Sponsorizat
Categories: Eveniment

Val de cutremure în România! Cinci sesime s-au înregistrat sâmbătă

Sponsorizat
Sponsorizat

Cinci cutremure cu magnitudini cuprinse între 2,3 şi 3,4 s-au produs sâmbătă în România, patru în judeţul Gorj şi unul în Vrancea, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
În judeţul Gorj au avut loc patru cutremure de suprafaţă într-un interval de aproximativ patru ore, cel mai mare având magnitudinea de 3,4 pe Richter. Seismul de 3,4 s-a produs la ora locală 10:06, la adâncimea de 16 kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 16 km nord-vest de Târgu Jiu, 66 km nord-est de Drobeta-Turnu Severin, 69 km sud de Hunedoara, 84 km sud de Deva, 97 km est de Reşiţa, 99 km vest de Râmnicu Vâlcea.

Celelalte trei seisme din Gorj au avut magnitudini de 2,3, 2,7 şi 2,8 pe scara Richter.

Cutremurul din judeţul Vrancea, de 2,5 pe Richter, s-a produs la ora locală 1:08, la adâncimea de 74 kilometri, în apropierea oraşelor: 37 km nord-vest de Focşani, 72 km sud de Bacău, 74 km sud-vest de Bârlad, 80 km est de Sfântu-Gheorghe, 85 km nord de Buzău, 99 km est de Braşov.

De la începutul lunii aprilie, în zonele seismice Vrancea şi Oltenia au avut loc 21 de cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 3,4 pe Richter.

Cea mai puternică mişcare tectonică din acest an, cu magnitudinea 5,7, a avut loc în data de 14 februarie, în judeţul Gorj, la o adâncime de 6,3 kilometri.

 Informaţiile publicate pe site-ul ZCJ.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere, cu citarea sursei 

Source link

Facebook Comments Box
Stefania Heinz

Recent Posts

🔴 Noi tarife pentru transportul public din Cluj-Napoca de la 1 august 2025. Bilete și abonamente mai scumpe

Consiliul Local Cluj-Napoca va dezbate actualizarea tarifelor pentru transportul public în ședința programată săptămâna viitoare.…

14 hours ago

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie Deschiderea…

19 hours ago

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

2 days ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

4 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

5 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

5 days ago