Connect with us

Eveniment

Hoţii de biciclete o duc bine în Floreşti. Au acţionat în weekend pe strada Eroilor: “Unul dintre ei avea părul vopsit albastru”

Stefania Heinz

Published

on

Hoţii de biciclete o duc bine în Floreşti. Au acţionat în weekend pe strada Eroilor: "Unul dintre ei avea părul vopsit albastru"

Hoţii de biciclete din Floreşti acţionează în voie. Păgubiţii au detalii despre cum arată unul dintre ei şi aşteaptă ca poliţia să acţioneze. 
În weekend-ul care tocmai a trecut, hoţii de biciclete au operat rapid pe strada Eroilor de câteva ori. Furturile au avut loc vineri şi sâmbătă şi tot ce e posibil ca duminică acestea să fi fost vândute deja la celebrul târg de la Negreni. 

“În cursul zilelor de ieri (după-masă)-astăzi s-a furat bicicleta din imagine de pe str. Eroilor 202. Dacă are cineva informatii despre ea, vă rog sa ma contactați la tel 0744751020. Mulţumesc! Mi-a spus soția că s-au mai furat recent şi alte biciclete din zonă.”, a transmis un floreştean care recent a rămas fără bicicletă. 

Floreştenii au strâns rândurile şi încearcă să facă munca poliţiei mai uşoară, doar, doar, vor putea recupera obiectele furate. “Probabil sunt aceiaşi 2 băieţi care au furat noaptea trecută şi de pe eroilor 180”. “L-am văzut pe unul dintre ei, dar tot ce am reținut e că avea părul vopsit albastru”. “Am ceva filmări date la politie, astept un răspuns de la ei”, i-au răspuns solidari, alţi oameni din Floreşti păgubitului. 

“Bună dimineaţa! S-au furat cele 2 biciclete azi noapte din scara blocului pe str. Eroilor. Dacă cumva le vedeţi pe undeva ar fi de mare ajutor să ne spuneţi. Vă mulţumesc! Nu ştiu cum au intrat, probabil au forţat cumva uşa”, este anunţul postat cu prima acţiune a hoţilor din weekend. Omulu scrie că blocul are interfon, dar că se pare că hoţii au găsit destul de rapid metoda de a ajunge în casa scărilor.  

Şi în luna iunie a acestui an mai mulţi floreşteni reclamat că li s-au furat bicicletele, iar poliţia nu ar fi făcut mare lucru petru ei. Alţi floreşteni au spus la acea vreme că nu se fură doar biciclete în comună, ci şi cărucioare: “Deja a treia zi consecutiv în care s-au furat biciclete și cărucioare din zonă. ” Iar poliţia din Floreşti are mult mai multe cazuri de furtişaguri decât cele despre care se scrie pe grupurile de Facebook ale comunei clujene. 

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Alex Campian

Published

on

Drum expres Tureni – DN1 – A3, amânare deschidere pentru 9 iulie

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie

Deschiderea drumului expres DN1 Tureni – A3, programată inițial pentru luni, 7 iulie, a fost amânată și va avea loc miercuri, 9 iulie. Această investiție importantă va contribui la descongestionarea traficului greu și de tranzit din municipiile Cluj-Napoca, Turda și Câmpia Turzii.

Drumul expres are o lungime de 5 km, iar bretelele de legătură către nodurile rutiere DN1 și A3 însumează 10 km. Valoarea investiției se ridică la 562,61 milioane lei (fără TVA).

Proiectul este strategic pentru regiune, asigurând o legătură rapidă și fluidă între DN1 și autostrada A3, ceea ce va stimula și dezvoltarea economică locală.

Lucrările au fost realizate de un consorțiu internațional condus de Dimex 2000 Company SRL.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic, județul Cluj. Un copil de doar 2 ani și 7 luni și-a pierdut viața după ce a fost lovit de un ansamblu de vehicule format din autoturism și remorcă.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Cluj, două echipaje SMURD din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca, dintre care unul de terapie intensivă mobilă, au fost mobilizate de urgență la locul accidentului. La fața locului a fost solicitat și un elicopter SMURD pentru sprijin medical aerian.

Copilul a fost găsit în stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare. Din păcate, în ciuda tuturor eforturilor depuse, medicii au fost nevoiți să declare decesul micuțului.

Conform Poliției Cluj, accidentul s-a produs în jurul orei 18:45. Primele cercetări arată că un bărbat în vârstă de 43 de ani, aflat la volanul unui vehicul cu remorcă, l-ar fi accidentat pe copilul care se afla în apropierea Drumului Comunal 114 (DC114). Circumstanțele exacte urmează să fie stabilite în cadrul anchetei.

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția continuă cercetările pentru a clarifica toate aspectele privind modul în care s-a produs tragedia.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Alex Campian

Published

on

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de aproximativ 60 de ani, aflat în autoturismul implicat în coliziunea cu un autocamion, și-a pierdut viața.

Victima a fost găsită încarcerată, în stop cardio-respirator, între fiarele contorsionate ale mașinii. Pompierii Detașamentului 2 Cluj-Napoca au intervenit de urgență, reușind să-l extragă din autoturism. În ciuda eforturilor medicilor de a-l resuscita, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un grav accident rutier petrecut pe raza localității Săvădisla. În accident au fost implicate un autocamion și un autoturism”, a transmis ISU Cluj.

Circumstanțele exacte ale impactului urmează să fie stabilite de către polițiști. Traficul în zonă a fost restricționat temporar.

Sursa: ISU Cluj / Radio Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom