Connect with us

Eveniment

Video. Cum s-a simțit cutremurul la Cluj. „S-a mișcat patul cu mine, îngrozitor”

Diana Petrescu

Published

on

Video. Cum s-a simțit cutremurul la Cluj. „S-a mișcat patul cu mine, îngrozitor”

Clujenii au simțit bine cutremurul de 5.7 din zona Gorjului. Clujul a fost ferit până acum de cutremure, cele din zona Vrancea nu ajungeau până la noi. Trei replici au avut loc până acum după cutremurul de azi din Gorj.Primele două replici au fost de 3,4 grade și 3,5 grade, la scurt timp după seism. A treia replică, cu o magnitudine de 2,8 Richter, s-a produs la mai bine de o oră distanță, anunță stiripesurse.ro.Patrick A.: Pe la ora 15:20 si in Manastur str.Primaverii la et.9. bloc in semicerc se zice ca e antiseismic si au fost vreo 4-5 miscari destul de tari apoi cateva usurele.Claudia T.: Si pe Bucegi s a simțit mai tare decât ieri. Intr o cameră am un raft cu decorațiuni de sticla și zdrăngănea. Ce senzație nașpa. Eu nu am mai întâlnit până acum.Maria B.: Da și eu la etajul 10 pe Mehedinți am simțit bine.
Andreea E.:Str. Izlazului, etaj 7, s-a mișcat patul cu mine, îngrozitor.Eliza K.: Eu acum am simtit ca s-a mișcat patul cu mine. Sunt întinsă langa fetita mea care isi face somnul de amiaza si s-a miscat dulapul, s-a zgâlțâit o planta pe ea. Doar timp de doua secunde. A mai simtit cineva? Ieri nu am simtit nimic. Oare daca se mai repeta din nou zilele astea si, de exemplu, trebuie evacuata cladirea, unde mergem, ce facem? Stie cineva?Claudia B.: Așa am simțit și eu eram in pat și mă uitam la televizor,să mișcat patul de două ori cu mine, Sub Cetate , Florești.ISU Cluj: Se simte miros de gaz intr un apartament situat pe str. Eroilor din loc. Floresti.Primul lucru pe care trebuie să îl faci la cutremur are legătură cu gazele! Raed Arafat: “Oprești gazele și deschizi ușa”Raed Arafat a vorbit despre primul lucru pe care trebuie să îl facem atunci când este cutremur. În rândurile de mai jos descoperiți recomndările șefului DSU, potrivit Antena 1. Raed Arafat: Nu este recomandat ca oamenii să sune la 112 pentru că au simțit cutremurul.Oprește gazele și deschide ușa apartamentului. E posibil ca ușile, uneori, să se blocheze. Atunci, dacă ușa a rămas deschisă pe timpul cutremurului în primele secunde, știi că nu rămâi blocat.”
Stai ascuns sub masă pentru a fi protejat: “Nu mai putem să spunem sub tocul ușii pentru că nu mai sunt corelate ușile cu grinzile de rezistență”, spune Raed Arafat
Informare pe pe platforma fiipregătit.ro pentru a ști cum acționeziVideo cutremur Cluj:

Source link

Facebook Comments Box

Cultura

Lacrimi și aplauze! Clujul i-a oferit un moment MAGIC lui Florin Piersic alături de Richard Clayderman și Dan Negru

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujul l-a ridicat în picioare! Florin Piersic, ovaționat minute în șir la spectacolul lui Clayderman!

Clujul a oferit un moment de neuitat marelui actor Florin Piersic! În cadrul spectacolului impresionant susținut de pianistul Richard Clayderman pe 29 martie, publicul clujean l-a ovaționat pe legendarul artist minute în șir, într-o atmosferă încărcată de emoție și admirație.

Dan Negru, prezentatorul evenimentului, i-a pregătit o surpriză specială lui Florin Piersic, aflat în recuperare după problemele de sănătate. Într-un video postat pe Facebook, Negru a povestit momentul: “Am ajuns la Cluj ca să îl prezint pe Richard Clayderman, unul dintre cei mai mari pianiști din istoria muzicii mondiale… dar dacă tot am ajuns aici, la Cluj, nu am ratat ocazia să îl invit la spectacol…”.

