Connect with us

Social

Restaurantul de la Sungarden Cluj, închis temporar. Adio nunți, după ce mirii și invitații au acuzat că mâncarea era dubioasă – FOTO

Stefan Petre

Published

on

Restaurantul de la Sungarden Cluj, închis temporar. Adio nunți, după ce mirii și invitații au acuzat că mâncarea era dubioasă - FOTO

Protecția Consumatorilor Cluj a fost la restaurantul Sungarden Resort Baciu, județul Cluj, după ce mesenii de la o nuntă au reclamat că le-a fost rău în urma mâncării servite. Amenda aplicată este de 60.000 de lei, fiind oprite de la consum alimente în valoare de 45.000 de lei, până la rezolvarea problemelor.
La micul dejun se serveau ”preparate fără elemente de identificare aferente datei preparării”, adică nu se știe dacă sunt de ieri sau de când. Știri de Cluj a scris miercuri, 27 septembrie, în exclusivitate despre problemele de la Sungarden Resort Baciu, județul Cluj, prezentând mărturia unuia dintre nuntașii care a făcut plângere și la Protecția Consumatorilor. În total, au fost depuse două reclamații, iar apoi inspectorii s-au dus în control. Cluj: Coșmar alimentar, după o nuntă la un restaurant de fițe din Cluj: ”Toată noaptea am făcut ture la baie și am stat pe WC”
Redăm mai jos integral comunicatul celor de la Protecția Consumatorilor:”Pe data de 27.09.2023, Comisariatul Regional pentru Protecția Consumatorilor Regiunea Nord-Vest (CRPC RNV) Cluj prin CJPC Cluj, a desfășurat  o acțiune  de control urmare a două reclamații   la  SC Sungarden Resort SRL.Verificările s-au derulat în cadrul campaniei Academia Comisarilor – în care sunt implicați tinerii noștri colegi – și au urmărit modul în care sunt respectate prevederile legale în domeniu. În urma acțiunii, comisarii CJPC Cluj au identificat mai multe deficiențe, după cum urmează:folosirea unor vitrine neigienizate, pentru depozitarea produselor și preparatelor, cu praf în exces, rugină , mucegai și chedere neigienizate cu mucegaipavimentul aferent camerelor frigorifice și congelare insalubre, neigienizate de o perioada mare de timpProduse cu data limită de consum depășită, și cu modificare stare termicădepozitarea direct pe pavimentul insalubru a apelor minerale, băuturi răcoritoarefolosirea unor coșuri/tomberoane de reziduuri fără capacelipsă verificare metrologica mijloace de măsurăProduse cu ambalaje deteriorate,  lipsă traducere în limba română -produse și preparate fără elemente de identificare caracterizareGratare frigidere cu rugină în excesChedere camera frig , congelatoare gheață, frigidere din incinta blocului alimentar aferent salii de evenimente insalubre, improprii depozitarii produselor alimentareUstensile neconforme și utilizare bureți de sârmăPreparate distribuite la micul dejun fără elemente de identificare aferente datei preparăriiProduse de patiserie fără elemente de identificare caracterizareȚinând cont de neregulile constatate, echipa de control au aplicat 3 sancţiuni contravenţionale cu amenzi – în cuantum de 60.000 de lei lei si un avertisment. Totodată, au fost dispuse măsurile complementare de:oprire definitivă de la comercializare a produselor alimentare neconforme în valoare de circa 5.000 de leioprire temporară a prestării serviciilor până la remedierea deficiențelor la sala de evenimenteoprire temporara de la comecializare produse  pană la remedierea deficiențelor în valoare de 45.000 leiComisarii CJPC Cluj vor continua acțiunile de verificare a respectării drepturilor consumatorilor și, așa cum am demonstrat în diverse cazuri, indiferent de operatorul economic, vor fi luate măsuri urgente de conformare, inclusiv sancțiuni contravenționale complementare. Aspectele invocate în cadrul acestui comunicat sunt ilustrate cu imagini realizate atât în timpul controlului”.

Source link

Facebook Comments Box

Prin Oras

 Ieși la vot! Votează pentru viitorul tău – iar noi te răsplătim!

Stefania Heinz

Published

on

Alegerea Președintelui României este un moment esențial pentru viitorul țării. Fiecare vot contează și fiecare voce are puterea de a influența direcția în care mergem ca națiune. De aceea, îți lansăm un îndemn simplu, dar puternic: DUMINICA 18 MAI, IEȘI LA VOT!

Pentru a susține acest demers civic, The Barber Shop și Downtown Beauty îți oferă un cadou din partea casei: servicii gratuite pentru cei care că au votat. Este modul nostru de a spune „mulțumim” celor care aleg să se implice.
“Binele se face, nu se asteaptă!” (Bob Rădulescu)

Atenție! Locurile sunt limitate, așa că grăbește-te! IEȘI LA VOT!

Link-uri catre pagini
– THE Barber Shop
o https://www.facebook.com/thebarbershoptheoffice/
o https://www.instagram.com/thebarbershopcluj/
– Downtown Beauty –
o https://www.facebook.com/downtownbeautycluj
o https://www.instagram.com/downtownbeautycluj

Facebook Comments Box
Continue Reading

Info

Grătarul, MOTIV de SCANDAL la Cluj! Vecinii s-au LUAT la BĂTAIE din cauza fumului?

Cosmin Ardelean

Published

on

Vecini în război din cauza GRĂTARULUI! Clujeni prea sensibili sau fum toxic?

Ziua de 1 Mai, dedicată relaxării și petrecerilor în aer liber, a fost motiv de conflict între doi vecini de pe strada Dumbrava Roșie din Cluj-Napoca. În timp ce unii clujeni au ales să își facă grătare în propriile curți, un vecin s-a arătat extrem de deranjat de fumul emanat de aceștia.

Clujeanul nemulțumit a reclamat la Primărie faptul că vecinii și-au amplasat grătarul prea aproape de ferestrele sale, obligându-l să inhaleze fumul ore în șir și împiedicându-l să aerisească locuința. Acesta a menționat că a avut o experiență similară și anul trecut, tot de 1 Mai.

“Pe strada Dumbrava Roșie, de la ora 15, vecinii stau în incinta lor proprie, dar lângă poartă, și fac grătar, forțându-mă pe mine să le inhalez fumul de mai bine de două ore și nu am cum să aerisesc. I-am atenționat încă de anul trecut să meargă să facă grătarul în spatele casei, nu lângă stradă”, se arată în sesizarea trimisă Primăriei Cluj.

Incidentul ridică o întrebare pertinentă: au devenit clujenii prea sensibili la activitățile obișnuite ale vecinilor sau există o limită a toleranței când vine vorba de disconfortul cauzat de fumul de grătar?

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Ofertă ULUITOARE! 1000 de dolari și bilet de avion dacă pleci! Ce spun clujenii?

Cosmin Ardelean

Published

on

Administrația Trump oferă 1.000 de dolari migranților să părăsească SUA. Scopul: economii semnificative

Administrația președintelui Donald Trump a anunțat o nouă strategie inedită pentru a gestiona problema migrației ilegale în Statele Unite. Autoritățile vor oferi suma de 1.000 de dolari, plus costul biletului de avion, migranților care aleg să părăsească voluntar țara.

Această măsură are ca scop principal realizarea unor economii substanțiale. Costul mediu pentru arestarea, detenția și deportarea unei persoane fără statut legal se ridică în prezent la aproximativ 17.000 de dolari. Prin stimularea autodeportării, administrația speră să reducă semnificativ aceste cheltuieli.

Secretarul pentru securitate internă, Kristi Noem, a declarat într-un comunicat că “dacă vă aflați aici ilegal, autodeportarea este cea mai bună, mai sigură și mai rentabilă modalitate de a părăsi Statele Unite pentru a evita arestarea”.

În luna martie a acestui an, administrația Trump a lansat o aplicație mobilă denumită CBP Home, menită să faciliteze procesul de autodeportare pentru persoanele aflate în această situație.

Deși președintele Trump a promis deportări masive, cifrele actuale indică un număr mai mic de deportări comparativ cu perioada similară din timpul administrației precedente.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite