Eveniment
Peste 10.000 de tineri au ales să plece definitiv din România. TOPUL pe județe

Peste 10.000 de tineri cu vârste între 15 şi 34 de ani au plecat definitiv din România în cursul anului 2018, cei mai mulţi din Bucureşti, dar şi din judeţele Iaşi, Timiş, Bacău şi Galaţi, reiese din rezultatele unei analize realizată de INACO – Iniţiativa pentru Competitivitate.
În topul judeţelor din care provin cei care au ales calea străinătăţii se află municipiul Bucureşti, urmat de judeţele Iaşi, Timiş, Bacău, Galaţi, Mehedinţi, Gorj, Sălaj, Covasna şi Harghita.
Un raport al Băncii Mondiale, intitulat “Markets and People: Romania Country Economic Memorandul”, citat de INACO, arată că un copil născut în România îşi atinge doar 60% din potenţialul său de productivitate odată ajuns adult acasă. În acest context, documentul menţionează că perspectiva celor din Bucureşti-Ilfov este mai pozitivă, cu un potenţial al capitalului uman de 68%, urmat de judeţul Cluj – cu 65%.
La polul opus, judeţele care oferă cele mai mici oportunităţi de educaţie, sănătate şi speranţă de viaţă pentru tineri sunt: Satu Mare (53%), Călăraşi (52%), Ialomiţa (52%) şi Giurgiu (51%).
Concluziile Raportului Global al Competitivităţii scoate în evidenţă şi faptul că, la nivel general, România se află pe locul 132 în lume din 137 de ţări analizate din perspectiva capacităţii de a-şi reţine resursa umană talentată în ţară.
-
Social2 days ago
”Atenție: HOȚI! Tocmai i-am prins la furat în Big Mănăştur. Ce fură vând prin Piața Ion Meşter şi zona Minerva” – FOTO
-
Sport2 days ago
Experiența clujenilor blocați la Munchen din cauza zăpezii. Mărturia unui pasager: „Ce ați văzut la TV nu descrie suficient de bine realitatea”
-
Eveniment2 days ago
ACCIDENT în Cluj-Napoca, pe strada Paris. Victimă încarcerată
-
Afaceri Cluj1 day ago
Magia Sărbătorilor Prin Ochiul Aristic al Decoratiunilor Handmade de la Andra Sally Art
-
Eveniment2 days ago
Recenziile clujenilor la noul restaurant „Taverna Racilor” din Iulius Mall: „Aspect de cantina….La Cluj într-un an ești pa”
-
Social2 days ago
O femeie a fost filmată cum circula pe mijlocul străzii în Cluj-Napoca, printre mașini – VIDEO
-
Sport7 hours ago
Nota de plată la o terasă din centrul Clujului: s-au trezit cu bacșiș pe bon fără să-l ceară. „I-aș recomanda să își ia tips din prețurile alea umflate”.
-
Eveniment2 days ago
Un șofer clujean a rămas fără permis când își ducea urgent soția însărcinată la spital. Judecătorii i-au dat câștig de cauză