. “Povestea noastră verde continuă și în această primăvară! Hai să ne unim forțele pentru un viitor mai sănătos!”, au transmis organizatorii.

Cum te poți înscrie?

Cei care vor să participe la plantare o pot face completând formularul online pus la dispoziție de organizatori.

Ce trebuie să știi înainte de participare?

Echipament recomandat:
✔️ Încălțăminte potrivită pentru teren accidentat
✔️ Haină groasă sau de ploaie, în funcție de vreme
✔️ Pălărie, șapcă și mănuși de grădină

Ce asigură organizatorii:
✅ Două mese și apă
✅ Mănuși de grădină
✅ Puieți, hârlețe și sape pentru plantare

Voluntarii vor lucra în echipe de 2-3 persoane, respectând instrucțiunile de plantare și regulile de siguranță. Minorii pot participa doar dacă sunt însoțiți de un adult.

Toate detaliile și eventualele modificări ale programului vor fi anunțate pe pagina de Facebook a evenimentului.

Fie că ești un iubitor al naturii, un activist de mediu sau doar vrei să faci o faptă bună, această acțiune este ocazia perfectă de a contribui la un Cluj mai verde! Te bagi? 🌳💚

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite