Sponsorizat
Categories: Eveniment

Noul vechi Ministru al Agriculturii, Petre Daea, în vizită de lucru la Cluj. Care e marea precocuapare a acestuia

Sponsorizat
Sponsorizat

Ministrul Agriculturii, Petre Daea a realizat o vizită de lucru la Cluj, la mai multe ferme din comuna Florești, dar și la sistemul de irigații din comuna Mihai Viteazu.
„Preocupat de efectele secetei, Ministrul Agriculturii, Petre Daea a realizat astăzi o vizită de lucru în județul Cluj, fiind interesat atât de culturile existente, vizitând mai multe ferme din comuna Florești cât și de sistemul de irigații din comuna Mihai Viteazu. În acest context Ministrul Agriculturii caută în mod permanent soluții pentru fermierii români pentru a nu fi periclitate culturile din acest an”, a scris Alexandru Cordoș președintele PSD Cluj pe pagina sa de Facebook.

Pe parcursul acestei vizite în județul Cluj, domnul ministru Petre Daea a fost însoțit de consilierul acestuia, domnul Ivan Ilarie, directorul general ANIF București Cornel Popa, Președintele PSD Cluj Alexandru Cordoș și Directorul Direcției Agricole Cluj Uifalean Paul.

„Prin intermediul programelor de finanțare propuse, prin includere spre finanțarea în cadrul PNRR a proiectelor de refacere a sistemelor de irigație, Partidul Social Democrat promovează ca prioritate ,,0″ protejarea culturilor fermierilor români și găsirea de soluții pentru valorificarea pe piața românească a produselor agricole

(…) Într-o perioadă cu multe frământări, crize și probleme la nivel global România trebuie să fie mai mult decât preocupată de două aspecte: securitatea energetică și cea alimentară. Dacă legat de primul aspect implicațiile geopolitice denotă un proces amplu de negocieri, în ceea ce privește securitatea alimentară depinde în mare măsură doar de noi ca stat, guvern, să creăm toate condițiile ca prin protejarea culturilor agricole să nu ajungem într-o situație de criză sau penurie”, a mai scris Alexandru Cordoș.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

10 hours ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

2 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

3 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

3 days ago

Accident tragic în Cluj: Copil de 2 ani și 7 luni, lovit mortal de o mașină în Căpușu Mic

Un grav accident rutier a avut loc marți seara, 2 iulie, în localitatea Căpușu Mic,…

4 days ago

Tragedie la Săvădisla, Cluj: Bărbatul prins între fiarele contorsionate a murit

Un grav accident rutier a avut loc în localitatea Săvădisla, județul Cluj. Un bărbat de…

4 days ago