Sponsorizat
Categories: Eveniment

Oaspeți de peste ocean în oraș. Ambasadorul Mexicului, în vizită la Cluj

Sponsorizat
Sponsorizat

Excelența Sa José Guillermo Ordorica Robles, Ambasadorul Statelor Unite Mexicane a fost azi în vizită la Consiliul Județean Cluj.
Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, domnul Vákár István, a primit marți, 9 august a.c., vizita Ambasadorului Extraordinar și Plenipotențiar al Statelor Unite Mexicane în România, Excelența Sa José Guillermo Ordorica Robles, potrivit unui comunicat de presă transmis ZIUA DE CLUJ.

Oficialul străin a fost însoțit de către domnul Benito Jimenez Sauma – Șef Cancelarie, însărcinat cu probleme economice, comerciale și de cooperare, domnul Dorin Zăgrean – Consul Onorific al Mexicului la Cluj-Napoca și doamna Cristina Boncaciu – Asistent Consular.

Întâlnirea de la sediul forului administrativ județean a avut loc în contextul încetării mandatului Excelenței Sale José Guillermo Ordorica Robles.

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Vákár István: „Îi mulțumesc domnului Ambasador pentru buna colaborare și îi urez mult succes în proiectele viitoare. Am cunoscut cu această ocazie un om desăvârșit și, totodată, un prieten, care va fi mereu binevenit la Cluj. Ne exprimăm în continuare dorința de a stabili relații de cooperare cu partenerii străini, care să conducă la rezultate concrete, reciproc avantajoase.”
La rândul său, Ambasadorul Statelor Unite Mexicane a realizat o scurtă prezentare a activității sale desfășurată pe parcursul întregului mandat, exprimându-și mulțumirea față de buna colaborare româno-mexicană în toate domeniile, în special în cel universitar. De asemenea, oficialul străin și-a arătat disponibilitatea de a sprijini inițiativele viitoare derulate la nivelul județului Cluj.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Judecătorii CCR închid jocul: Simion pierde definitiv, Nicușor Dan devine președintele României

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins joi, 22 mai, cererea depusă de George Simion…

3 hours ago

În Cluj-Napoca va circula un autobuz cu conducere autonomă

Angajații companiei Adastec, deținută de turci, efectuau testele finale la autobuzul autonom pe care compania…

6 hours ago

Distinguished Gentleman’s Ride revine la Cluj-Napoca – Eveniment caritabil pentru sănătatea bărbaților

Pe 25 mai, Clujul nu este doar vibrant – devine epicentrul unui spectacol urban cu…

6 hours ago

Istoric! U Cluj revine în cupele europene după o pauză de 53 de ani. Sabău: „La revedere, Untold!”

Universitatea Cluj scrie istorie! După o pauză de 53 de ani, „Șepcile Roșii” revin în…

8 hours ago

Arestat la doar 19 ani pentru trafic de droguri de mare risc vindea minorilor in Cluj

Un tânăr de doar 19 ani a fost arestat la Cluj, după ce a fost…

20 hours ago

Clujul sărbătorește! De Joi, orașul prinde viață la Zilele Clujului 2025

În perioada 22–25 mai, Clujul prinde viață și îmbracă cele mai colorate straie de sărbătoare!…

22 hours ago