Connect with us

Sport

GOTO nu va folosi parcările de lângă terminalele Aeroportului Cluj până la sentința pe fond

Stefan Petre

Published

on

Instanța obligă GOTO să nu amenajeze parcări aproape de terminalele Aeroportului Cluj / Foto: Facebook - Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj

Actualitate

Instanța a decis, din nou. Ordonanța președințială care a oprit GOTO Parking să folosească parcările de lângă terminale a rămas definitivă.

Instanța obligă GOTO să nu amenajeze parcări aproape de terminalele Aeroportului Cluj / Foto: Facebook – Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj

  Conducerea Aeroportului Cluj a reclamat în septembrie că GoTo Parking permite parcarea mașinilor foarte aproape de terminal, contrar prevederilor legale, și a cerut instanței printr-o ordonanță președințială să nu permită firmei să utilizeze locurile de parcare aflate la mai puțin de 30 de metri de terminale, din motive de siguranță. Instanța a decis să oblige firma GoTo Parking să înceteze exploatarea locurilor respective de parcare până la soluționarea acțiunii de fond ce face cazul unui dosar aflat pe rolul Judecătoriei Cluj-Napoca.GoTo Parking ne-a transmis atunci că se vor conforma deciziei provizorii, dar că o vor ataca în instanță. Așa au și făcut, însă instanța a decis luni, 25 septembrie, să respingă cererea de suspendare a deciziei de desființarea a „parcărilor problemă”. Cei de la GoTo Parking transmiteau, pe 12 septembrie, că „măsurile luate de către aeroport sunt nelegale și abuzive”. Cu toate acestea, instanța a dat câștig de cauză Aeroportului Cluj și în 25 septembrie. Pe 16 octombrie, instanța din Cluj-Napoca a respins încă o dată un apel făcut de firma GoTo Parking, ca soluție „definitivă”,până la soluționarea procesului pe fond. CITEȘTE ȘI:
Economie la bugetul local. Proiectul Park&Ride-ului de la Aeroport, finanțat prin fonduri europene  „Soluție: nefondat. 
Respinge ca nefondat apelul declarat de apelanta GOTO PARKING S.R.L., în contradictoriu cu intimata AEROPORTUL INTERNAȚIONAL AVRAM IANCU CLUJ R.A., împotriva sentinței civile nr. 4158/12.09.2023 (…) pe care o menține în întregime. Definitivă. Pronunțată azi, 16.102023, prin punerea soluției la dispoziția părților prin intermediul grefei instanței”, se arată în soluția instanței.Risc suplimentar, în contextul războiului din IsraelAstfel, GoTo este obligat, în continuare, să „înceteze exploatarea locurilor de parcare amplasate la mai puțin de 30 de metri de terminalele Aeroportului”. Întrebat despre disputa cu GoTo, directorul general al Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, David Ciceo, a explicat pentru monitorulcj.ro ce s-a întâmplat și cum pot fi puse în pericol viețile cetățenilor care trec prin aeroport sau lucrează acolo.  Ciceo a evidențiat că, în contextul conflictului din Israel, există chiar un risc suplimentar la care sunt supuși călătorii și angajații:CITEȘTE ȘI:
Un avion cu 155 de ucraineni, evacuați de România din Israel, a aterizat pe Aeroportul Cluj „A rămas definitivă decizia instanței privind ordonanța președințială. Li se interzice celor de la GoTo să amenajeze parcări la mai puțin de 30 de metri de terminal. Este a doua instanță care constată că este obligatorie această măsură. Prin faptul că GoTo nu a respectat distanța de 30 de metri a pus în pericol securitatea pasagerilor și angajaților aeroportului, a creat o îngrijorare foarte mare în rândul angajaților aeroportului și celor care lucrează în terminal pentru că exista un risc suplimentar să moară în cazul unei explozii sau să fie accidentați. Ce aeroportul a scos în evidență e că din cauza războiului din Israel există un risc suplimentar. Noi avem zboruri cu Israelul și cu atât mai mult trebuie respectate strict aceste reguli. Aeroportul are obligația să impună aceste măsuri, GoTo Parking are un contract cu Consiliul Județean Cluj prin care sunt obligați să respecte aceste măsuri și vom lua toate măsurile astfel încât clujenii care vin în aeroport să fie în siguranță. Este mult mai bine să luăm preventiv măsuri, să nu așteptăm un Colectiv sau o Crevedia. Vom lupta în continuare și nu vom permite să fie în pericol pasagerii sau cei care conduc.Este procesul pe fond, dar, după cum spuneam, suntem uimiți cum își permite în țara asta o firmă să nu respecte reguli internaționale privind siguranța și securitatea. În mod real, GoTo prin nerespectare a pus în pericol pasagerii și pe toți clujenii care au trecut prin aeroport și, bineînțeles, angajații”, a explicat David Ciceo pentru monitorulcj.ro.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Dan Petrescu, operat de urgență. Problemele de sănătate l-au ținut departe de bancă

Alex Campian

Published

on

Vești îngrijorătoare despre starea de sănătate a lui Dan Petrescu. Fostul antrenor al CFR Cluj a fost supus unei intervenții chirurgicale de urgență, după ce s-a confruntat cu complicații serioase la nivelul gâtului scrie fanatik.ro

Intervenția a avut loc în cursul săptămânii trecute și, potrivit informațiilor apărute în spațiul public, nu a fost una simplă. Problemele medicale s-ar fi agravat într-un timp scurt, motiv pentru care medicii au decis că operația nu mai poate fi amânată.

Operație dificilă, dar evoluție stabilă

Surse din apropierea mediului sportiv susțin că intervenția a fost una complexă, însă evoluția lui Dan Petrescu este, în acest moment, stabilă. Tehnicianul se află în perioada de recuperare și este monitorizat atent de medici.

După luni întregi în care s-a confruntat cu probleme de sănătate, această intervenție vine într-un moment delicat pentru antrenor, care nu a mai fost activ pe banca tehnică din vara anului trecut.

O pauză forțată după plecarea de la CFR Cluj

Dan Petrescu nu a mai antrenat din august 2025, când și-a încheiat mandatul la CFR Cluj, după un rezultat dificil în competițiile europene. De atunci, starea sa de sănătate a fost principalul motiv pentru care nu a revenit în antrenorat.

De-a lungul carierei începute în 2003, Petrescu a pregătit echipe importante din România și din străinătate, fiind considerat unul dintre cei mai experimentați antrenori români ai ultimelor decenii.

Dorința de revenire rămâne

Chiar dacă perioada actuală este una dificilă, apropiații susțin că obiectivul lui Dan Petrescu rămâne revenirea pe banca tehnică, imediat ce starea de sănătate îi va permite.

Pentru moment însă, prioritatea este recuperarea completă după intervenția chirurgicală, una care i-a pus pe gânduri pe fani și pe lumea fotbalului din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Fost jucător de la CFR Cluj, reținut după un accident în București. O femeie a fost găsită rănită pe carosabil

Alex Campian

Published

on

Kader Keita, fost jucător al CFR Cluj și în prezent component al Rapid București, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost implicat într-un accident rutier produs marți dimineață, 3 martie 2026, în București, și este cercetat pentru părăsirea locului accidentului, potrivit informațiilor publicate de GSP.ro și confirmate prin comunicatul oficial al Brigadiei Rutiere.

Poliția a fost sesizată în jurul orei 05:45 prin intermediul serviciului de urgență 112, după ce o femeie, cu leziuni în zona capului, a fost găsită întinsă pe carosabil la intersecția străzilor Gherghiței și Zamfir Nicolae în Sectorul 2. Victima în vârstă de 67 de ani a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale, iar verificările ulterioare au arătat că aceasta a fost implicată într-un accident de circulație, iar autorul a părăsit locul faptei fără a anunța poliția.

În urma cercetărilor, forțele de ordine au identificat conducătorul auto în persoana unui bărbat de 26 de ani, care se află în custodia Brigăzii Rutiere pentru continuarea anchetei.

Circumstanțe și anchetă în desfășurare

Potrivit unui comunicat al Brigăzii Rutiere, femeia rănită a ajuns la spital cu leziuni care par a fi rezultat dintr-un impact rutier. Inițial, aceasta ar fi relatat că a căzut, însă ulterior anchetatorii au stabilit că nu este cazul. Polițiștii Biroului de Accidente cu Autori Necunoscuți au confirmat ulterior implicarea unui autovehicul în producerea incidentului și au identificat autorul.

Reacția clubului Rapid

FC Rapid 1923 a confirmat pe cale oficială existența accidentului și faptul că jucătorul a fost încurajat să colaboreze în totalitate cu autoritățile. Clubul a precizat că, în acest moment, ancheta este în curs, iar orice decizie disciplinară va fi luată după clarificarea completă a situației.

Reprezentanții clubului au subliniat: „Până la clarificarea completă a cazului, nu putem adopta o poziție definitivă, iar jucătorul a fost îndemnat să ofere tot sprijinul necesar autorităților.”

Parcursul fotbalistic al lui Keita în România

Kader Keita a ajuns în România în urmă cu doi ani, când a semnat cu CFR Cluj. Ulterior, Rapid l-a împrumutat pentru șase luni în schimbul a 200.000 de euro, iar, ulterior, pentru 100.000 de euro, clubul giuleștean l-a cumpărat definitiv.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era