Connect with us

Sport

Emil Boc: „Drumul spre libertate și democrație a trecut și pe la Cluj”

Stefan Petre

Published

on

Primarul Emil Boc a vorbit despre importanța Revoluției de acum 34 de ani Foto: Radu Mureșan

Actualitate

Primarul municipiului Cluj-Napoca Emil Boc atrage atenția că eroii Revoluției din 1989 nu trebuie uitați pentru că datorită lor avem parte, azi, de libertate și democrație.

Primarul Emil Boc a vorbit despre importanța Revoluției de acum 34 de ani Foto: Radu Mureșan

 El a vorbit, în cadrul unei emisiuni radio, despre Revoluția din 1989. „Ziua de astăzi este o zi sfântă pentru libertatea și democrația românilor. Drumul spre libertate a trecut și pe la Cluj, drumul spre democrație a trecut și pe la Cluj. Din nefericire, 29 de clujeni și-au pierdut viața acum 34 de ani, în Cluj, în Piața Unirii sau la Fabrica de bere, la Astoria. Au fost clujeni care și-au dat viața pentru libertatea noastră. În fiecare zi mă gândesc ca viața lor să nu fie irosită, să nu fi fost în zadar – este singurul gând care mă face să muncesc mai mult în fiecare zi, acești oameni și-au dat viața ca noi să construim o democrație, să construim un oraș în care oamenii să fie liberi și să aibă acces la prosperitate, un oraș în care nimeni să nu fie uitat, un oraș așa cum și l-au dorit cei care au fost în Piața Unirii din Cluj-Napoca, acum 34 de ani. Și eu am fost acolo, acum 34 de ani, printre ei, am avut șansa fericită să nu fiu ales de gloanțe, pentru că gloanțele acelea puteau alege pe oricine din acea piață, pe cei care au fost în primul rând, eu nu am fost în primul rând, dar alții care au fost în Piața Unirii s-au ales cu gloanțe, care din nefericire le-au curmat viața”, a spus Emil Boc.
Să onorăm jertfa eroilor de la ClujPrimarul a atras atenția că democrația nu este un dat, un lucru de la sine, ci se construiește. „Să ne gândim în fiecare zi că democrația aceasta nu vine de la sine, nu e o chestiune pe care o decretezi printr-un decret și gata, o ai, e o chestiune care se construiește, se obține prin sânge și prin suferințe, se construiește cu greu în fiecare zi. Cum spunea Churchill – democrația este cea mai proastă formă de guvernământ cu excepția tuturor celorlalte. Nu e perfectă, știm asta, dar una mai bună nu există. Iar dacă o avem (n.red democrația), haideți să onorăm jertfa eroilor de la Cluj și din toată România prin susținerea democrației”, a completat Emil Boc.Violența verbală, la rang de politică parlamentarăNu în ultimul rând, Emil Boc a criticat agresivitatea verbală din rândul clasei politice  românești. 
„Ceea ce s-a întâmplat în Parlament cu acel circ care a ridicat violența verbală la rang de politică parlamentară, e un precedent care trebuie oprit. Mă îngrijorează ridicarea violenței verbale la rang de practică parlamentară, mă îngrijorează faptul că în tribuna supremă a democrației din România se ajunge la acte de violență verbală și știm bine că actele de violența verbală sunt antecamera actelor de violență fizică. Acest lucru e începutul sfârșitului democrației din această țară. Am avut vremuri, în perioada interbelică, când exact așa a fost, s-a început de la violență verbală și s-a ajuns la violență fizică, la crimă politică, și după aceea la dictatură. Istoria se poate repeta, cu alte date, trebuie să învățăm din lecțiile istoriei. Nu avem voie s tolerăm sub niio formă în spațiul democratic suprem cultivarea violenței, de orice fel ar fi ea. 
(…) Ucideți ura și dezbinarea oriunde o găsiți, nu o lăsați să se prolifereze, ea naște monștri, ura, dezbinarea, agresivitatea, violența nasc monștri. Românii trebuie să fie aceia care să nu tolereze și să nu creadă că violența poate rezolva probleme”,  a mai subliniat primarul municipului Cluj-Napoca.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News  

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Sport

Sabrina Voinea, aur strălucitor la Paris! Gimnasta româncă a uimit la Cupa Mondială și a arătat că nu renunță la visul ei!

Alex Campian

Published

on

Sabrina Voinea cu medalia de aur la sol la Cupa Mondială de la Paris

Duminică, în Arena Bercy din Paris, Sabrina Maneca Voinea a scris istorie pentru România: a câștigat medalia de AUR la sol, cu un punctaj fabulos de 13,800.
Rivalele ei au rămas fără replică – rusoaica Angelina Melnikova s-a mulțumit cu argintul (13,400), iar finlandeza Kaia Tanskanen cu bronzul (13,366).

▶️ Sabrina intrase deja în competiție cu prima notă în calificări (13,633), dar azi a urcat spectaculos pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.
▶️ Emoțiile au fost uriașe, pentru că Arena Bercy i-a adus aminte de amintiri olimpice dureroase, însă Sabrina și-a învins fricile și a strălucit!

Deși colegele Miruna Botez și Bianca Vișovan nu au prins finala, echipa României a fost puternic susținută de antrenorii Camelia Voinea, Carmen Traicu și Ciprian Crețu, de arbitra Ana Iordache și de kinetoterapeutul Răzvan Spirescu.

Sabrina a arătat că drumul ei în gimnastică nu s-a încheiat!”, a transmis Comitetul Olimpic și Sportiv Român.
Sportiva face parte din proiectul „Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și Octavian Bellu.

Sabrina Voinea cu medalia de aur la sol la Cupa Mondială de la Paris

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Sport

La doar 17 ani, Luca Savu scrie istorie pentru Cluj! Podium spectaculos în Iberian Supercars

Alex Campian

Published

on

Luca Savu, pilot de 17 ani din Cluj, podium în Iberian Supercars

Performanță uriașă pentru motorsportul clujean! Luca Savu, un pilot de doar 17 ani, a reușit să urce pe podium în prestigiosul campionat Iberian Supercars – GT4 / TCR, desfășurat pe circuitul Ricardo Tormo din Valencia.

La volanul unui Aston Martin Vantage AMR GT4, Luca – împreună cu portughezul Henrique Oliveira, coleg în Aston Martin Racing Academy – a terminat pe locul 2 la clasa GT4 Pro și pe 6 la general, dintr-un total impresionant de 45 de mașini.

Rezultatul e cu atât mai spectaculos cu cât echipajul a plecat doar de pe poziția 11 pe grilă, reușind o cursă de recuperare incredibilă.

Mama tânărului pilot a transmis un mesaj emoționant după reușită:
„O bucurie infinită pentru noi! Emoții, eforturi, sacrificii și multă muncă, care de cele mai multe ori se încununează cu succes. Luca a demonstrat din nou că orice este posibil. Împreună cu Henrique au scris o pagină frumoasă în povestea lor, obținând primul podium în Iberian Supercars.”

Această performanță confirmă talentul extraordinar al lui Luca Savu și deschide noi drumuri pentru motorsportul românesc.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Sport

🌊 Gest superb al lui David Popovici – își donează din nou ziua de naștere pentru copiii din Bursele DAR

Alex Campian

Published

on

David Popovici își donează ziua de naștere pentru copiii din Bursele DAR Hope and Homes for Children

David Popovici, campionul României la înot, demonstrează încă o dată că adevărații campioni strălucesc nu doar prin performanțe, ci și prin generozitate. Pe 15 septembrie, când își va sărbători ziua de naștere, sportivul a decis să renunțe la cadouri pentru a sprijini copiii incluși în programul Bursele DAR al Fundației Hope and Homes for Children.

„De ziua mea nu vreau cadouri, vreau șanse pentru viitorii campioni. Dragoș scrie poezii și visează să înoate cu mine. Ana cântă la vioară și pian, deși nu are acasă încă o baie funcțională. Laur e campion european la karate”, a spus Popovici, subliniind că fiecare dintre acești copii merită o șansă reală la viitor.

Campionul a adăugat că fiecare medalie pe care a câștigat-o poartă amprenta celor care l-au susținut – părinți, profesori, antrenori și prieteni – și că, la rândul lui, vrea să devină sprijin pentru acești copii cu povești impresionante.

Nu este primul gest de acest fel. Anul trecut, David Popovici a contribuit la strângerea de fonduri pentru construirea unei case destinate copiilor cu nevoi speciale. În trecut, și-a scos la licitație casca și ochelarii de campion mondial pentru a ajuta o fostă sportivă aflată în luptă cu boala.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom