Sponsorizat
Categories: Eveniment

VIDEO. Un clujean va alerga 620 km la temperaturi de minus 50 de grade pentru 200 de copii bolnavi de cancer – E fain la Cluj!

Sponsorizat
Sponsorizat

Vlad Pop va alerga 620 km la UltraMaratonul Arctic pentru o cauză nobilă. Miza este să asigure burse educaționale pentru 200 de copii bolnavi de cancer, anunta TVR
Pentru copiii bolnavi de cancer, viața se schimbă complet. Ajung pe un pat de spital, fac tratamente și nu mai reușesc să meargă la școală. Însă școala vine la ei.


Școala vine la copiii bolnavi de cancer prin intermediul unui tânăr clujean, care se pregătește intens pentru a participa la UltraMaratonul Arctic 6633, care se va desfășură la sfârsitul lunii. Miza este de a asigură burse educaționale pentru 200 de copii bolnavi de cancer.
La finalul lunii, Vlad Crișan Pop va alerga 620 de kilometri la temperaturi de până la minus 50 de grade Celsius. Misiunea lui este să ajute copiii bolnavi de cancer, iar aventura sa este periculoasă.
Timp de un an 200 de copii vor primii o bursa de 6000 de lei, 500 lei pe luna, pentru a-i ajuta cu meditatiile, cu pregatirea pentru Bacalaureat sau ”Capacitate” pentru ca dupa chimioterapie se pot intoarce la scoala. Este a treia participare la acest marton pentru ca in 2020 am fost scos din joc din cauza starii in care m-am aflat.spune Vlad Pop
Alături de Vlad va fi o echipă de filmare, care va surprinde fiecare moment într-un documentar. Încasările vor ajunge tot la oncologie.
Anul trecut, UltraMaratonul Arctic nu a avut loc din cauza pandemiei, însă Vlad a alergat 620 de kilometri de la Cluj la Constanța. Prin efortul lui a reușit să strângă bani pentru 100 de copii.
Sursa: TVR 1

Source link

Facebook Comments Box
Tudor Calinescu

Recent Posts

🔴 Noi tarife pentru transportul public din Cluj-Napoca de la 1 august 2025. Bilete și abonamente mai scumpe

Consiliul Local Cluj-Napoca va dezbate actualizarea tarifelor pentru transportul public în ședința programată săptămâna viitoare.…

13 hours ago

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie Deschiderea…

19 hours ago

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

2 days ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

4 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

5 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

5 days ago