Sponsorizat
Categories: Eveniment

Rectorii universităților partenere EUt+ în vizită la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca

Sponsorizat
Sponsorizat

La invitația Rectorului Universității Tehnice din Cluj-Napoca (UTCN), Prof.dr.ing. Vasile Țopa, universitatea a fost vizitată de Președintele Universității de Științe Aplicate Hochschule Darmstadt, Prof. Dr. Arnd Steinmetz și Președintele Universității de Tehnologie din Troyes, Prof. Christophe Collet.
În cadrul vizitei, a avut loc o întâlnire a celor doi invitați cu conducerea UTCN: domnul rector, domnii prorectori și coordonatorul EUt+ din partea UTCN. Au fost prezentate aspecte privind oferta educațională, structurile și tematicile de cercetare, relația cu mediul socio-economic și colaborările la nivel internațional, proiectele relevante și programele instituționale de dezvoltare a universității.

În urma discuțiilor, s-a agreat necesitatea îmbunătățirii colaborării în domeniul cercetării, prin publicarea în jurnalele de specialitate din universitățile partenere în consorțiu și participarea la manifestări științifice comune.

De asemenea, au avut loc vizite în laboratoarele didactice și de cercetare din universitate. Această vizită s-a constituit într-o bună oportunitate de a face un bilanț al fazei I a proiectului, de a împărtăși din experiența parcursă a fiecărei universități și de a trece în revistă noile perspective ale fazei a doua EUt+ Accelerate.

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Florin Piersic strălucește la 89 de ani! Marele actor face senzație pe Cluj Arena

Florin Piersic, unul dintre cei mai iubiți actori români, a făcut senzație luni seara pe…

12 hours ago

Exclusiv -Accident rutier grav între Luna de Sus și Stolna, în 3 octombrie! Grija Mare!

Un accident rutier deosebit de grav a avut loc joi, 3 octombrie, pe drumul județean…

14 hours ago

Aur pentru România: Eleva din Cluj cucerește Olimpiada Internațională de Chimie Aplicată

O elevă din Cluj-Napoca a făcut România mândră, câștigând medalia de aur la Olimpiada Internațională…

21 hours ago

Incendiu în cartierul Zorilor din Cluj-Napoca. Trei garaje distruse, un bărbat a suferit un atac de panică

Un incendiu puternic a izbucnit duminică dimineață pe strada Tatra din cartierul Zorilor, Cluj-Napoca. Trei…

2 days ago

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang,…

2 days ago

Incendiu la Școala „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Peste 300 de elevi au fost evacuați

Un incendiu izbucnit luni la o clădire aflată în reabilitare, care aparține de Școala Gimnazială…

2 days ago