Sponsorizat
Categories: Sport

Este oficial! 3 milioane de lei, de la stat, pentru catedrala din Piața Cipariu. Va fi finalizată după 30 de ani de la piatra de temelie

Sponsorizat
Sponsorizat

Administrație

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, cu amendamente, proiectul de lege privind realizarea Ansamblului Arhitectural Catedrala Martirilor şi Mărturisitorilor Secolului XX din Piața Cipariu.

Biserica din Piața Timotei Cipariu/ Foto: captură ecran YouTube Legat de Cluj

  


Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, cu amendamente, proiectul de lege privind realizarea Ansamblului Arhitectural Catedrala Martirilor şi Mărturisitorilor Secolului XX. 


Proiectul a fost aprobat cu 227 voturi pentru şi 15 abţineri.CITEȘTE ȘI:
Biserica Greco-catolică din Piața Cipariu ar putea fi, în sfârșit, finalizată. 3 milioane de lei pe an de la GuvernAnsamblul Arhitectural Catedrala Martirilor şi Mărturisitorilor Secolului XX va fi construit în municipiul Cluj-Napoca ca un simbol al contribuţiei fundamentale a Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, la realizarea Marii Unirii şi a persecuţiilor îndreptate împotriva acesteia, potrivit proiectului, iniţiat de un grup de parlamentari PSD, PNL, UDMR şi de la minorităţi.


Conform proiectului, Guvernul şi celelalte autorităţi ale administraţiei publice centrale şi locale implicate au obligaţia de a acorda, la solicitarea Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, tot sprijinul necesar, în condiţiile prevăzute de lege.La articolul 2 al proiectului, pentru precizia reglementării, în baza unui amendament adoptat în Comisia pentru drepturile omului, se prevede că terenul în suprafaţă de 7.674 mp, proprietate a Episcopiei Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, de Cluj-Gherla, amplasat în municipiul Cluj Napoca, Piaţa Timotei Cipariu nr. 2, judeţul Cluj se identifică prin număr cadastral 327866 şi carte funciară nr. 327886.


Pentru realizarea Ansamblului Arhitectural Catedrala Martirilor şi Mărturisitorilor Secolului XX anual se alocă de la bugetul de stat, prin bugetul Secretariatului de Stat pentru Culte, suma de 3.000.000 lei, se mai arată în proiectul de lege. Camera Deputaţilor este for decizional în cazul acestei propuneri legislative.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Un Adio Dureros: Taximetria din Cluj-Napoca a Pierdut un Coleg Drag

Astăzi, o veste tristă a cutremurat comunitatea taximetriștilor din Cluj-Napoca, lăsând în urmă un gol…

3 days ago

Noua imagine a Sora Shopping Center: transparența ca strategie de mediere urbană

O randare recentă oferă o primă privire asupra modului în care ar putea arăta Sora…

5 days ago

Elev de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu” Dej, admis în Mensa România: în top 2% la nivel mondial

Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej conform dejeanul.ro, marchează o nouă performanță de excepție. Gabriel…

2 weeks ago

Ungaria modifică Constituția: genul legal este definit exclusiv ca masculin sau feminin

Ungaria a adoptat o modificare constituțională prin care genul legal este recunoscut exclusiv ca masculin…

2 weeks ago

Timp pentru familie și cumpărături planificate: programul supermarketurilor de Crăciun 2025 și Anul Nou 2026

Sărbătorile vin cu miros de cozonac, luminițe și timp prețios petrecut alături de cei dragi…

3 weeks ago