Eveniment
Femeia din Zlatna care a furat 1 milion de euro de la clienții CEC și i-a donat la săraci, a scăpat de acuzații

Femeia care a provocat un prejudiciu de circa un milion de euro CEC Bank, prin sustragerea banilor în decurs de mai mulţi ani de la clienţii agenţiei din oraşul Zlatna, a scăpat de al doilea dosar penal.Femeia a fost angajata CEC până în 2016 şi este acuzată de săvârşirea infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale, adică falsificarea unui număr de 368 de documente interne ale băncii, scrie ziarulunirea.ro.„În perioada 24.01.2006 – 10.08.2016, în calitate de funcţionar public în cadrul unei agenţii bancare din Jud. Alba, inculpata a falsificat semnătura de la rubricile destinate titularului de cont de pe un număr de 368 documente de retragere / lichidare / transfer / virament intrabancar pentru a ascunde retragerile, în mod neautorizat, de sume de bani din conturile de depozit ale 60 de clienţi ai băncii”, se precizează în rechizitoriul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.După aproximativ 1 an de judecată, instanța de fond a constatat că fapta inculpatei este prescrisă și a dispus, miercuri, 15 martie 2023, încetarea procesului penal.Magistratul a anulat toate cele 368 de documente falsificate, prin care au fost retrase ilegal sume cuprinse între câteva sute de lei și 40.000 de lei. Instanța a respins ca inadmisibilă acţiunea civilă exercitată în cauză de CEC Bank SA împotriva femeii. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia poate fi contestată cu apel.Elena Meteșan a fost condamnată în 2018 la 5 ani şi 6 luni de închisoare pentru delapidare, prejudiciul reţinut în sarcina acesteia fiind de 4.227.940 lei şi 235.981 euro. Femeia a fost obligată să restituie aceşti bani, dar neavând venituri s-a constatat că nu are cum să plătească uriaşa sumă. Bani delapidaţi au fost plătiţi, în final, de către CEC Bank către 168 de clienţi care şi-au pierdut sumele depuse în conturi.Un număr de 129 de clienţi nu au fost despăgubiţi, iniţial, pentru că nu deţineau documente care să ateste faptul că ar fi avut în cont sumele de bani pe care le-au solicitat. Cea mai mare parte a acestora au acţionat în judecată bancă şi au obţinut în justiţie despăgubirile solicitate. Şi în prezent, la mai bine de cinci ani de la scandal, încă mai sunt procese în derulare pe rolul instanţelor din Alba.În declaraţia dată în faţa anchetatorilor, Elena Meteşan a spus că nu a dorit să prejudicieze clienţii, cunoscând faptul că oricum vor fi despăgubiţi şi nici nu a dorit să se îmbogăţească, ea susţinând că ar fi donat banii la persoane sărace şi la biserici. A afirmat, în schimb, că era nemulţumită de condiţiile de muncă, de modul în care a fost tratată de superiori şi de salariul primit.
Eveniment
Universitatea și CFR merg din nou împreună în sferturile de finală ale Cupei României

Eveniment
Se introduce o nouă etichetă pe produsele românești. Semnificația logo-ului DOR

Eveniment
UTCN a acordat titlul de Profesor Onorific domnului dr. ing. Hüseyin Özmeral, Fabrica Bosch Cluj

-
Sport1 day ago
Nota de plată la o terasă din centrul Clujului: s-au trezit cu bacșiș pe bon fără să-l ceară. „I-aș recomanda să își ia tips din prețurile alea umflate”.
-
Eveniment2 days ago
IMAGINI cu Audi-ul lui Mircea Bravo pe care l-a “şifonat” într-un stâlp, pe drum drept
-
Sport11 hours ago
Aproape 500 de case și terenuri care stau în calea metroului din Cluj, expropriate! Câți bani primesc proprietarii pentru despăgubiri?
-
Sport1 day ago
Dealeri care vindeau droguri în cluburi, cămine studențești și școli din Cluj, prinși în flagrant de Poliție: „Au aruncat pe geam o geantă cu 130.000 euro” VIDEO
-
Sport1 day ago
Trei adolescenți, arestați preventiv. Au înjunghiat un tânăr pentru că s-au CIOCNIT pe patinoar!
-
Eveniment2 days ago
Cinematograful Astra, iar apoi Royal, acum Victoria. Clădirea, realizată după proiectul lui Wilhelm Heves
-
Eveniment2 days ago
Moș Nicolae și Gașca Zurli, la Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca
-
Eveniment1 day ago
Bărbat din Cluj, trimis după gratii. A fost prins cu substanțe interzise