Connect with us

Eveniment

Fără Certificat Verde la Târgul de Crăciun din Cluj? Doi avocați au cerut eliminarea măsurii în instanță

Diana Petrescu

Published

on

Fără Certificat Verde la Târgul de Crăciun din Cluj? Doi avocați au cerut eliminarea măsurii în instanță

Mikolt Krisztina Kapcza și Marin Gabriel Ovidiu, doi avocați clujeni, au solicitat în instanță eliminarea Certificatului Verde la Târgul de Crăciun din Cluj Napoca.În cererea formulată de Mikolt Krisztina Kapcza și Marin Gabriel Ovidiu se arată că, „având în vedere faptul că Direcția de Sănătate Publică a anunțat o rată de infectare la nivel județean mai mică de 3 cazuri la mia de locuitori, măsurile suplimentare de protecție prevăzute prin HG-urile de prelungire a stării de alertă (HG 932 din 9 septembrie 2021), menținute prin HG 1090 din octombrie 2021 și HG 1183 din noiembrie 2021, nu mai au în momentul de față baza legală în Cluj”.Pe scurt, Certificatul Verde nu ar mai fi obligatoriu la astfel de evenimente dacă rata de infectare COVID-19 este sub 3 cazuri la mia de locuitori, fiind atinsă în acest moment cifra de 2.82 cazuri la mia de locuitori în municipiul Cluj-Napoca, transmite Monitorul de Cluj. Cei doi avocați susțin că „rămâne obligatorie aplicarea prevederilor Legii 55/2020, care prevăd, ca măsuri de protecție exclusiv: distanțarea socială și purtarea măștii de protecție, excluzând așadar folosirea actului denumit Certificat verde COVID în magazine, mall-uri, instituții publice, etc”.În cererea de chemare în judecată se mai arată că „orice restrângere de drepturi și libertăți, peste cadrul legal, devine atât nelegală, cât și imorală, atât pentru instituții publice cât și pentru comercianți și poate duce la nașterea a numeroase litigii”.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

🟥 Accident cu două mașini la Sălicea: un autoturism răsturnat și un bărbat rănit

Alex Campian

Published

on

Imagine de la accidentul rutier din Sălicea, Cluj, în care o mașină s-a răsturnat, iar un bărbat a fost rănit

Accident rutier la Sălicea, Cluj – Mașină răsturnată și un rănit

Un accident rutier a avut loc vineri dimineața în localitatea Sălicea, județul Cluj. Două autoturisme au fost implicate, iar unul dintre ele a fost găsit răsturnat de către echipajele de intervenție.

Pompierii de la Detașamentul 1 Cluj-Napoca au intervenit de urgență la fața locului. Din fericire, nicio persoană nu a fost încarcerată în urma impactului.

Un bărbat în vârstă de aproximativ 35 de ani a suferit leziuni și a primit îngrijiri medicale de la echipajul SAJ. Ulterior, acesta a fost transportat la spital pentru investigații suplimentare.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au intervenit în urmă cu puține momente la un accident rutier petrecut pe raza localității Sălicea. În accident au fost implicate două autoturisme, dintre care unul era răsturnat atunci când au ajuns forțele noastre la fața locului. În plus, nu au existat persoane încarcerate”, a transmis ISU Cluj.

| Foto: isu cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

🚨 Accident grav la Jucu de Sus: Trei persoane rănite, una transportată cu elicopterul SMURD la spital

Alex Campian

Published

on

Accident rutier Jucu de Sus Cluj, femeie transportată cu elicopter SMURD

Accident grav la Jucu de Sus: Femeie preluată de elicopter SMURD, alte două persoane rănite

Miercuri, 9 iulie 2025, un grav accident rutier a avut loc pe Strada Tudor Vladimirescu din localitatea Jucu de Sus, județul Cluj. Un autoturism a părăsit carosabilul și s-a izbit violent de un cap de pod, iar în urma impactului trei persoane au fost rănite, una dintre ele fiind preluată de un elicopter SMURD.

🚒 Pompierii de la Detașamentul 1 Cluj-Napoca au intervenit de urgență cu trei autospeciale de descarcerare și două ambulanțe SMURD, dintre care una de terapie intensivă. În sprijin a fost solicitat și elicopterul SMURD de la Punctul Aeromedical Jibou.

👩‍⚕️ În mașină se aflau două femei și un bărbat. Cele două femei, de aproximativ 55 și 75 de ani, au fost extrase din autoturism, conștiente, dar cu multiple traumatisme. Una dintre ele, în stare mai gravă, a fost preluată de elicopterul SMURD și transportată la spital. Bărbatul, de aproximativ 62 de ani, a fost și el transportat cu ambulanța la o unitate medicală pentru îngrijiri.

🚗 Potrivit polițiștilor clujeni, accidentul s-a produs în jurul orei 11:30, atunci când șoferița în vârstă de 57 de ani, din Cluj-Napoca, care se deplasa spre localitatea Sic, a pierdut controlul volanului pe carosabilul umed și a intrat cu mașina într-un cap de pod. Testarea alcoolscopică a arătat un rezultat negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a stabili cauzele exacte ale accidentului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

📰 Accident rutier la Călata: Femeie de 65 de ani, transportată la spital

Alex Campian

Published

on

Accident rutier la Călata, județul Cluj, iulie 2025, intervenția pompierilor și ambulanței

Un accident rutier a avut loc marți dimineața, în localitatea Călata, județul Cluj, pe DN1R. Două autoturisme au fost implicate într-o coliziune, iar o femeie în vârstă de 65 de ani a fost transportată la spital pentru investigații suplimentare.

🚑 La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Huedin cu o autospecială dotată cu modul de descarcerare, alături de un echipaj medical SAJ. Din fericire, nicio persoană nu a rămas încarcerată în urma impactului.

👉 Potrivit primelor informații transmise de IPJ Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 10:30, atunci când un bărbat de 48 de ani, din Cluj-Napoca, aflat la volanul unui autoturism, a efectuat un viraj la stânga pentru a intra pe DJ108C. În acel moment, a fost lovit de un alt autoturism care circula din sens opus, condus de un bărbat de 38 de ani, din Beliș.

👩‍⚕️ În urma coliziunii, pasagera de 65 de ani din autoturismul condus de bărbatul de 38 de ani a suferit răni și a fost transportată la spital.

🧪 Testele alcoolscop realizate asupra celor doi șoferi au avut rezultate negative.

Poliția continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările producerii accidentului.

Accident rutier la Călata, județul Cluj, iulie 2025, intervenția pompierilor și ambulanței pentru mai multe masini

info: IPJ Cluj

foto: infoHuedin

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom