Sponsorizat
Categories: Eveniment

FLAGRANT și PERCHEZIȚII antidrog la Cluj. VIDEO – Traficant ridicat cu “mascații” dintr-o parcare/ Trei persoane reținute și zeci audiate

Sponsorizat
Sponsorizat

Trei persoane au fost reținute și 41 audiate după un flagrant şi șase percheziţii în municipiile Cluj-Napoca și Turda la locuințele unor persoane bănuite de deținere și trafic de droguri.
Joi, 13 octombrie, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca, împreună cu procurorii D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Cluj, au pus în executare 6 mandate de percheziție domiciliară. 3 bărbați au fost reținuți, iar alte 41 de persoane au fost audiate în calitate de martori.

Astfel, ieri, polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Cluj-Napoca au realizat o prindere în flagrant delict a unui bărbat, în municipiul Cluj-Napoca, asupra sa fiind descoperite aproximativ 13 grame de cocaină și un cântar de mare precizie. 

Ulterior, au fost efectuate 6 percheziții domiciliare, în  municipiile Cluj-Napoca și Turda, la locuințele unor persoane bănuite de savârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc, efectuarea de operațiuni cu substanțe susceptibile de a produce efecte psihoactive și deținerea de droguri de risc și de mare risc, fără drept, pentru consum propriu.

În urma percheziţiilor domiciliare, au fost descoperite şi ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 13 grame de cocaină, circa 20 de grame de 3CMC, șase telefoane mobile, o tabletă și aproximativ 29.000 de lei.

Potrivit polițiștilor, din cercetări a reieșit că activitatea infracțională ar fi fost derulată în perioada 2021 – prezent.

În urma administrării probatoriului, în cauză a fost dispusă reținerea pentru 24 de ore a trei bărbați, cu vârste cuprinse între 43 și 50 de ani, din municipiile Turda și Cluj-Napoca, ulterior fiind arestați preventiv. 

Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcția Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.

La activități au participat jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj, Grupării de Jandarmi Mobile Cluj-Napoca și Grupării de Jandarmi Mobile Târgu-Mureș, alături de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Mașină cuprinsă de flăcări pe Tăietura Turcului. Nu se cunosc încă detalii

Un autoturism a fost cuprins de flăcări, în urmă cu puțin timp, pe Tăietura Turcului.…

11 hours ago

🎄 Trenulețul lui Moș Crăciun pornește prin Cluj-Napoca. Plimbări festive gratuite pentru copiii sub 3 ani

Happy Express – Trenulețul lui Moș Crăciun a început, din 8 decembrie 2025, cursele prin…

2 days ago

Ministerul Sănătății, în vizită la Cluj: Chirurgia robotică deschide o nouă etapă la Spitalul Municipal

Sistemul medical clujean face un pas important spre viitor. Spitalul Municipal Cluj a intrat oficial…

2 days ago

Fenice Palas aduce gastronomia libaneză la Cluj-Napoca, în viitorul proiect RIVUS

Fenice Palas va deschide un nou restaurant în proiectul RIVUS, dezvoltat de IULIUS și Atterbury…

3 days ago

Caz de lepră confirmat la Cluj. Ministerul Sănătății: risc scăzut pentru populație

Ministerul Sănătății a anunțat pe pagina oficială de Facebook Ministerul Sănătăţii – România confirmarea unui…

3 days ago

Târgul „Handmade Transilvania” revine la Muzeul Etnografic al Transilvaniei cu trei zile de creații locale și inspirație de sărbători

Târgul „Handmade Transilvania” revine în centrul Clujului, anunță reprezentanții Muzeului Etnografic al Transilvaniei. În perioada…

4 days ago