Sponsorizat
Prin Oras

Proprietarii din Maurer Panoramic se tem că vor fi păgubiți: Acuză escrocherie și incompetență financiară, cerând intervenția instanței

Sponsorizat
Sponsorizat

Achiziționarii apartamentelor în complexul rezidențial Maurer Panoramic acuză dezvoltatorul imobiliar de întârziere și lipsă de comunicare în privința predării locuințelor, depășind cu mult termenul stabilit în contractele lor de vânzare-cumpărare sau antecontractele semnate.

Mulți dintre acești oameni se plâng că nu au primit informații clare cu privire la stadiul proiectului și că nu au fost notificați în legătură cu data exactă a finalizării și predării apartamentelor, în ciuda termenului limită stabilit pentru sfârșitul anului 2023.

Unul dintre proprietari a exprimat frustrarea sa pe un grup de Facebook, întrebând dacă există vreo informație despre închiderea CF-urilor și predarea apartamentelor, menționând că așteaptă în zadar un e-mail promis de dezvoltator și că biroul acestuia pare închis fără nicio explicație.

Alți proprietari au împărtășit detalii despre imperfecțiunile observate în apartamentele lor, precum lipsa parchetului în unele încăperi, necompletarea unor finisaje sau dotări și întârzieri în instalarea unor utilități esențiale. Un alt proprietar a menționat că dezvoltatorul a promis că macaraua exterioară va fi demontată în maxim șase luni de la recepție, dar acum se estimează că va fi funcțională încă trei luni, generând neplăceri pentru locatari.

Îngrijorarea este amplificată de faptul că dezvoltatorul întârzie să furnizeze contractele definitive și extrasele CF, iar unii proprietari se tem că vor fi obligați să plătească o cotă TVA mai mare de 19%, din cauza nerespectării angajamentelor contractuale.

În concluzie, cei implicați în acest proiect se simt frustrați și nedreptățiți de întârzierile și lipsa de transparență din partea dezvoltatorului, iar unii dintre ei au îndemnat la acțiuni legale pentru soluționarea situației.

Există posibilitatea ca Maurer Imobiliare să fie adusă în fața instanței, în urma plângerilor și nemulțumirilor exprimate de clienții afectați.

Un alt proprietar afectat de comportamentul dezvoltatorului imobiliar a luat inițiativa de a solicita sprijinul vecinilor săi în angajarea unui avocat pentru a acționa Maurer Imobiliare în instanță.

„Este necesar să tragem Maurer Imobiliare în fața instanței.

Este imperativ ca noi, toți proprietarii, să colaborăm cu un avocat care să ne reprezinte interesele.

Este inacceptabil să așteptăm patru ani pentru a primi apartamentul pe care mulți dintre noi l-au plătit integral încă de la început. Acest lucru reprezintă o escrocherie și o lipsă de respect.

Este de neconceput faptul că dezvoltatorul se laudă că este unul dintre cei mai corecți și mai mari dezvoltatori din România.

”Sunt foarte dezamăgit.”

Facebook Comments Box
Anamaria Ioana

Recent Posts

Florin Piersic strălucește la 89 de ani! Marele actor face senzație pe Cluj Arena

Florin Piersic, unul dintre cei mai iubiți actori români, a făcut senzație luni seara pe…

6 hours ago

Exclusiv -Accident rutier grav între Luna de Sus și Stolna, în 3 octombrie! Grija Mare!

Un accident rutier deosebit de grav a avut loc joi, 3 octombrie, pe drumul județean…

8 hours ago

Aur pentru România: Eleva din Cluj cucerește Olimpiada Internațională de Chimie Aplicată

O elevă din Cluj-Napoca a făcut România mândră, câștigând medalia de aur la Olimpiada Internațională…

15 hours ago

Incendiu în cartierul Zorilor din Cluj-Napoca. Trei garaje distruse, un bărbat a suferit un atac de panică

Un incendiu puternic a izbucnit duminică dimineață pe strada Tatra din cartierul Zorilor, Cluj-Napoca. Trei…

1 day ago

(Video) – Copil de 12 ani, lovit pe trotuar de un Mustang condus de un șofer din Bistrița-Năsăud, se luptă între viață și moarte

Copilul de 12 ani lovit pe trotuar, miercuri, 1 octombrie, de un autoturism Ford Mustang,…

1 day ago

Incendiu la Școala „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Peste 300 de elevi au fost evacuați

Un incendiu izbucnit luni la o clădire aflată în reabilitare, care aparține de Școala Gimnazială…

2 days ago