Connect with us

Social

Ăsta e nivelul? Primăria a corectat cu markerul data la care se finalizează lucrările întârziate de pe Kogălniceanu și Universității – FOTO

Stefan Petre

Published

on

Ăsta e nivelul? Primăria a corectat cu markerul data la care se finalizează lucrările întârziate de pe Kogălniceanu și Universității - FOTO

Civicii mult huliți de cei din Primăria Cluj-Napoca fac acum mișto de termenele de finalizare ale lucrării de pe Kogălniceanu / Universității. Oricum lucrările trebuiau să fie finalizate în februarie 2023 și nu sunt gata nici azi.”Primăria a corectat cu markerul în 30.11 peste hârtia cu 31.12 lipită cu aracetul peste panoul cu 30.06 care de fapt trebuia să zică 28.02.
*13 septembrie a fost o zi notabilă pentru Primărie. A fost ziua în care primăria se contrazicea pe ea însăși privind deadline-ul pentru finalizarea lucrărilor de pe Kogălniceanu, Universității și străzile adiacente.Purtătorul de cuvânt Iulia Perșa zicea 30 octombrie, iar edilii Oláh, Tarcea și Boc ziceau în cor 31 decembrie. Toți patru vorbeau asta în calitate oficială. Cum s-a putut întâmpla asta? Să recapitulăm.1. La primul termen de finalizare, 28 februarie 2023 lucrările n-au fost gata. Dar au prelungit termenul la 30 iunie 2023.2. În 30 iunie 2023 lucrările n-au fost gata. Dar au prelungit termenul la 30 octombrie 2023.3. Pentru că se vedea de la o poștă că nici în 30 octombrie 2023 lucrările nu vor fi fost gata, au mai anunțat 31 decembrie 2023.Dar au blufat. 31 decembrie a fost doar un wishful thinking, care n-a mai ieșit în calcule.Așa că acum au anunțat 30 noiembrie 2023.Ea, lucrarea #nosă fie gata nici în 30 noiembrie. #Nosă fie nici în 31 decembrie. #Osă fie “gata” (în sensul de cât de cât folosibil) prin luna mai anul viitor, de alegeri. #Osă fie gata – adică recepționat, prin 2025, poate (vezi cazul parcului Ștefan cel Mare, unde de la un an după ce a fost inaugurat, încă se mai tot lucră, și nu, nici azi nu e recepționat).*Dar lucrarea asta, de corectare cu markerul în 30.11 peste hârtia cu 31.12 lipită cu aracetul peste panoul cu 30.06, care de fapt trebuia să zică 28.02, mi se pare demnă de expus ca artă conceptuală, vorbind eclatant despre relația remarcabil de nonșalantă a administrației cu cetățeanul”, a explicat ”civicul” Szakats Istvan.

Source link

Facebook Comments Box

Prin Oras

 Ieși la vot! Votează pentru viitorul tău – iar noi te răsplătim!

Stefania Heinz

Published

on

Alegerea Președintelui României este un moment esențial pentru viitorul țării. Fiecare vot contează și fiecare voce are puterea de a influența direcția în care mergem ca națiune. De aceea, îți lansăm un îndemn simplu, dar puternic: DUMINICA 18 MAI, IEȘI LA VOT!

Pentru a susține acest demers civic, The Barber Shop și Downtown Beauty îți oferă un cadou din partea casei: servicii gratuite pentru cei care că au votat. Este modul nostru de a spune „mulțumim” celor care aleg să se implice.
“Binele se face, nu se asteaptă!” (Bob Rădulescu)

Atenție! Locurile sunt limitate, așa că grăbește-te! IEȘI LA VOT!

Link-uri catre pagini
– THE Barber Shop
o https://www.facebook.com/thebarbershoptheoffice/
o https://www.instagram.com/thebarbershopcluj/
– Downtown Beauty –
o https://www.facebook.com/downtownbeautycluj
o https://www.instagram.com/downtownbeautycluj

Facebook Comments Box
Continue Reading

Info

Grătarul, MOTIV de SCANDAL la Cluj! Vecinii s-au LUAT la BĂTAIE din cauza fumului?

Cosmin Ardelean

Published

on

Vecini în război din cauza GRĂTARULUI! Clujeni prea sensibili sau fum toxic?

Ziua de 1 Mai, dedicată relaxării și petrecerilor în aer liber, a fost motiv de conflict între doi vecini de pe strada Dumbrava Roșie din Cluj-Napoca. În timp ce unii clujeni au ales să își facă grătare în propriile curți, un vecin s-a arătat extrem de deranjat de fumul emanat de aceștia.

Clujeanul nemulțumit a reclamat la Primărie faptul că vecinii și-au amplasat grătarul prea aproape de ferestrele sale, obligându-l să inhaleze fumul ore în șir și împiedicându-l să aerisească locuința. Acesta a menționat că a avut o experiență similară și anul trecut, tot de 1 Mai.

“Pe strada Dumbrava Roșie, de la ora 15, vecinii stau în incinta lor proprie, dar lângă poartă, și fac grătar, forțându-mă pe mine să le inhalez fumul de mai bine de două ore și nu am cum să aerisesc. I-am atenționat încă de anul trecut să meargă să facă grătarul în spatele casei, nu lângă stradă”, se arată în sesizarea trimisă Primăriei Cluj.

Incidentul ridică o întrebare pertinentă: au devenit clujenii prea sensibili la activitățile obișnuite ale vecinilor sau există o limită a toleranței când vine vorba de disconfortul cauzat de fumul de grătar?

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Ofertă ULUITOARE! 1000 de dolari și bilet de avion dacă pleci! Ce spun clujenii?

Cosmin Ardelean

Published

on

Administrația Trump oferă 1.000 de dolari migranților să părăsească SUA. Scopul: economii semnificative

Administrația președintelui Donald Trump a anunțat o nouă strategie inedită pentru a gestiona problema migrației ilegale în Statele Unite. Autoritățile vor oferi suma de 1.000 de dolari, plus costul biletului de avion, migranților care aleg să părăsească voluntar țara.

Această măsură are ca scop principal realizarea unor economii substanțiale. Costul mediu pentru arestarea, detenția și deportarea unei persoane fără statut legal se ridică în prezent la aproximativ 17.000 de dolari. Prin stimularea autodeportării, administrația speră să reducă semnificativ aceste cheltuieli.

Secretarul pentru securitate internă, Kristi Noem, a declarat într-un comunicat că “dacă vă aflați aici ilegal, autodeportarea este cea mai bună, mai sigură și mai rentabilă modalitate de a părăsi Statele Unite pentru a evita arestarea”.

În luna martie a acestui an, administrația Trump a lansat o aplicație mobilă denumită CBP Home, menită să faciliteze procesul de autodeportare pentru persoanele aflate în această situație.

Deși președintele Trump a promis deportări masive, cifrele actuale indică un număr mai mic de deportări comparativ cu perioada similară din timpul administrației precedente.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite