Connect with us

Transport

Dan Air companie romaneasca incep zborurile de pe Aeroportul din Cluj printr-un parteneriat cu Christian Tour

Stefania Heinz

Published

on

Compania DAN AIR și Christian Tour aduc destinații de vis mai aproape de români

Compania aeriană românească DAN AIR și agenția de turism Christian Tour au făcut un pas semnificativ pentru a oferi călătorii de neuitat românilor, semnând un parteneriat pentru a opera curse charter din Cluj-Napoca și din alte orașe mari din țară către destinații de vacanță extrem de căutate pentru sezonul estival.

Un parteneriat pentru o experiență de neuitat

“Ne bucură faptul că Anima Wings și Christian Tour ne-au ales drept partenerul lor în acest sezon și cu siguranță vom oferi împreună pasagerilor o experiență cu adevărat plăcută la bordul aeronavelor noastre”, a declarat Matt Ian David, CEO DAN AIR. “Este o ocazie în plus pentru noi de a arăta românilor că și companiile românești pot oferi călătorii cu avioane moderne și servicii de înaltă calitate.”

Parteneriatul vine ca urmare a reputației solide și a profesionalismului demonstrat de DAN AIR în relațiile sale anterioare cu parteneri internaționali, inclusiv Air Cote D’Ivoire, Jazeera Airways, Transavia, TUI, și alții.

Destinații de vis pentru vacanțe perfecte

Din 15 aprilie și până la finalul lunii octombrie, DAN AIR va oferi curse charter către destinații populare precum Grecia, Tunisia, Egipt, Turcia, Portugalia, Spania, Iordania și Emiratele Arabe Unite. Destinațiile către care se va zbura includ Heraklion, Antalya, Corfu, Faro, Kefalonia, Rhodos, Zakynthos, Monastir, și Palma de Mallorca în sezonul de vară, urmând ca în toamnă să se adauge Hurghada, Aqaba, și Ras Al Khaimah.

Un parteneriat strategic pentru dezvoltarea turismului

Parteneriatul cu Christian Tour și Anima Wings reprezintă un pas semnificativ în dezvoltarea turismului aerian românesc și în oferirea unor opțiuni variate și accesibile de călătorie pentru români. Acest parteneriat nu numai că extinde rețeaua de destinații, dar și facilitează accesul la vacanțe de vis pentru o gamă mai largă de călători.

Într-o perioadă în care călătoriile aeriene sunt din ce în ce mai solicitate, colaborarea dintre DAN AIR și Christian Tour vine să ofere românilor posibilitatea de a descoperi lumea, profitând de servicii de înaltă calitate și de o experiență plăcută de călătorie.

Cu acest parteneriat, DAN AIR demonstrează încă o dată angajamentul său de a servi comunitatea românească și de a contribui la dezvoltarea industriei turismului în România.

Facebook Comments Box

Actualitate

Aeroportul Cluj se extinde: O nouă companie aeriană intră pe piață și lansează curse noi din vară

Alex Campian

Published

on

Compania aeriană SkyUp Airlines, prin subsidiara sa SkyUp Malta, anunță extinderea operațiunilor comerciale în România, marcând o nouă etapă strategică în planul său de expansiune europeană. Începând cu luna iunie 2025, operatorul va introduce zboruri regulate de pe Aeroportul Internațional „Avram Iancu” Cluj-Napoca și Aeroportul Internațional Henri Coandă București.

Pentru pasagerii din Transilvania, SkyUp va deschide o nouă rută directă Cluj–Larnaca (Cipru), începând cu 20 iunie 2025. Zborurile vor fi operate săptămânal, în fiecare zi de vineri, consolidând conectivitatea regională cu una dintre cele mai populare destinații de vacanță din estul Mediteranei.

Această inițiativă face parte din strategia de poziționare a SkyUp Malta pe piața UE, prin operarea de curse comerciale regulate către destinații de leisure, complementând serviciile deja existente. Operatorul a mai anunțat și două rute din București: Heraklion (Grecia), cu debut pe 16 iunie 2025, și Larnaca (Cipru), din 20 iunie 2025 – ambele cu frecvență săptămânală.

Zborurile vor fi efectuate cu aeronave de tip Boeing 737-800, configurate într-o clasă economică unică, cu o capacitate de 189 de locuri. Prețul biletelor pornește de la 52 de euro/sens, iar rezervările pot fi realizate direct pe platforma oficială SkyUp.

De menționat că pe aceste rute activează sau urmează să opereze și alți operatori aerieni, prin curse regulate sau charter, ceea ce reflectă o creștere a competitivității și a interesului pentru aceste destinații-cheie.

SkyUp, companie cu sediul în Ucraina, a acumulat experiență pe piața din România prin operarea de zboruri charter sezoniere și continuă să deservească și alte regiuni din Europa de Est, precum Republica Moldova și Polonia, oferind conexiuni către mai multe centre turistice europene.

Prin această extindere, SkyUp contribuie semnificativ la diversificarea ofertelor de transport aerian în România și întărește rolul Aeroportului din Cluj ca hub regional în dezvoltare.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Premieră feroviară: trenul electric polonez care va circula pe ruta Huedin–Cluj–Bistrița

Stefania Heinz

Published

on

România face un pas important spre modernizarea transportului feroviar: primul tren electric regional produs de compania poloneză PESA a ajuns duminică în țară, în stația de frontieră Curtici. Acesta este primul dintr-o flotă de 62 de rame electrice care vor fi livrate în următorii ani, în baza unui contract semnat în ianuarie 2024 de Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF).

Trenul a fost adus în România în stare „rece” (nealimentat), fiind tractat de o locomotivă a operatorului feroviar de stat din Austria, ÖBB, scrie Club Feroviar. Rama electrică, recent ieșită de pe linia de fabricație, urmează să fie prezentată oficial de președintele companiei PESA, Krzysztof Zdziarski.

Trenuri moderne pentru transport regional și suburban

Acest prim tren face parte dintr-un lot destinat transportului regional și suburban, un proiect major evaluat la 561 de milioane de euro. Noile trenuri vin cu dotări moderne menite să îmbunătățească semnificativ experiența de călătorie:

  • climatizare performantă,

  • conexiune Wi-Fi,

  • spații dedicate pentru biciclete și pentru persoanele cu dizabilități,

  • afișaje moderne și numere de scaune în relief, accesibile și persoanelor cu deficiențe de vedere.

Confort și performanță

Rama electrică are trei vagoane, oferă 238 de locuri pe scaune și 227 de locuri în picioare și poate atinge o viteză de până la 160 km/h. Trenurile vor fi utilizate pe rute precum Huedin–Cluj–Bistrița, aducând un plus de confort și rapiditate în transportul de zi cu zi al navetiștilor și călătorilor.

Primele 12 trenuri, livrate până la finalul anului

Reprezentanții companiei PESA au anunțat că până la sfârșitul anului 2025, cel puțin 12 trenuri vor fi livrate în România, marcând începutul unei noi ere în transportul feroviar regional din țară.

Sursa video: Trains by Yannis & TheRailFan

Facebook Comments Box
Continue Reading

Prin Oras

Circulație modificată în Piața 14 Iulie! Șoferii din Cluj, pregătiți-vă!

Alex Campian

Published

on

Primăria Cluj-Napoca anunță noi restricții de circulație în cartierul Grigorescu, ca urmare a continuării lucrărilor de modernizare a zonei Pieței 14 Iulie. Traficul auto a fost închis pe două laturi ale pieței – sudică și estică – între străzile Sigismund Toduță și Giuseppe Garibaldi, dar și pe mai multe străzi adiacente.

Proiectul amplu de reabilitare vizează îmbunătățirea spațiului pietonal și modernizarea infrastructurii publice pe străzile: Piața 14 Iulie, Garibaldi, S. Toduță, T. Grozăvescu, Milcov, O. Goga și G. Enescu. Acesta include reamenajarea trotuarelor și carosabilului, instalarea unui nou sistem de iluminat public, semaforizare inteligentă și mobilier urban modern.

Modificări importante în trafic:

  • Stația de autobuz de pe latura sudică a Pieței 14 Iulie a fost mutată temporar pe latura vestică;

  • Circulația auto se desfășoară acum în dublu sens pe latura vestică a pieței;

  • Pietonii au acces pe trasee delimitate și securizate în zona lucrărilor.

Lucrările sunt executate de firma NORD CONFOREST SA, cu termen de finalizare stabilit pentru 15 iulie 2025.

Municipalitatea face apel la înțelegerea clujenilor și recomandă rute alternative pentru evitarea aglomerației.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite