Sponsorizat
Categories: Sport

România, obligată  de CEDO să adopte o lege a parteneriatului civil. Cristi Danileț: „Un stat european este liber să decidă dacă acordă sau nu dreptul la căsătorie pentru persoanele de acelaşi sex”.

Sponsorizat
Sponsorizat

Social

România este obligată să recunoască familiile formate din persoane de același sex, în urma deciziei recente a CEDO. Potrivit judecătorului Cristi Danileț, hotărârea implică recunoașterea parteneriatului civil, nu și a dreptului la căsătorie între persoanele de același sex.

Judecătorul Cristi Danileț în sala de judecată/Foto: Cristi Danileț Facebook.com

  


Recent, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a obligat România să recunoască familiile formate din persoane de același sex, după ce a respins contestația depusă de Guvernul României în cazul Buhuceanu și Ciobotaru și alte 20 de familii împotriva României „Căsătorii între persoane de același sex?”După cum semnalează magistratul clujean Cristi Danileț, CEDO nu a obligat România să recunoască căsătoriile între persoanele de același sex, ci să acorde o formă de protecție juridică acestora. 


Astfel, România trebuie să implementeze o lege a parteneriatului civil, prin care concubinii de același sex dispun de drepturi ce le permit să se reprezinte și care reglementează situații precum: vizitele în spital, plata taxelor, îngrijirea copiilor ori stabilirea în străinătate.  Altfel, după cum notează Cristi Danileț, „un stat european este liber să decidă dacă acordă sau nu dreptul la căsătorie pentru persoanele de acelaşi sex”, arată judecătorul clujean.



CITEȘTE ȘI: 
România, obligată să recunoască familiile formate din persoane de același sex. CEDO a respins contestația GuvernuluiRedăm mesajul integral publicat de magistratul Cristi Danileț. „Căsătorii între persoane de acelaşi sex?”
Nu, CEDO nu a obligat România să recunoască astfel de căsătorii pentru persoanele de acelaşi sex, ci doar să acorde o formă de protecţie juridică a concubinilor de acelaşi sex.
CEDO spune că dreptul la căsătorie este un drept fundamental al omului numai pentru persoanele de sexe diferite, prin urmare un stat european este liber să decidă dacă acordă sau nu dreptul la căsătorie pentru persoanele de acelaşi sex. 
Or, reamintesc: Constituţia României şi decizia CCR nr. 580/2016 spun că în România instituţia căsătoriei este rezervată numai pentru persoanele de sexe diferite.



Judecătorul Cristi Danileț, despre decizia CEDO în cazul României, privind obligativitatea adoptării legii parteneriatului civil/Foto: Cristi Danileț Facebook.comPrin urmare, după pronunţarea hotărârii CEDO rămase definitivă pe 25 sept 2023, ceea ce devine obligatoriu pentru România este să adopte o lege a parteneriatului civil: cei doi parteneri nu vor merge la ofiţerul de stare civilă într-o procedură solemnă specifică celor care se căsătoresc, ci se vor înscrie într-un registru şi vor primi un certificat prin care se va atesta uniunea lor. Acest tip de uniune le va da anumite drepturi, cum ar fi vizitarea în spital al partenerului, stabilirea în străinătate, moștenirea, îngrijirea copiilor, plata ratelor, plata taxelor etc.”, se arată în mesajul publicat de Cristi Danileț pe pagina sa de Facebook. În urma respingerii contestației depuse de Guvernul României, Hotărârea CEDO pronunțată în luna mai a acestui an rămâne definitivă, la fel ca obligația Guvernului și Parlamentul României de a adopta măsuri urgente care să asigure protecția și recunoașterea legală a tuturor familiilor.


Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

Când GPS-ul zice „pe jos”, dar tu iei calul… pe drumul european! 🐎🇷🇴

Cine mai are timp de ambuteiaje când ești un adevărat cavaler urban? Un clujean a…

21 mins ago

Zilele Clujului 2025: Patru zile de sărbătoare, culoare și emoție în inima Transilvaniei!

Cluj-Napoca își deschide larg porțile pentru una dintre cele mai așteptate sărbători ale anului: Zilele…

8 hours ago

3 zile fără apă în Cluj! A fost nevoie să spargă drumul pentru a înlocui conducta veche

O intervenție amplă a avut loc astăzi în județul Cluj, pe conducta principală de aducțiune…

18 hours ago

Record pe piața imobiliară: IULIUS și Atterbury Europe atrag 400 milioane de euro pentru reconversia urbană RIVUS din Cluj

Proiectul RIVUS Cluj-Napoca, dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, marchează un moment istoric în industria…

21 hours ago

La o cafea cu un polițist: Clujenii, invitați să vorbească deschis despre siguranța rutieră ☕🚔

Cum ar fi să discuți față în față, la o cafea, cu un polițist despre…

21 hours ago

Cluj: Zonele afectate de întreruperea apei timp de 3 zile, începând de marți, 20 mai 2025

Lucrări majore pe conducta Cluj-Gherla-Dej: Zeci de localități și cartiere din Cluj rămân fără apă…

2 days ago