Sponsorizat
Categories: Eveniment

Cum sa fii retinut pentru 24 de ore in 4 pasi la Cluj-Napoca? Sa ai o alcoolemie de 1.99 mg/l, plăcuţe false si sa NU ai permis

Sponsorizat
Sponsorizat

Un tânăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiști după ce a fost depistat, pe Calea Florești din Cluj-Napoca, conducând băut o mașină neînmatriculată și fără să dețină permis de conducere.
Poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Cluj-Napoca – Secţia 4 Poliţie au reţinut pentru 24 de ore un tânăr în vârstă de 23 de ani, din comuna Cămăraşu. Acesta este cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe, conducerea unui vehicul fără permis de conducere şi conducerea unui vehicul neînmatriculat.

“În fapt, la data de 5 ianuarie a.c., în jurul orei 00.45, cel în cauză a fost depistat de poliţişti în timp ce conducea un autoturism pe strada Calea Floreşti.

Testarea cu aparatul etilotest a relevat o concetraţie de 1,99 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care acesta a fos condus la o unitate medicală în vederea recoltării probelor biologice pentru stabilirea alcoolemiei”, precizează IPJ Cluj.

Potrivit polițiștilor, din verificările efectuate, s-a constatat că acesta nu posedă permis de conducere.

Totodată, a reieşit faptul că  autoturismul condus nu este înmatriculat, plăcuţele cu numărul de circulaţie provizorie aplicate pe autoturism, având valabilitatea expirată din luna august 2020, acestea fiind atribuite unui alt autoturism.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Pelerinajul de la Nicula – Rugăciune, lumină și speranță în ziua Adormirii Maicii Domnului

La poalele blânde ale dealului din satul Nicula, la câțiva kilometri de Gherla, Mănăstirea „Adormirea…

1 week ago

IULIUS – 25 de ani de inovație în retail și regenerare urbană în România

IULIUS marchează un sfert de secol de activitate, timp în care a redefinit standardele retailului…

1 week ago

Cluj-Napoca interzice fumatul în parcuri, stații și baze sportive. Amenzi până la 500 lei

De astăzi, 13 august, în Cluj-Napoca intră în vigoare o măsură importantă pentru sănătatea publică:…

1 week ago

Un român schimbă istoria neuroștiinței la Stanford: Sergiu Pașca, pionier în modelarea creierului uman

Sergiu Pașca, cercetător român de renume internațional, face istorie în domeniul științelor comportamentale la Universitatea…

1 week ago

Patru cetățeni străini, prinși cu bijuterii furate la un festival din Cluj

Cluj-Napoca, început de august. Orașul pulsează sub luminile și sunetul unui festival de muzică. În…

1 week ago

Metroul din Cluj intră în faza subterană: au început lucrările la puțul de lansare pentru TBM-uri

Metroul din Cluj intră în faza subterană: lucrări la 24 de metri adâncime Luni, 11…

1 week ago