Connect with us

Eveniment

VIDEO. Clujeanul care sparge recordurile la raliuri dar nu are permis de conducere – E fain la Cluj!

Tudor Calinescu

Published

on

VIDEO. Clujeanul care sparge recordurile la raliuri dar nu are permis de conducere - E fain la Cluj!


Desi are doar 16 ani deja poate fi considerat unul dintre cei mai valoroşi piloţi de super rally din România. A alergat în curse alături de cunoscutul Mihai Leu, iar Vali Porcişteanu i-a fost chiar copilot! Pentru puştiul minune din Cluj, cea mai mare dorinţă este să ajungă să concureze lângă greii din F1.
De mic copil eram printre maşini. Tatăl meu fiind şi el pilot la rândul lui, mă lua mereu la curse cu el, iar probobil de aici şi pasiunea. Sfaturile tatălui meu au fost esenţiale, el m-a învăţat tot ce ştia, ajutându-mă să mă dezvolt şi să evoluez constant în carieră. Nu ştiu exact când am încercat prima dată să conduc, ştiu doar că de mic tatăl meu mă ducea cu maşina în poligon sau la karturi. Părinţii mei au fost cei care m-au susţinut mereu, fără ei nu ajungeam unde sunt acum. spune Bogdan Duma pentru elitaromaniei.ro
Bogdan visează să ajungă să piloteze o maşină de F1, iar într-o zi speră ca visul lui să se îndeplinească. Nu poate spune neapărat că are un pilot favorit. Îi admiră pe toţi pentru că au reuşit să ajungă acolo, dar în top 3 al preferinţelor sale se numără Charles Leclerc, Max Verstappen şi Lando Norris.

În 2019, în momentul în care am participat la etapele din CNVC2, eram practic un outsider. I-am avut ca şi concurenţi pe cei care emiteau pretenţii la titlu, aceştia fiind foarte surprinşi când un puşti de 13 ani, venit cu o maşină de raliu de grupa N, a reuşit să-i învingă. Duelurile cu „numele mari” le-am avut în etapele Campionatului Naţional de Super Rally, unde am avut privilegiul să mă aflu pe podium alături de Mihai Leu şi Vlad Cosma. mai spune Bogdan
Intr-un interviu pe canalul Via Cluj TV, moderatorul Claudiu Padurean a aflat mai multe despre pasiunea lui Bogdan Duma pentru raliuri, cat si detalii despre obiectivele carierei.

Palmares Bogdan Duma
2014
GH Haţeg 27 – Locul 1
Laurii Pilotajului Auto – Locul 1
Campionat Automobilism şi Karting Hunedoara – Locul 1
2017
Cetatea Fagrasului Locul 1 clasa juniori (11 ani)
Domneşti – Locul 1
GT AutoClub – Etapa 7 – Locul 1
2018
CUPA ROTAKT – Locul 1
Klausenburg Winter Race – Locul 3 Clasa Rally
CEZ Rally Cross Championship + Hungarian Championship – Locul 2 GENERAL
CEZ Rally Cross 2018 – Locul 3
Rally Sprint Baia Mare – Locul 2
Total RallyCross Parade (Ungaria) – Locul 3
Circuit Skart Kart Tg Secuiesc – Locul 1 Clasa Rally, locul 7/60 GENERAL
FIA CEZ Rally Cross – Locul 3 circuit Nyirad (Ungaria)
IAC – Cupa Shopping City – Ramnicu Valcea – Locul 1 Juniori
Central European Zone Rally Cross Championship – Locul 3 Cupa Junior
Gala Campionilor RallyCross (Ungaria) – Locul 1 Juniori
International Auto Test Challange – ACR – Locul 1 Juniori
2019
Campionatul Rally Cross Central Europe – Locul 3
FIA CEZ MAXX Motion Rally Cross Slovacia Ring – Locul 3 Juniori
FIA CEZ Rally Cross Rabocsi Slovacia– Locul 2 Juniori
Romanian Endurance – Etapa III – Locul 3 clasa A1
Rally Cross AUSTRIA – Locul 3
Rally Cross Greinbach – Cupa Juniori – Locul 4
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă II – Locul 1 Juniori, locul 3 clasa A1
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă II – Locul 1 juniori, locul 1 clasa A1, locul 2 OPEN
Cupa Straja – Locul 3 clasa A1, Locul 1 Juniori
FIA CEZ Rally Cross 2019 Hungary – Locul 3 juniori (14 ani)
2020
HUNGARY – Rally Cross – Locul 1
Klauseburg Young Timer – Transilvania Ring – Locul 1 clasa Rally, locul 2 clasa OPEN
Campionatul de Viteză în Coastă Sâncrăieni – Locul 1 clasa A1, locul 4 GENERAL
Time Attack – Locul 2
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Copilot Vali Porcişteanu
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Valea Uzului – Locul 2 Juniori
Campionatul Naţional de Super Rally Deva – Locul 1 clasa A1, Time Attack Locul 2 clasa A1, locul 2 clasa Juniori
2021
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Cheile Gradistei – Locul 1
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Trofeul Harghita – Locul 1 clasa Juniori , locul 2 la A1 (cel mai tânăr participant)
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Trofeul Râşnov – Locul 1 clasa Juniori, locul 1 la A1
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Trofeul Râşnov – Locul 2 juniori, locul 6 clasa A1 din 19 participanti
Super Rally Trofeul Mangalia 2021 – Locul 2 clasa A1, locul 2 GENERAL
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Rânca – Locul 2 clasa A1, locul 2 clasa Juniori
Campionatul Naţional de Super Rally Târgu Mureş – Locul 1 clasa A1, locul 3 clasa A
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Trofeul Magherani – Locul 1 juniori, locul 1 clasa A1
Campionatul Naţional de Viteză în Coastă – Trofeul Reşiţa – Locul 1 clasa A1, locul 1 clasa Juniori
Campionatul Naţional de Slalom Paralel Sibiu – Locul 2 juniori

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

(Video) Razie de amploare la Cluj-Napoca: mai mulți hoți prinși de polițiști

Alex Campian

Published

on

Polițiștii clujeni au desfășurat joi dimineața o amplă operațiune în municipiul Cluj-Napoca, în urma căreia au fost reținute mai multe persoane suspectate de furturi de cabluri de cupru. Printre acestea se numără și trei tineri care au sustras bunuri chiar dintr-o unitate de învățământ.

Acțiunea a vizat prevenirea furturilor și depistarea persoanelor urmărite penal. În doar câteva ore, oamenii legii au verificat sute de persoane și au descoperit bunuri furate în valoare de aproximativ 10.000 de lei.


Hoț prins după un furt pe Calea Dezmirului

Un bărbat de 30 de ani a fost reținut după ce, la sfârșitul lunii octombrie, ar fi pătruns în curtea unei societăți comerciale situate pe Calea Dezmirului, de unde a furat o rolă de cablu din cupru.

Polițiștii l-au identificat în cadrul raziei de joi dimineață, iar pe numele său a fost emisă ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Ancheta continuă sub coordonarea procurorilor, sub acuzația de furt calificat.


Spargere într-o școală din Cluj. Trei tineri, reținuți

Tot în cadrul aceleiași operațiuni, au fost identificați trei tineri cu vârste între 19 și 25 de ani, bănuiți că, în noaptea de 2 spre 3 septembrie, au pătruns în incinta unei școli de pe Aleea Peana, de unde au furat aproximativ 60 de metri de cablu electric din cupru.

Prejudiciul estimat depășește 12.000 de lei, iar suspecții au fost reținuți pentru 24 de ore. Polițiștii au reușit recuperarea unei părți din bunurile sustrase.


450 de persoane legitimate și bunuri confiscate

Razia s-a desfășurat cu participarea a zeci de polițiști din cadrul mai multor structuri – Investigații Criminale, Rutieră, Secția 2 Poliție Rurală Apahida, sprijiniți de luptători SAS, jandarmi și polițiști locali.

În total, au fost legitimate 450 de persoane, executate cinci mandate de aducere, iar o persoană dată în urmărire a fost depistată. În urma verificărilor, au fost găsite mai multe bunuri provenite din furturi, în valoare totală de aproximativ 10.000 de lei.


Poliția promite noi acțiuni pentru siguranța publică

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Cluj au anunțat că astfel de razii vor continua și în perioada următoare, atât în municipiu, cât și în comunele limitrofe, pentru a descuraja furturile și a menține un climat de ordine publică.

