Connect with us

Info

CFR, pe cale să aibă o sponsorizare record pentru fotbalul românesc

Tudor Calinescu

Published

on

CFR, pe cale să aibă o sponsorizare record pentru fotbalul românesc


Clubul CFR Cluj urmează să semneze un contract sponsorizare record pentru fotbalul românesc, cu o companie din străinătate care dorește să devină astfel cunoscută în Europa.
Performanțele formației din Gruia din ultimii doi ani, cucerirea celor două titluri interne consecutive și mai ales calificarea în primăvara Europa League, în urma unui parcurs început din turul doi preliminar, a atras atenția asupra sa, conform GSP.

O firmă importantă care urmează să vină să investească la Cluj, dar care dorește să devină rapid cunoscută în Europa, este gata să semneze cu CFR Cluj un contract de sponsorizare fără precedent în fotbalul românesc: 16 milioane de euro în doi ani.

Înțelegerea dintre cele două părți ar urma să fie anunțată curând, cel mai probabil chiar până la revenirea echipei din cantonamentul din Spania, care se va încheia în 25 ianuarie.

Conform unor surse din apropierea grupării din Gruia, firma respectivă ar urma să vină cu o sponsorizare de 7 milioane de euro în primul an. Iar pentru cel de-al doilea, suma ar urma să crească, ajungând la 9 milioane de euro.

Parteneriatul s-ar putea extinde și mai departe, cu o singură condiție: echipa lui Dan Petrescu să reușească să ajungă și anul acesta în grupele unei competiții europene. Există indicii că acesta ar fi fost și unul dintre motivele pentru care tehnicianul a ales să ignore orice altă ofertă care a sosit pe adresa sa în această iarnă și să continue alături de CFR.

Vestea a ajuns și la jucători. După ce, în ultimii doi ani, au existat episoade în care aceștia s-au plâns de întârzieri cu plata salariilor sau achitarea primelor după rezultatele din cupele europene, aceste griji ar putea să dispară.

Întrebat despre zvonul că CFR ar urma să aibă un buget-record în acest an, Ciprian Deac a reacționat, zâmbind: “Așteptăm să vedem ce va fi. Da, e bine să fie stabilitate, pentru că asta ne dă încredere. E bine să știi că la data stabilită ai salariul în cont. Fiecare jucător are familie și pentru asta muncim”.

Conform Prosport, sponsorizarea ar ajunge la 20 de milioane de euro. 15 milioane de euro a încasat deocamdată CFR de la UEFA, în urma traseului european început vara trecută, la Astana. 

Source link

Facebook Comments Box

Actualitate

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj lansează zborurile directe Cluj – Istanbul, operate de Pegasus Airlines

Alex Campian

Published

on

Cluj-Napoca, 20 mai 2025: Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj anunță cu bucurie inaugurarea noii rute directe către Istanbul – Aeroportul Sabiha Gökçen (SAW), operată de compania aeriană Pegasus Airlines. Această lansare reprezintă un pas semnificativ în extinderea rețelei de rute a aeroportului.

Noua conexiune aeriană între Cluj-Napoca și Istanbul întărește legăturile cu unul dintre cele mai importante hub-uri intercontinentale, facilitând accesul către o gamă largă de destinații internaționale.

Pegasus Airlines, una dintre cele mai importante companii aeriene private din Turcia, operează o flotă modernă ce include aeronave Airbus A320, A321 și Boeing 737, oferind zboruri sigure și accesibile spre numeroase destinații globale.

Zborurile pe această rută vor fi operate de trei ori pe săptămână – în zilele de marți, joi și sâmbătă – oferind pasagerilor din Cluj multiple opțiuni de călătorie atât spre metropola turcească, cât și spre peste 146 de destinații din rețeaua internațională Pegasus Airlines, care acoperă 54 de țări din Europa, Asia, Africa și Orientul Mijlociu.

Mai multe detalii: https://shorturl.at/TFqtz

Mulțumim partenerilor noștri de la Lagardère Travel Retail România pentru sprijinul acordat în organizarea acestui eveniment!

Facebook Comments Box
Continue Reading

Info

Grătarul, MOTIV de SCANDAL la Cluj! Vecinii s-au LUAT la BĂTAIE din cauza fumului?

Cosmin Ardelean

Published

on

Vecini în război din cauza GRĂTARULUI! Clujeni prea sensibili sau fum toxic?

Ziua de 1 Mai, dedicată relaxării și petrecerilor în aer liber, a fost motiv de conflict între doi vecini de pe strada Dumbrava Roșie din Cluj-Napoca. În timp ce unii clujeni au ales să își facă grătare în propriile curți, un vecin s-a arătat extrem de deranjat de fumul emanat de aceștia.

Clujeanul nemulțumit a reclamat la Primărie faptul că vecinii și-au amplasat grătarul prea aproape de ferestrele sale, obligându-l să inhaleze fumul ore în șir și împiedicându-l să aerisească locuința. Acesta a menționat că a avut o experiență similară și anul trecut, tot de 1 Mai.

“Pe strada Dumbrava Roșie, de la ora 15, vecinii stau în incinta lor proprie, dar lângă poartă, și fac grătar, forțându-mă pe mine să le inhalez fumul de mai bine de două ore și nu am cum să aerisesc. I-am atenționat încă de anul trecut să meargă să facă grătarul în spatele casei, nu lângă stradă”, se arată în sesizarea trimisă Primăriei Cluj.

Incidentul ridică o întrebare pertinentă: au devenit clujenii prea sensibili la activitățile obișnuite ale vecinilor sau există o limită a toleranței când vine vorba de disconfortul cauzat de fumul de grătar?

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Ofertă ULUITOARE! 1000 de dolari și bilet de avion dacă pleci! Ce spun clujenii?

Cosmin Ardelean

Published

on

Administrația Trump oferă 1.000 de dolari migranților să părăsească SUA. Scopul: economii semnificative

Administrația președintelui Donald Trump a anunțat o nouă strategie inedită pentru a gestiona problema migrației ilegale în Statele Unite. Autoritățile vor oferi suma de 1.000 de dolari, plus costul biletului de avion, migranților care aleg să părăsească voluntar țara.

Această măsură are ca scop principal realizarea unor economii substanțiale. Costul mediu pentru arestarea, detenția și deportarea unei persoane fără statut legal se ridică în prezent la aproximativ 17.000 de dolari. Prin stimularea autodeportării, administrația speră să reducă semnificativ aceste cheltuieli.

Secretarul pentru securitate internă, Kristi Noem, a declarat într-un comunicat că “dacă vă aflați aici ilegal, autodeportarea este cea mai bună, mai sigură și mai rentabilă modalitate de a părăsi Statele Unite pentru a evita arestarea”.

În luna martie a acestui an, administrația Trump a lansat o aplicație mobilă denumită CBP Home, menită să faciliteze procesul de autodeportare pentru persoanele aflate în această situație.

Deși președintele Trump a promis deportări masive, cifrele actuale indică un număr mai mic de deportări comparativ cu perioada similară din timpul administrației precedente.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite