Sponsorizat
Categories: Eveniment

Târgul Produs de Cluj, ultima oprire pe anul 2021. Unde ajung bunătățile clujenilor

Sponsorizat
Sponsorizat

Asociația Produs de Cluj participă în aceste zile la manifestarea expozițională „100% românesc”, eveniment care se desfășoară la Pallas Mall Iași.
Potrivit reprezentanților forului administrativ județean, este a opta participare clujeană la acest târg, definitoriu pentru Iași, care se va încheia pe 6 decembrie.

„Consiliul Județean Cluj a reușit, în timp, să creeze relații solide de parteneriat cu autorități locale, dar și cu entități private. Este cazul Pallas Mall Iași, unde am fost prezenți în ultimii șapte ani la evenimente importante, fie ele naționale sau internaționale.Astfel, Asociația Produs de Cluj a fost prezentă la Iași la evenimentele desfășurtate sub sloganul 100% românesc, organizate în ultimii șapte ani cu ocazia Zilei Naționale a României, dar și la alte momente importante din viața comunității, cum a fost vizita Papei Francisc. Cred că relația cu Pallas Mall Iași este exemplul cel mai grăitor privind viabilitatea parteneriatului public-privat pentru promovarea culturii populare tradiționale”, a transmis liderul CJ Cluj, Alin Tișe.

La Târgul „100% romanesc” de la Iași, desfășurat între 26 noiembrie și 6 decembrie, Asociația Produs de Cluj este prezentă cu parteneri care expun articole de artizanat, respectiv costume populare și podoabe tradiționale lucrate de mână, produse apicole, turtă dulce și ciocolată de casă, precum și lavandă și produse din această plantă. Lor li se adaugă producători de zacuscă tradițională, ori de dulcețuri, gemuri și siropuri naturale.

Manifestarea expozițională de la Pallas Mall Iași încheie sezonul târgurilor desfășurate de Consiliul Județean Cluj în 2021 sub brandul Produs de Cluj.

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată…

17 hours ago

Bryan Adams vine la Cluj în 2026. Concert uriaș anunțat la BT Arena, unul dintre cele mai mari evenimente ale anului

Un concert internațional de top va avea loc la finalul anului 2026 la BT Arena,…

1 day ago

Programul DARIA începe în august 2026 la IOCN: 119.000 de femei vor fi testate gratuit pentru cancerul de sân

Proiectul DARIA, un amplu program național de screening pentru depistarea precoce a cancerului de sân,…

2 days ago

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i…

2 days ago

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat…

2 days ago

Cluj Arena se modernizează cu 13,5 milioane de euro: iluminat UEFA, panouri solare de 1 MW și reducere de 40% a consumului

Cluj Arena intră într-un amplu proces de modernizare energetică, în baza unui proiect inițiat de…

3 days ago