Connect with us

Eveniment

Salvator şi în timpul liber! El este paramedicul care a sărit în ajutorul răniţilor implicaţi în accidentul de la Coplean

Published

on

Salvator şi în timpul liber! El este paramedicul care a sărit în ajutorul răniţilor implicaţi în accidentul de la Coplean

Un paramedic al ISU Maramureş a acordat primul ajutor persoanelor rănite într-un accident petrecut sâmbătă la Coplean, deşi era în timpul liber.
“În această dimineață, colegul nostru plt.maj. Ionuț Ahrițculesei, aflat în timpul liber, a sărit în ajutorul victimelor unui accident rutier, produs pe Drumul European 58, pe raza localității Coplean din județul Cluj. Ionuț ieșise din tură în această dimineață și se îndrepta spre București, când a observat că pe marginea drumului se aflau două autoturisme avariate într-un accident produs cu puțin timp în urmă.

Fără să stea pe gânduri, Ionuț a oprit să vadă dacă poate fi de folos eventualelor victime. Colegul nostru a anunțat evenimentul la 112, iar apoi a acordat primul ajutor celor trei victime aflate în autoturismul avariat mai grav, cu ajutorul unor participanți la trafic, până la sosirea salvatorilor de la ISU Cluj”, au scris reprezentanţii ISU Maramureş pe pagina de Facebook.

Plutonierul major Ionuț Ahrițculesei este paramedic-pompier și scafandru-salvator în cadrul Detașamentului de Pompieri “Căpitan Marchiş Adrian” Baia Mare. “Ionuț este un profesionist desăvârșit, cu o experiență de 14 ani, dar în primul rând un om un suflet mare. Ionuț, suntem mândri de tine!”, a mai arătat ISU Maramureş.

Un accident rutier, soldat cu rănirea a trei persoane, a avut loc sâmbătă dimineața, între localitățile clujene Coplean și Câțcău.

Potrivit polițiștilor, cauza accidentului este neadaptarea vitezei în curbă periculoasă, de către conducătorul auto care circula pe direcția Dej spre Baia Mare. Acesta a pătruns pe sensul opus, intrând în coliziune cu autovehiculul care circula regulamentar din sens opus. În urma coliziunii au fost rănite persoanele care se aflau în mașina condusă regulamentar. (VEZI ŞTIREA AICI!)

Source link

Facebook Comments Box

Eveniment

Cluj: Muntele Basmelor îi așteaptă cu un program special pe copii. Locul magic cu Balauri, Dragoni, Dinozauri, Giganți, Unicorni și Prințese

Published

on

Cluj: Muntele Basmelor îi așteaptă cu un program special pe copii. Locul magic cu Balauri, Dragoni, Dinozauri, Giganți, Unicorni și Prințese


Muntele Basmelor, este o locatie cu o atmosfera magica, in mijlocul padurii din cadrul Buscat Resort, își așteaptă vizitatorii cu un program special în data de 5 octombrie.„Parcul va fi deschis pentru toți aventurierii (familii și grupuri), între orele 10:00 și 18:00. Ce modalitate mai bună de a petrece Ziua Educației decât în natură 🌲, la munte ⛰, printre personaje fantastice 🌲🧚‍♀?Pentru o bună coordonare în parc, recomandăm programarea vizitei de către grupuri. Familiile care vor veni pe 5 octombrie nu trebuie să facă rezervare”, au transmis administratorii parcului.Parcul de Amuzament pentru copii Muntele Basmelor este inconjurat de o atmosfera magica, in mijlocul naturii, in padurea din cadrul Buscat Resort, la doar 55 km de Cluj-Napoca. Pe langa personajele preferate din povesti precum: printese, unicorni, dragon, balaur cu 3 capete de dimensiuni impresionante si multe altele , parcul ofera o gama larga de activitati recreative pentru copii. Micutii isi pot testa agilitatea si curajul pe diverse structuri :ateliere de catarat, casute in copaci, tiroliene, leagane, topogane etc., toate amenajate special pe un traseu de 2 km. Fiecare coltisor al parcului este conceput cu grija pentru a stimula imaginatia copiilor si a le oferi momente de joaca de neuitat.Joi, 5 octombrie, zi liberă pentru elevi, profesori și angajații din ÎnvățământZiua Internațională a Educației, sărbătorită în fiecare an pe data de 5 octombrie, va fi anul acesta într-o zi de joi. Conform ordinului privind structura anului școlar actual și contractului colectiv de muncă la nivel de învățământ, în data de 5 octombrie nu se organizează cursuri.Ziua liberă pentru profesori și elevi este cu trei săptămâni și două zile înaintea primei vacanțe a anului școlar în curs, structurat pe module de învățare (vacanța programată pentru 28 octombrie – 5 noiembrie).Mai exact, pe 28 octombrie se încheie primul modul de învățare și urmează o primă vacanță, de o săptămână.

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Tinerii militari, în vizită la Baza Aeriană din Câmpia Turzii! Cum a fost experiența

Published

on

Tinerii militari, în vizită la Baza Aeriană din Câmpia Turzii! Cum a fost experiența

Baza 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” de la Câmpia Turzii și-a deschis porțile pentru a le oferi șansa tinerilor militari de a interacționa cu echipmanentele militare, dar și cu soldații.
Elevii din cadrul Colegiului Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia au avut oportunitatea de a vizita Baza 71 Aeriană pentru a înțelege mai bine viața militară și pentru a obține o perspectivă asupra a ceea ce presupune serviciul militar.

Această vizită a inclus prezentarea echipamentelor militare și interacțiuni cu militarii în activitate.

„A fost o experiență educativă și valoroasă pentru tinerii militari, în care au aflat mai multe informații despre misiunile unității, dar și de aspectele legate de apărare și securitate națională”, au transmis reprezentanții Bazei Aeriene de la Câmpia Turzii.

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Degajare de fum noaptea trecută pe casa scării dintr-un bloc de locuințe din Cluj-Napoca

Published

on

Degajare de fum noaptea trecută pe casa scării dintr-un bloc de locuințe din Cluj-Napoca

O degajare de fum dintr-un bloc de locuinţe din municipiul Cluj-Napoca a pus în alertă locatarii care au sunat la 112 şi au solicitat intervenţia pompierilor.
“În cursul nopții trecute, respectiv în jurul orei 04.30, pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au fost alertați cu privire la o degajare de fum pe casa scării dintr-un bloc de locuințe, situat pe strada Cloșca din municipiul Cluj-Napoca.

La fața locului s-a deplasat o autospecială, unde s-a constatat faptul că degajările de fum erau minore și proveneau de la un frigider defect.

Nu au fost necesare măsuri de evacuare și nu au fost persoane care să solicite consult medical”, a transmis ISU Cluj în dimineaţa de 4 octombrie. 

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite

Copyright © 2023 iLoveYouCluj. Webdesign & Marketing - iPublicitate