Înainte de a-l introduce pe Richard Clayderman, Dan Negru a coborât de pe scenă și s-a îndreptat către Florin Piersic, stârnind o reacție extraordinară din partea publicului. Miile de spectatori prezenți în sală s-au ridicat în picioare și l-au aplaudat frenetic pe îndrăgitul actor, oferindu-i un omagiu vibrant.

“O să îi rog pe organizatori să nu se supere pe mine, că o să cobor de pe scenă un minut. Asta nu era prevăzut în program. Dar aș vrea ca lovitura de începere să fie dată de o legendă pe care vreau să o salut la Cluj, doamnelor și domnilor, Florin Piersic”, a spus Dan Negru, prezentându-l pe actor.

Florin Piersic a răspuns cu emoție la căldura publicului: “Mă bucur că suntem împreună! Vă îmbrățișez pe toți și am putere încă să vă pup pe toți…”.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

“Oserul” invadează centrul Clujului! Târg de vechituri URIAȘ, cu muzică, reparații și clătite GRATIS!

Cosmin Ardelean

Published

on

Vino să te bucuri de “Oser” în centrul Clujului! Eveniment UNIC, cu atmosferă de sărbătoare!

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască un eveniment unic! Asociația Daisler anunță cu entuziasm organizarea “Der Flohmarkt – Oserul din Centrul Clujului”, un târg de vechituri care va transforma inima orașului într-un spațiu vibrant, plin de comori ascunse și atmosferă efervescentă.

Pe 10 și 17 mai 2025, clujenii vor avea ocazia să se piardă printre tarabele pline de obiecte cu poveste, să vândă sau să schimbe bunuri și să interacționeze cu oameni pasionați de sustenabilitate și reutilizare. “Der Flohmarkt” nu este doar un simplu târg, ci o experiență completă, cu ateliere de reparații pentru a da o nouă viață obiectelor vechi, muzică antrenantă oferită de Digitalove și, ca bonus, clătite gratuite pentru toți participanții!

“Pe 10 și pe 17 mai 2025 te invităm și așteptăm la Der Flohmarkt – Oserul din Centrul Clujului, organizat de Asociație Daisler. Locația exactă (care stradă) va fi anunțată în curând”, au transmis organizatorii, lăsând un strop de suspans în aer.

Evenimentul este un prilej de a promova un stil de viață sustenabil și de a descoperi frumusețea obiectelor cu patina timpului. Clujenii sunt încurajați să se înscrie și să participe activ la acest proiect, care promite să aducă un suflu nou în centrul orașului.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Clujul se îmbracă în verde! Se caută voluntari pentru plantarea a 10.000 de puieți!

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujenii, chemați la cea mai mare acțiune de împădurire a primăverii! 10.000 de puieți vor fi plantați la Bobâlna

Pe 5 aprilie, clujenii au ocazia să lase o amprentă verde asupra viitorului! Beard Brothers organizează o amplă acțiune de împădurire în satul Suarăș, comuna Bobâlna, unde se vor planta 10.000 de puieți de gorun și frasin pe o suprafață de 3 hectare.

Evenimentul, organizat cu sprijinul Băncii Transilvania, invită voluntarii să se alăture unei inițiative de impact. “Povestea noastră verde continuă și în această primăvară! Hai să ne unim forțele pentru un viitor mai sănătos!”, au transmis organizatorii.

Cum te poți înscrie?

Cei care vor să participe la plantare o pot face completând formularul online pus la dispoziție de organizatori.

Ce trebuie să știi înainte de participare?

Echipament recomandat:
✔️ Încălțăminte potrivită pentru teren accidentat
✔️ Haină groasă sau de ploaie, în funcție de vreme
✔️ Pălărie, șapcă și mănuși de grădină

Ce asigură organizatorii:
✅ Două mese și apă
✅ Mănuși de grădină
✅ Puieți, hârlețe și sape pentru plantare

Voluntarii vor lucra în echipe de 2-3 persoane, respectând instrucțiunile de plantare și regulile de siguranță. Minorii pot participa doar dacă sunt însoțiți de un adult.

Toate detaliile și eventualele modificări ale programului vor fi anunțate pe pagina de Facebook a evenimentului.

Fie că ești un iubitor al naturii, un activist de mediu sau doar vrei să faci o faptă bună, această acțiune este ocazia perfectă de a contribui la un Cluj mai verde! Te bagi? 🌳💚

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite