Connect with us

Prin Oras

Cu toate că Primăria Cluj-Napoca a alocat suma de 150 000 de lei de la bugetul local pentru realizarea proiectului „Mașinile lui Leonardo Da Vinci”, accesul publicului e pe bani

Alex Campian

Published

on

Cu toate că Primăria Cluj-Napoca a alocat suma de 150 000 de lei de la bugetul local pentru realizarea proiectului „Mașinile lui Leonardo Da Vinci”, accesul publicului e pe bani

Expoziția Internațională „Leonardo da Vinci – Invențiile unui Geniu”, deschisă vineri, 7 ianuarie 2022, la Cluj-Napoca, este pentru a doua oară în România, prima dată mașinăriile fiind expuse la noi în țară în 2008, la București. Expoziția continuă circuitul internațional care a inclus 80 de orașe din Europa, Asia, continentul nord-american, sud-american și Australia.Biletele, care pot fi achiziționate la intrare sau de pe site-ul entertix.ro și myticket.ro., costă 40 de lei pentru adulți și 30 de lei pentru copii. Doar copiii mai mici de 4 ani beneficiază de gratuitate.Evenimentul este organizat de Consorțiul Studenților din România, co-organizator Original Media, cu sprijinul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, al Inspectoratului Școlar Județean Cluj și al Casei de Cultură a Studenților “Dumitru Fărcaș” din Cluj-Napoca.În ce constă sprijinul Primăriei Cluj-Napoca? În generoasa sumă de 150 000 de lei (cca. 30 000 de euro), alocați prin hotărâre de Consiliu Local.În HCL 483/2021 (din 14 iulie 2021) „privind alocarea sumei de 150.000 de Iei de Ia bugetul local pe anul 2021, pentru Asociația Consorțiul Studenților din România, în vederea realizării proiectului Mașinile Iui Leonardo Da Vinci” se stipulează:„Art. 1. Se aprobă alocarea sumei de 150.000 de Iei de la bugetul local pe anul 2021, pentru Asociația Consorțiul Studenților din România, în vederea realizării proiectului „Mașinile lui Leonardo Da Vinci”, cu respectarea măsurilor stabilite pentru prevenirea și combaterea pandemiei de COVID-19, în vigoare la momentul organizării/desfășurării acestuia.Art. 2. Cu îndeplinirea prevederilor hotărârii se încredințează Direcția Generală Comunicare, dezvoltare locală și management proiecte și Direcția Economică.”În 30 decembrie 2021, Primăria Cluj-Napoca a achitat către Asociația Consorțiul Studenților din România „Fact nr 2009420 PR Masinile lui Leonardo HCL 483 ctr 434730”, în valoare de 150 000 de lei.Se ridică întrebarea: dacă Primăria le-a dat organizatorilor o căruță de bani pentru realizarea acestui proiect, de ce accesul publicului e pe bani și, mai ales, de ce sunt biletele de intrare atât de scumpe?Potrivit paginii de Facebook a evenimentului (https://www.facebook.com/events/4649654651770389/), acesta „este organizat de Spotlights, cu sprijinul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, al Inspectoratului Școlar Județean Cluj și al Casei de Cultură a Studenților “Dumitru Fărcaș” din Cluj-Napoca.” Numărul de contact de pe pagina http://spotlights.ro/, 0700123456, este indisponibil. Am adresat întrebarea de mai sus pe adresa de mail a firmei care, din 2002, „revoluționează scena evenimentelor din Cluj-Napoca prin spectacole și concerte destinate publicului de toate vârstele”.Am primit înapoi mesajul:”This message was created automatically by mail delivery software.A message that you sent could not be delivered to one or more of its
recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:  office@spotlights.ro
    host spotlights.ro [188.213.20.236]    SMTP error from remote mail server after RCPT TO:<office@spotlights.ro>:
    550”Cine sunt organizatorii?Co-organizatorul, Original Media SRL, este o firmă înființată în 2003, cu sediul în București. Cazacu Nicolae Cristian Eugen este unic asociat și administrator al societății.Original Media are trecut, pe site-ul listafirme.ro, domeniul http://leonardodavinci.ro/. Acesta este site-ul care a promovat expoziția din 2008, de la București.Obiectul de activitate al Original Media este: „Activități ale agențiilor de publicitate”. Această clasă include: „organizarea de conferințe și expoziții comerciale”. Cifra de afaceri a firmei în 2020: 26 766 euro, profit net: 21 443 euro, datorii 639 euro, un angajat.Consorțiul Studenților din România este condus de Iancu Şerbănescu, fondatorul StudCard. SPOTLIGHTS EVENTS CREATOR SRL este administrată tot de Iancu Șerbănescu.În data de 30 decembrie 2021, în ajun de Anul Nou, Consorțiul Studenților din România a mai primit, de la Primăria Cluj-Napoca, încă 100 000 de lei („Fact nr 2009419 pr TME cf HCL 482 ctr 434730”). Hotărârea 482/2021 prevede „alocarea sumei de 100.000 de lei de la bugetul local pe anul 2021, pentru Asociația Consorțiul Studenților din România, în vederea realizării proiectului TME – Transylvania Music Event ediția a 13-a.” Nu este prima ediție susținută financiar de Primăria Cluj-Napoca.Iancu Șerbănescu, cel care a înființat în 2006 StudCard, este un tânăr care a reușit să deruleze afaceri în organizarea de evenimente, cu finanțare publică.Iancu Șerbănescu a organizat Festivalul Internațional de Stand-Up Comedy (FISC), finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului, dar și de Consiliul Judetean Cluj. Tot el gestionează și Transilvania Music Event, un festival care a primit anual finanțare publică, prin Consorțiul Studenților din Romania.Activitățile întreprinse de Șerbănescu nu se rezumă doar la organizarea de evenimente. Printre altele, Iancu Șerbănescu este administratorul Pârtiei Buscat Resort din Băișoara și a avut Terasa La Palat din curtea Muzeului de Artă (Palatul Banffy).

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Orasul Tau

Povestea cârciumii “Maimuța Plângătoare” din Cluj: de la restaurant celebru la simbol literar

Alex Campian

Published

on

Imagine de arhivă cu fațada cârciumii Maimuța Plângătoare din Cluj

„Maimuța Plângătoare” a fost un restaurant și o cârciumă renumită din Cluj, cunoscută în special în perioada interbelică. Localul se afla pe actuala stradă Emil Isac, la numărul 4 în anii 1930 (pe atunci Bartha Miklós), devenind numărul 3 după reorganizarea numerotării în 1941.

În anii ’30, localul purta numele de Grand, dar identitatea sa s-a schimbat radical după ce, deasupra intrării, a fost pictată o maimuță care plângea. Imaginea a atras atenția trecătorilor și clienților, iar restaurantul a fost curând botezat neoficial „Maimuța Plângătoare”. Proprietarul localului era Androvics Sándor.

După instaurarea regimului comunist, restaurantul a fost închis în urma naționalizării, iar clădirea a fost demolată. Însă, în anii ’90, după Revoluție, localul a fost redeschis pe același teren, ca grădină de vară, purtând același nume – de această dată oficial. Maimuța ilustrată de pe firmă dispăruse o vreme, dar ulterior a fost repusă, probabil de un alt proprietar.

Numele cârciumii a devenit celebru în cultura locală și națională după ce scriitorul Bálint Tibor a folosit „Maimuța Plângătoare” ca titlu pentru unul dintre cele mai cunoscute romane ale sale – o operă cu valențe simbolice și autobiografice.

Documente din 1939 arată că la acea vreme, restaurantul era deținut de Cosma Ana, însă în acea sursă nu apărea explicit numele „Maimuța Plângătoare”.

Clădirea inițială a fost construită la începutul secolului XX, în zona canalizată a pârâului Cigánypatak (zona Házsongárd), în apropiere de clădirea de la nr. 1, care avea o structură similară. Unul dintre proprietarii anteriori ai terenului a fost Stroba József.

Sursă foto : Clujul și clujenii Facebook 

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Actualitate

Emil Boc demontează public speculațiile despre metroul din Cluj: „Avem contract, autorizație și lucrările sunt în desfășurare”

Dani Muresan

Published

on

Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a publicat o un video în care răspunde ferm și argumentat valului de acuzații și speculații apărute în ultimele săptămâni cu privire la proiectul metroului. Edilul acuză o campanie de dezinformare și precizează că „proiectul beneficiază de toate documentele necesare și se află în etapa de execuție”.

Într-un context politic tensionat și cu presiuni crescânde din partea opiniei publice, Emil Boc a ales să clarifice direct, cu documente, cele mai frecvente afirmații false vehiculate în spațiul public.

„Metroul are contract de finanțare în vigoare”

Primarul a prezentat contractul semnat cu Ministerul Transporturilor, precum și actul adițional care permite utilizarea fondurilor provenite din bondurile verzi. „Să fie foarte clar: metroul de la Cluj are contract de finanțare valid, în vigoare, semnat și susținut de statul român”, a subliniat Boc. Informația contrazice ferm afirmațiile celor care au susținut că proiectul nu ar fi acoperit financiar sau că nu există o sursă clară de finanțare.

Autorizația de construire este emisă legal, pentru un proiect de infrastructură majoră

Un alt punct atacat public a fost presupusa lipsă a autorizației de construire. „Realitatea este complet alta”, afirmă edilul. Potrivit acestuia, autorizația există, a fost emisă în conformitate cu legislația specială aplicabilă marilor proiecte de infrastructură și permite derularea etapelor de execuție.

Acordarea avansului către constructor este legală și reglementată

Pe tema avansului de 10% acordat constructorului, primarul face apel la legislația aplicabilă. „A fost vorba despre un avans acordat conform prevederilor contractuale și a Hotărârii de Guvern nr. 1/2018. Nu există nimic ilegal în această procedură”, a declarat el.

Lucrările sunt deja în desfășurare

Conform graficului transmis de antreprenor, lucrările pregătitoare pentru realizarea grinzii de ghidaj aferente pereților mulați au început în data de 24 iulie. Etapa următoare, programată pentru 11 august, presupune începerea efectivă a lucrărilor de excavație pentru puțul de lansare al TBM-urilor – utilajele de forare subterană supranumite „cârtițele”. Acestea vor fi ulterior coborâte, asamblate și puse în funcțiune pentru realizarea tunelurilor metroului.

„Noi livrăm date oficiale, nu speculații”

Mesajul lui Emil Boc este limpede: proiectul avansează în baza unui cadru legal și contractual clar, iar administrația va urmări îndeaproape respectarea tuturor termenelor. „Vă prezint date oficiale, cu documente și angajamente ferme. Puteți alege să ascultați speculațiile sau să priviți realitatea: lucrările sunt în desfășurare și metroul din Cluj este un proiect serios, nu o promisiune electorală.

Declarația vine într-un moment-cheie pentru imaginea publică a administrației clujene, în contextul în care proiectele de infrastructură majoră din România sunt adesea subiecte de scepticism. În cazul Clujului, însă, administrația locală mizează pe transparență, ritm susținut de implementare și o comunicare directă cu cetățenii.

 

 

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Prin Oras

Himalaya, brandul de echipamente montane și outdoor, deschide primul magazin din afara Bucureștiului în RIVUS Cluj-Napoca

Maria Costea

Published

on

Himalaya deschide primul magazin din afara Bucureștiului în RIVUS Cluj-Napoca

Himalaya, brand românesc cu tradiție în furnizarea de echipamente, îmbrăcăminte și încălțăminte premium pentru activități outdoor și sport, se alătură mixului de retaileri din RIVUS Cluj-Napoca – proiect de reconversie urbană dezvoltat de IULIUS, în parteneriat cu Atterbury Europe. Această nouă deschidere marchează extinderea brandului în afara Capitalei și reconfirmă angajamentul Himalaya de a rămâne aproape de comunitățile pasionate de natură și sport.

Viitorul magazin Himalaya va face parte din zona dedicată activităților outdoor din cadrul RIVUS, contribuind la o ofertă extinsă pentru iubitorii de aventură, mișcare și stil de viață activ. Cu o experiență de peste 30 de ani în selecția și testarea echipamentelor specializate, Himalaya devine un punct de reper pentru clujenii pasionați de drumeții, alpinism, alergare, camping sau sporturi de iarnă.

„RIVUS va deveni un reper pentru shopping și experiențe urbane, oferind comunității clujene un mix complex și echilibrat de branduri, conceput pentru stilul de viață modern. Prezența Himalaya completează acest mix cu o ofertă premium adresată celor pasionați de outdoor”, a declarat Oana Diaconescu, Head of Leasing Manager, IULIUS.

Clienții noului magazin vor avea acces la o selecție vastă de articole tehnice și premium, aparținând celor mai apreciate branduri internaționale din domeniu: Mammut, Lowa, Petzl, RAB, Deuter, Salomon, Asics, Garmin, Icebreaker, Julbo, Hoka, On, New Balance, Rossignol, Atomic, LEGO și multe altele.

„Suntem entuziasmați să fim mai aproape de comunitatea outdoor din Cluj-Napoca. Credem că echipamentul potrivit este esențial pentru performanță, confort și siguranță în orice activitate sportivă, iar expertiza noastră ne permite să oferim cele mai bune soluții clienților noștri”, a precizat Ionuț Gavrilă Blenche, General Manager Himalaya.

Fondat în 1994, Himalaya este un nume de referință pentru pasionații de munte și aventură, fiind prima alegere pentru echipamente specializate în România. În prezent, brandul operează un magazin în București, iar noua locație din RIVUS Cluj-Napoca va reprezenta un pas important în extinderea rețelei sale naționale.

Despre RIVUS Cluj-Napoca

RIVUS este cel mai amplu proiect de reconversie urbană din România, rezultat al unei investiții de peste 550 milioane de euro realizată de companiile IULIUS și Atterbury Europe. Situat pe o fostă platformă industrială de 14 hectare, proiectul – aflat în faza de autorizare – a fost gândit ca un veritabil lifestyle center, conceput pentru a răspunde nevoilor unei comunități urbane dinamice.

Conceptul RIVUS este realizat de prestigioasa firmă de arhitectură UNStudio din Olanda și va include:

  • Cea mai mare suprafață de retail din România – 142.000 mp, cu peste 400 de magazine din toate categoriile: fashion, health & beauty, bijuterii, accesorii, sport, servicii, entertainment, restaurante și cafenele;

  • Peste 30 de restaurante și cafenele-concept, orientate spre râul Someș;

  • Un parc urban generos de peste 52.000 mp, cu 700 de copaci maturi, grădină japoneză pe acoperiș, fațade verzi și acoperișuri ecologice;

  • Două clădiri industriale reconvertite pentru funcțiuni culturale și office;

  • Un centru de live arts – o funcțiune culturală integrată pentru prima dată într-un proiect imobiliar din România;

  • Birouri premium și sustenabile – 15.000 mp GLA;

  • Conectivitate urbană avansată – pod rutier, pasarele pietonale peste râul Someș, piste de biciclete, 4.800 locuri de parcare, 1.200 de locuri pentru biciclete.

RIVUS nu este doar un centru comercial – este un spațiu integrat pentru comunitate, unde shoppingul, natura, cultura, munca și relaxarea se îmbină într-un singur concept coerent.


Află mai multe pe:
🌐 www.rivus.ro
📷 @rivuscluj | 👍 facebook.com/rivuscluj
📩 contact@rivus.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom