Connect with us

Eveniment

Chef la 4 dimineața în buricul târgului la Cluj: „Ne-a trezit muzica la boxe. Oare cum e posibil așa ceva?!”

Stefania Heinz

Published

on

Chef la 4 dimineața în buricul târgului la Cluj: „Ne-a trezit muzica la boxe. Oare cum e posibil așa ceva?!”

Din ce în ce mai mulți clujeni se plâng de gălăgia provenită de la scenele din centrul Clujului, care se aude la ore târzii, în perioada festivalurilor. De această dată, muzica a răsunat aproape de ora răsăritului, într-o zi din mijlocul săptămânii.
Știrea inițială: Un clujean revoltat ne-a semnalat pe adresa redacției ceea ce s-a petrecut chiar în Piața Unirii, în dimineața zilei de joi, 12 august. Acesta susține că a fost nevoit să sune de două ori la poliție deoarece prima oară nu a venit nimeni.

„Azi noapte începând cu ora 04:30 ne-a trezit muzica la boxe în Piața Unirii. Da, în toiul nopții cineva de acolo a decis că ar fi fain un mic chef cu muzică tare. Am apelat la poliție, și pentru că nimeni nu a venit în 30 de minute a trebuit să apelez a doua oară. Oare cum e posibil așa ceva?!”, 

Cel mai probabil cheful a fost un fel de after-party al participanților la Electric Castle, care, s-a mutat, pentru o săptamână, în oraș. EC Special se desfășoară până în 15 august în Piața Unirii, Kogâlniceanu și Cetățuie.

———————————————————————————————————————

Update: Potrivit IPJ Cluj, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Cluj-Napoca au fost sesizați prin apel 112 la data 12 august, în jurul orei 04.50, cu privire la faptul că, de la o scenă din centrul municipiului, amplasată în respectiva locație cu ocazia festivalului de muzică organizat în această perioadă, se aude muzică la o intensitate ridicată.

La fața locului, a fost identificat un grup de tineri care ascultau muzică, aceștia conformându-se imediat solicitărilor polițiștilor de a opri muzica și a menține liniștea publică, neexistând alte sesizări în cauză.

Source link

Facebook Comments Box

Eveniment

Program special de transport public în Cluj-Napoca cu ocazia „Nopții Muzeelor”, sâmbătă, 17 mai

Stefania Heinz

Published

on

Cu ocazia evenimentului „Noaptea Muzeelor” care are loc sâmbătă, 17 mai, Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță un program special de transport în comun, destinat să faciliteze accesul publicului la muzeele din oraș și întoarcerea în siguranță spre cartierele rezidențiale.

Vor fi puse la dispoziție linii de noapte care vor conecta zona centrală cu principalele cartiere din oraș: Zorilor, Grigorescu, Mănăștur, Mărăști, Gheorgheni, Piața Gării și Aeroportul Internațional Cluj-Napoca.

Programul curselor de noapte:

  • Din cartierul Zorilor – Linia 54N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Grigorescu – Linia 54N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Mănăștur – Linia 25N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • Din cartierul Gheorgheni – Linia 25N:
    Plecări la orele: 23:00, 23:30, 00:00, 00:30, 01:00

  • De la Aeroport – Linia 5N:
    Plecări la orele: 22:50, 23:20, 23:50, 00:20, 00:50

  • Din Piața Gării – Linia 5N:
    Plecări la orele: 22:50, 23:20, 23:50, 00:20, 00:50

CTP încurajează publicul să utilizeze transportul public pentru a se bucura de eveniment într-un mod sigur și sustenabil. Accesul la muzeele din Cluj-Napoca este gratuit în cadrul „Nopții Muzeelor”, iar transportul de noapte va asigura o deplasare facilă în oraș pe tot parcursul serii.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Video: România, printre primele 10 echipe la Campionatul Mondial de Cheerleading – Felicitări!

Stefania Heinz

Published

on

România a reușit o performanță remarcabilă la Cheerleading World Championship, clasându-se printre primele 10 echipe din lume! Este un moment istoric pentru sportul românesc, care confirmă progresul și dedicarea deosebită a sportivilor noștri în acest domeniu dinamic și extrem de competitiv.

Echipa națională a impresionat printr-o combinație spectaculoasă de tehnică, acrobație, sincronizare și energie, demonstrând că România are un cuvânt important de spus în cheerleadingul internațional. Participarea la această competiție de talie mondială a însemnat luni de antrenamente intense, sacrificii și o dorință uriașă de a reprezenta cu mândrie culorile țării.

Rezultatul obținut plasează România în elita mondială a cheerleadingului și oferă un exemplu de ambiție și perseverență pentru toți tinerii sportivi.

Felicitări sportivilor, antrenorilor și întregului staff pentru această reușită incredibilă! Ați demonstrat că, prin muncă și pasiune, visele devin realitate.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Gala Laureaților “Uniți Susținem Excelența” – O seară de neuitat la Cinema Teatru Florin Piersic

Diana Petrescu

Published

on

Joi seară, eleganța, emoția și recunoștința au fost cuvintele de ordine în cadrul Galei Laureaților “Uniți Susținem Excelența”, desfășurată în rafinata atmosferă a Cinema Teatru Florin Piersic din Cluj-Napoca. Evenimentul a reunit prieteni dragi, personalități remarcabile și oameni de o valoare inestimabilă, într-o celebrare sinceră a performanței și pasiunii.

Aplauze și emoții la scenă deschisă au însoțit fiecare moment al serii, dar unul dintre cele mai vibrante a fost oferit de Matei Ioan Miko, care a fost aplaudat pentru reușita sa impresionantă. Felicitările și aprecierea nu au întârziat să apară – prestația sa a fost un adevărat regal artistic și intelectual, o demonstrație de dedicare și excelență.

Fiecare premiat al serii a fost întâmpinat cu respect și recunoștință, fiind onorat pentru contribuția sa la comunitate, cultură, educație sau artă. Gala a subliniat ideea că, uniți, putem susține cu adevărat valorile autentice și excelența românească.

Într-o notă specială, maestrul Florin Piersic a fost prezent în mijlocul participanților, oferind momente de o căldură și carismă rar întâlnite. Cu farmecul său inconfundabil și spiritul jovial care l-a consacrat, actorul a fost, fără îndoială, “cireașa de pe tort” a acestei seri magice.

Gala “Uniți Susținem Excelența” a fost mai mult decât un eveniment – a fost o celebrare a frumosului, a muncii și a visurilor împlinite. Felicitări tuturor premiaților, iar organizatorilor – recunoștință pentru un eveniment care inspiră și aduce împreună oameni de valoare!

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite