Connect with us

Sanatate

Descoperirea Cauzei Morții Alexandrei, Femeia Gravidă Decedată la Maternitatea din Botoșani

Anamaria Ioana

Published

on

Ultimile Informații Dezvăluite în Cazul Morții Alexandrei, Tânăra Gravidă în Vârstă de 25 de Ani Decedată la Botoșani! Tânăra a Suferit în Agonie pe Patul de Spital timp de Ore. Raportul INML a fost Făcut Public de Către Anchete

Conform raportului INML, tânăra gravidă în vârstă de 25 de ani a pierit din cauza septicemiei, declanșată de o sarcină oprită în evoluție. Anchetele au relevat că fătul din pântecele Alexandrei era decedat de câteva zile. Conform estimărilor, cel mai probabil, copilul său s-a stins cu 2-4 zile înainte. Această situație a declanșat un proces denumit putrefacție intrauterină.

O procedură banală ar fi putut SALVA viața Alexandrei Ivanov, tânăra mamă DECEDATĂ la Mavromati

Cu toate acestea, dacă s-ar fi intervenit în timp util, viața Alexandrei ar fi putut fi salvată.

Concluzia generală este că raportul de necropsie susține teza inițială (…) respectiv de sarcină oprită în evoluție de 48-96 ore lipsită de intervenție, fără tratament antibiotic, fără chiuretaj, cu rezultatul de trombembolism pulmonar și edem pulmonar care au condus la decesul pacientei, se precizează în raportul INML.

Criminalilor, o să răspundeți pentru nepăsarea voastră". Ea este mămica de 25 de ani, din Botoșani, gravidă, care a murit la spital

Rezultatele Raportului INML Dezvăluie Cauza Morții Alexandrei, Femeia Însărcinată de 25 de Ani din Botoșani. ‘Ar Fi Putut Fi Salvată

După publicarea raportului INML, Vlad Miron, fratele Alexandrei, a exprimat o furie profundă. Într-o declarație pentru Antena 3, el a afirmat că raportul confirmă ceea ce se știa deja: că sora lui a murit din cauza neglijenței și ignorării. Vlad Miron a acuzat că medicii de la Maternitatea din Botoșani au închis ochii la tragedie și au încercat să distrugă reputația Alexandrei prin speculații nefondate.

Acum avem și raportul de necropsie și este așa cum am susținut încă de la început, că Alexandra a murit după ce a fost ignorată și neglijată. Medicii de la Botoșani închid toate speculațiile vizavi de moartea Alexandrei, cum că ar fi luat diferite siropuri, sau ar fi încercat să își provoace singura avortul sau alte minciuni care vin tot din partea unor medici de la Maternitatea Botoșani care, din ce văd eu, încearcă să îi ia apărarea criminalei. Un fel de părtași la crimă. Din moment ce încerci să aperi un criminal, ești cumva părtaș la crimă, a declarat Vlad Miron.

Tânărul este extrem de revoltat de situație și susține că este necesar ca specialiștii să răspundă la întrebări cheie pentru a face dreptate și a încheia ancheta.

„În acest moment așteptăm ca experții noștri să răspundă la câteva întrebări cheie pentru rezolvarea cazului, dar trebuie să și analizeze toate constatările efectuate de Medicina Legală. După ce vom primi verdictul de la experții noștri, probabil se va termina ușor-ușor și ancheta și va începe procesul.

Medicii nu au intervenit absolut deloc. După cum au spus mai mulți experți, în opt ore, de trei ori o puteau salva. Experții nu spun degeaba treaba asta. În primul rând, dacă în cele opt ore îi făceau o analiză de sânge, îi făceau un EKG, sunt niște analize obligatorii pe care ei nu le-au făcut.

POEZIE sfasietoare pentru Alexandra: A rugat, a implorat/ „Nu mai pot” a tot strigat/ Implorand sa o ajute/ A murit micuta Mama - Despre Botosaniul interzis

Puteau să o salveze pe Alexandra. Am văzut că au mai spus acolo că laboratorul nu a primit nicio analiză. Doctorița a spus că a dat ordin să i se recolteze analize, iar asistentele au spus că nu au reușit. Alexandra era o fire calmă, ea singură cerea să fie chiuretată. Oare dacă cerea să fie chiuretată, nu ar fi stat să i se recolteze niște analize de sânge?, a mai spus Vlad Miron.

Facebook Comments Box

Actualitate

Teroare nocturnă în Cluj! Ce fac huliganii noaptea? Oamenii se tem pentru casele lor!

Cosmin Ardelean

Published

on

Teroare nocturnă în Cluj! Huliganii aruncă bombe în curți! Oamenii se tem pentru casele lor!

Panică și disperare pe străzile Brutarilor și Grapei din Cluj-Napoca! Un grup de indivizi terorizează locuitorii aruncând petarde zi și noapte, perturbând liniștea și creând un pericol iminent de incendiu.

Un clujean de pe strada Brutarilor a relatat cu groază cum huliganii i-au aruncat petarde chiar în curte, temându-se că locuința sa ar putea fi cuprinsă de flăcări în orice moment. “Aș dori să sesizez faptul că, în zona str. Brutarilor, unde locuiesc, str. Grapei și în apropiere, există un grup de romi care aruncă cu petarde atât ziua, cât și noaptea, când oamenii se odihnesc, și perturbă liniștea și ordinea publică. Menționez că mi-au aruncat petarde în curte, pe str. Brutarilor, existând pericolul să ia foc casa. Suntem foarte îngrijorați, toți oamenii din zonă, și am dori ca poliția să patruleze mai mult în zonă și să ia măsuri”, a semnalat bărbatul îngrozit.

Situația este insuportabilă pentru aproape toți locuitorii din zonă, care cer cu disperare intervenția urgentă a autorităților pentru a restabili liniștea și siguranța pe străzile lor.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Geniu la Cluj! Profesorul Vodnar, printre ELITA mondială!

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujeanul Dan C. Vodnar, printre ELITA mondială! Profesorul de la USAMV, în top 0,02% cercetători!

O veste extraordinară pentru Cluj-Napoca! Profesorul Dan C. Vodnar, prorector al Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca, a fost inclus în prestigiosul clasament Highly Ranked Scholars™ 2024, realizat de ScholarGPS.

Această recunoaștere internațională plasează profesorul Vodnar în top 0,02% dintre cei mai performanți cercetători din lume, o performanță remarcabilă care reflectă excelența și impactul uriaș al muncii sale în Știința și Tehnologia Alimentelor.

Clasamentul ScholarGPS, considerat un standard de referință în evaluarea academică, se bazează pe criterii obiective precum productivitatea științifică, impactul cercetării (numărul de citări) și calitatea cercetării (indicele Hirsch).

Profesorul Vodnar ocupă poziții de top la nivel mondial:

  • #2.086 la nivel mondial, în toate domeniile științei
  • #46 în domeniul Agricultură și Resurse Naturale
  • #25 în domeniul Știința și Tehnologia Alimentelor

Această distincție aduce un plus de prestigiu Clujului și USAMV, confirmând valoarea cercetării științifice desfășurate în cadrul Facultății de Știința și Tehnologia Alimentelor.

Profesorul Vodnar a subliniat importanța muncii în echipă și a colaborărilor academice: “Această recunoaștere este, înainte de toate, un rezultat al muncii în echipă, al colaborărilor academice de calitate și al unui mediu instituțional care susține excelența. Mulțumesc colegilor mei, doctoranzilor și partenerilor de cercetare, precum și Facultății de Știința și Tehnologia Alimentelor din cadrul USAMV Cluj-Napoca.”

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Boc, război total cu fumatul! Cum va arăta Clujul fără miros de țigară?

Cosmin Ardelean

Published

on

Cluj-Napoca în război cu țigara: Se interzice fumatul în parcuri, stații de bus și la stadioane! Vezi unde mai poți fuma!

Clujul se pregătește să devină un oraș mai curat, dar mai puțin prietenos cu fumătorii! După o perioadă de consultare publică care se încheie astăzi, 4 aprilie 2025, autoritățile au decis: fumatul va fi drastic limitat în spațiile publice.

Primăria a anunțat că va interzice fumatul, și nu doar cel clasic, ci și orice forme alternative, în stațiile de transport în comun, în parcurile și bazele sportive. Motivul? Protejarea sănătății cetățenilor, inclusiv a nefumătorilor, de efectele nocive ale fumatului pasiv.

“Nu interzicem drepturi, protejăm vieți!” a declarat primarul Emil Boc, subliniind că măsura este necesară pentru a asigura un mediu sănătos pentru toți, de la copii care se joacă în parc la călători care așteaptă autobuzul.

Dar nu vă grăbiți să aruncați țigările la gunoi! Pentru fumători, există și o rază de speranță: în parcuri și baze sportive vor fi amenajate locuri special dedicate fumatului. Totuși, acestea vor fi create în termen de 90 de zile de la aprobarea definitivă a hotărârii, deci până atunci, mai bine țineți-vă de pachet!

Cei care ignoră interdicția riscă amenzi usturătoare, cuprinse între 100 și 500 de lei. Așa că mai bine respectați legea, nu doar pentru buzunarul vostru, ci și pentru sănătatea celor din jur.

Decizia nu este una radicală, a mai punctat primarul, ci una care aliniază Clujul cu trendul european. Multe orașe au adoptat deja măsuri similare, iar acum e rândul Clujului să facă un pas important spre un viitor mai verde și mai sănătos.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite