Connect with us

Eveniment

Poliția, razie de amploare în weekend la Cluj. Zeci de vitezomani au rămas fără permis

Stefania Heinz

Published

on

Poliția, razie de amploare în weekend la Cluj. Zeci de vitezomani au rămas fără permis

Polițiștii clujeni au desfășurat mai multe acțiuni punctuale în vederea întăririi gradului de disciplină rutieră și prevenirii accidentelor de circulație generate de conducerea sub influența alcoolului sau a vitezei excesive. 
Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Cluj-Napoca au desfășurat, sâmbătă și duminică, mai multe acțiuni punctuale în vederea întăririi gradului de disciplină rutieră și prevenirii accidentelor de circulație generate de conducerea sub influența alcoolului sau a vitezei excesive.

În cadrul acțiunilor polițiștii au legitimat peste 740 de persoane și au verificat 641 de vehicule.

Urmare a controalelor efectuate, polițiștii au aplicat 170 de sancțiuni contravenționale.

Astfel, pentru depășirea vitezei legale, polițiștii au aplicat 95 de sancțiuni contravenționale, iar față de 35 de conducători auto a fost luată măsura complementară a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile.

Totodată, 14 persoane au fost depistate în timp ce conduceau un autovehicul, deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice, față de 6 dintre acestea polițiștii întocmind dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, faptă prevăzută și pedepsită de Codul penal.

Potrivit polițiștilor, în urma neregulilor privind starea tehnică a autovehiculelor, au fost reținute 9 certificate de înmatriculare. În cadrul acțiunilor s-a verificat și respectarea prevederilor legale de către conducătorii de biciclete/trotinete, 5 dintre aceștia fiind sancționați contravențional.

De asemenea, cu ocazia verificărilor efectuate duminică, în jurul orei 01.50, polițiștii au efectuat un semnal de oprire unui autoturism care se deplasa Bulevardul 21 Decembrie 1989, la volanul căruia se afla un bărbat de 30 de ani, din județul Maramureș.

În urma discuțiilor purtate, polițiștii au constatat că bărbatul prezenta halenă alcoolică și un comportament specific unei persoane care se afla sub influența băuturilor alcoolice.

Bărbatul nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, fiind condus la o unitate medicală în vederea recoltării probelor biologice pentru stabilirea alcoolemiei.

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul savarsirii infractiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, faptă prevăzută și pedepsită de Codul penal.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Florești: Fetiță de 12 ani lovită pe trecerea de pietoni. A fost intubată și transportată de urgență la spital

Alex Campian

Published

on

O fetiță de doar 12 ani a fost grav rănită marți seara, în jurul orei 21:25, după ce a fost lovită de un autoturism pe trecerea de pietoni de pe DN1 E60, în zona Metro din Florești, județul Cluj. Incidentul a provocat o intervenție medicală de urgență, copila fiind intubată la fața locului și transportată în stare critică la spital de către o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj, accidentul s-a produs în momentul în care un tânăr de 24 de ani, din Oradea, care conducea un autoturism pe direcția Gilău – Cluj-Napoca, a surprins și accidentat grav minora care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni.

„Din primele cercetări, a reieşit că un tânăr de 24 de ani din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism din direcția Gilău spre Cluj-Napoca, ar fi acroşat o minoră de 12 ani din comuna Florești, aflată în traversarea drumului public pe trecerea pentru pietoni”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

Polițiștii continuă ancheta pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului. Impactul a fost extrem de violent, iar starea fetiței este în continuare una critică, medicii depunând toate eforturile pentru a-i salva viața

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom