Connect with us

Prin Oras

CFO Integrator, firma care introduce cablurile în subteran în Cluj-Napoca, a avut profit de 1,3 milioane euro, anul trecut

Alex Campian

Published

on

CFO Integrator, firma care introduce cablurile în subteran în Cluj-Napoca, a avut profit de 1,3 milioane euro, anul trecut

CFO Integrator Cluj-Napoca, deținută de RCS & RDS SA București (99%) și Integrasoft SRL București (1%), a raportat date financiare mai bune în 2020 comparativ cu 2019. Compania a fost înființată în 2007 și chiar în primul an de activitate a câștigat licitația organizată de Primăria Cluj-Napoca pentru introducerea cablurilor aeriene în subteran și realizarea unei rețele de fibră optică subterană care să acopere întreaga suprafață a municipiului.În 2020, CFO Integrator a înregistrat aproape 3,2 milioane euro cifră de afaceri, în creștere ușoară față de 2019 când valoarea veniturilor totale a fost de aproximativ 3 milioane euro. În urmă cu trei ani, cifra de afaceri a fost aproape similară cu cea din 2019, adică 2.985.000 euro. În primul an de activitate, 2007, CFO Integrator a avut zero cifră de afaceri, iar în anul următor a avut 8500 euro. Valoarea cifrei de afaceri a crescut constant în fiecare an.Anul trecut, CFO Integrator a declarat un profit net de aproape 1,3 milioane euro, în creștere ușoară față de 2019 când a avut un profit net de aproximativ 1 milion euro. Puțin peste 1,1 milioane euro a fost profitul din anul 2018. Din 2007 până în 2014, CFO Integrator a fost pe pierdere. În 2007 valoarea pierderilor a fost de 194 euro iar în 2014 ajunseseră la aproape 600 mii euro. 2015 a fost primul an cu profit pentru CFO Integrator, când compania a declarat un câștig net de peste 521 mii euro. În anul următor compania a avut profit net de peste 900 mii euro, iar în 2017 valoarea profitului a fost de 835 mii euro.CFO Integrator a început cu zero angajați și a ajuns la 12 angajați în anul 2019 și 10 angajați în 2020.Acționarul majoritar al CFO Integrator este compania de telecomunicații prin rețele cu cablu RCS & RDS SA București (99% din acțiuni). 1% din acțiuni sunt deținute de Integrasoft București (asociat unic tot RCS & RDS SA). Ciprian Ioan Iftode este administratorul CFO Integrator Cluj-Napoca.„Misiunea noastră este să oferim orașului Cluj-Napoca o infrastructură de comunicații a secolului XXI. CFO Integrator intenționează să fie un furnizor de infrastructură, cu acces deschis, lucrând cu operatorii locali de telecomunicații pentru a întâmpina nevoile actuale și viitoare ale cetățenilor Clujului, companiilor și instituțiilor”, scrie pe site-ul companiei.În luna ianuarie 2008, CFO Integrator a semnat contractul de asociere în participațiune cu Primăria Cluj-Napoca pe o durată de 20 de ani.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Orasul Tau

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

Diana Petrescu

Published

on

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i s-a făcut rău pe o stradă intens circulată din oraș.

Incidentul a avut loc în cursul zilei de astăzi, când trecătorii au observat că femeia, aflată pe trotuar, părea dezorientată și slăbită. Martorii spun că aceasta s-a sprijinit de un gard, iar la scurt timp s-a așezat jos, acuzând stări de amețeală și dificultăți de respirație.

Persoanele aflate în zonă au sunat imediat la 112, iar un echipaj al Serviciul de Ambulanță a ajuns la fața locului în doar câteva minute. Cadrele medicale i-au acordat primul ajutor chiar pe trotuar, monitorizându-i tensiunea și pulsul.

După stabilizarea stării sale, femeia a fost urcată în ambulanță și transportată la Spitalul Județean de Urgență pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.

Potrivit primelor informații, starea acesteia este stabilă, însă medicii continuă evaluările pentru a determina cauza exactă a incidentului.

Autoritățile recomandă persoanelor în vârstă să evite deplasările în perioadele cu temperaturi extreme și să solicite ajutor imediat la apariția oricăror simptome neobișnuite.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Incendiu puternic pe strada Henri Barbusse din Cluj-Napoca: o autoutilitară și fațada unui bloc au fost cuprinse de flăcări

Stefania Heinz

Published

on

Pompierii din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente pentru limitarea și stingerea unui incendiu izbucnit pe strada Henri Barbusse din municipiul Cluj-Napoca, unde flăcările au cuprins o autoutilitară și s-au extins la fațada unui bloc de locuințe.

La fața locului au fost mobilizate forțe importante de intervenție. Acționează patru autospeciale de stingere, două autoscări pentru intervenție la înălțime, un echipaj SMURD și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Cluj.

Pentru siguranța locatarilor, pompierii au evacuat până în prezent patru persoane din imobilul afectat. Una dintre acestea primește îngrijiri medicale la fața locului din partea echipajului SMURD. Potrivit primei evaluări medicale, persoana este conștientă și cooperantă.

Intervenția este în desfășurare, iar pompierii lucrează pentru lichidarea completă a incendiului și pentru a preveni extinderea acestuia la alte apartamente sau autovehicule din apropiere. Cauza producerii incendiului urmează să fie stabilită după finalizarea operațiunilor de stingere.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

S-a deschis un nou parking în centrul Clujului. 34 de locuri și tarife reduse seara și în weekend

Alex Campian

Published

on

Șoferii care ajung în zona centrală din Cluj-Napoca au, din 2026, o alternativă nouă pentru parcare: un parking suprateran pe Bulevardul 21 Decembrie 1989, nr. 78, cu 34 de locuri disponibile. Investiția aparține companiei Intra Muros Properties SRL și vine într-un context în care deficitul de locuri de parcare din centru este deja bine cunoscut precizeaza Ziua de Cluj (zcj.ro).

Presiunea traficului din centrul orașului

Numărul autoturismelor din Cluj-Napoca a continuat să crească și în 2025, iar centrul istoric rămâne una dintre cele mai aglomerate zone. Pe lângă mașinile rezidenților, fluxul constant de turiști amplifică presiunea asupra infrastructurii rutiere.

Proiectele publice pentru parkinguri subterane în zona centrală, precum cele din Piața Mihai Viteazul sau Piața Cipariu, nu au trecut încă de faza de intenție. În acest peisaj, inițiativele private încep să ocupe spațiul lăsat liber.

Unde este amplasat noul parking

Noua parcare este poziționată strategic, la câteva minute de mers pe jos de instituții și repere importante precum:

Tribunalul Cluj
Curtea de Apel Cluj
Teatrul Național Cluj-Napoca
Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca
Piața Unirii Cluj-Napoca

Accesul rapid către aceste puncte face din noul parking o opțiune practică pentru cei care au treburi administrative, juridice sau culturale în centru.

Tarifele practicate

Structura tarifară este diferențiată în funcție de intervalul orar:

• Luni–Vineri, 07:00–19:00 → 8 lei/oră
• Luni–Vineri, 19:00–07:00 → 4 lei/oră
• Sâmbătă–Duminică → 4 lei/oră

Prețul redus din afara programului de vârf poate reprezenta un avantaj pentru cei care ajung seara la teatru, la restaurant sau în weekend în oraș.

Spațiu verde și supraveghere permanentă

Parkingul se remarcă printr-un aspect îngrijit și funcțional. Terenul este înconjurat de spații verzi, cu arbori ornamentali și pomi fructiferi, iar zona este monitorizată video 24/7. Sunt amenajate și locuri dedicate persoanelor cu dizabilități.

Într-un oraș unde găsirea unui loc de parcare în centru poate deveni o adevărată probă de răbdare, cele 34 de locuri noi pot însemna timp câștigat și mai puțin stres pentru șoferi.

Sursa info&foto: Ziua de Cluj |zcj.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era