Sursa video : IJP Cluj si Inspectoratul de Jandarmi Județean Cluj

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Cluj-Napoca, în topul mondial al destinațiilor de Halloween: Pădurea Hoia-Baciu atrage turiști din întreaga lume

Alex Campian

Published

on

Tur de Halloween în Pădurea Hoia-Baciu, experiență gotică în Cluj

Pădurea Hoia-Baciu din Cluj-Napoca, una dintre cele mai „bântuite” păduri din lume, devine principalul magnet al sezonului de Halloween. Transilvania a fost desemnată de ghidul turistic Lonely Planet drept cea mai bună destinație europeană pentru Halloween, depășind regiuni celebre din Franța, Spania și Marea Britanie.

Traseul recomandat de platforma internațională include Bran – Sighișoara – Cluj-Napoca, oferind vizitatorilor o experiență completă între istorie, arhitectură medievală și legende cu vampiri. Lonely Planet notează că o escapadă de weekend în Transilvania te face să simți că „spiritul Halloweenului e parte din identitatea locului”.

Pădurea Hoia-Baciu – mister și legendă

Situată în vestul Clujului, pe 300 de hectare, pădurea este cunoscută pentru fenomene inexplicabile: lumini ciudate, umbre surprinse în fotografii, apariții OZN, probleme cu echipamente electronice, senzația de a fi urmărit, zone unde vegetația nu crește și dispariții inexplicabile.

Legenda spune că pădurea își poartă numele după un cioban dispărut cu turma sa, iar faimoasa fotografie cu un OZN realizată de tehnicianul Emil Barnea în 1968 a adus recunoaștere internațională locului.

Atracție pentru curajoși

În fiecare an, de Halloween, pădurea se transformă într-un decor pentru tururi nocturne tematice, cu ghizi, efecte sonore și lumini care intensifică senzația de mister. Cluj-Napoca, cu infrastructura sa turistică dezvoltată, este punctul de plecare ideal pentru explorarea Hoia-Baciu.

România – regina Halloweenului gotic european

Pe lângă Hoia-Baciu, Castelul Bran și cetatea Sighișoara completează experiența gotică a Transilvaniei. Lonely Planet recomandă vizitarea Castelului lui Dracula și a petrecerilor tematice din Sighișoara, unde tradițiile locale se combină cu atmosfera de Halloween.

„O experiență de Halloween în Transilvania nu este doar despre frică, ci despre un loc unde mitul se contopește cu realitatea”, concluzionează ghidul.

Astfel, Cluj-Napoca și Pădurea Hoia-Baciu devin simboluri ale turismului de mister, confirmând statutul Transilvaniei ca destinație de top pentru sărbătoarea supranaturalului.

Ce este Halloween-ul?

Sărbătorită pe 31 octombrie, Halloween marchează ajunul Zilei Tuturor Sfinților. În cultura populară, este asociată cu supranaturalul și activități precum trick-or-treating, petreceri cu costume, sculptarea dovlecilor, focuri de tabără și vizitarea atracțiilor bântuite.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

(Video) Cluj: Imagini dramatice cu accidentul grav de la Sânpaul. Momentul impactului, surprins de camerele de supraveghere

Alex Campian

Published

on

Momentul impactului în accidentul grav de la Sânpaul, surprins de camerele de supraveghere

Imagini cu impact emoțional surprind momentul în care un autoturism lovește violent o căruță pe drumul național DN1F – E81, în zona localității Sânpaul, județul Cluj. Accidentul, petrecut în jurul orei 10:00, a fost înregistrat de camerele de supraveghere din apropiere și arată secunde dramatice.

Potrivit datelor furnizate de polițiști, atelajul hipo, condus de un bărbat de 65 de ani din Sânpaul, a pătruns pe drumul principal fără să se asigure corespunzător, fiind lovit de o mașină care circula regulamentar din direcția Cluj-Napoca – Huedin. În urma impactului puternic, un tânăr de 27 de ani, aflat în căruță, a fost rănit, iar calul care tracta atelajul a murit.

Echipajele de pompieri din Huedin, personalul SAJ Cluj și un medic veterinar s-au deplasat de urgență la fața locului. Animalul, rănit grav, a fost eutanasiat. Testele de alcoolemie efectuate celor doi conducători au avut rezultate negative.

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii accidentului. Autoritățile reamintesc participanților la trafic, inclusiv celor care folosesc vehicule cu tracțiune animală, că respectarea regulilor de circulație este esențială pentru evitarea tragediilor.

Atenție: imaginile pot avea un puternic impact emoțional!

Sursa video : clujcapitala.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom