Connect with us

Sport

Sâmbătă și duminică, Oktoberfest – Palatul Brukenthal Avrig- de la Munchen sau Viena, pe meleaguri transilvănene (P)

Stefan Petre

Published

on

La cererea oaspeților, dar și pentru că ne dorim să fim cât mai aproape de spiritul Oktoberfest din țări precum Germania sau Austria, am introdus în meniul restaurantului, special pregătit pentru primul sfârșit de săptămână al „Festivalului Toamnei” la Palatul Brukenthal Avrig/ Foto: Palatul Brukenthal Avrig

Ştiri din Transilvania

La cererea oaspeților, dar și pentru că ne dorim să fim cât mai aproape de spiritul Oktoberfest din țări precum Germania sau Austria, am introdus în meniul restaurantului, special pregătit pentru primul sfârșit de săptămână al „Festivalului Toamnei” la Palatul Brukenthal Avrig, preparate noi, disponibile în diverse combinații, astfel încât gusturile și plăcerile gastronomice să fie satisfăcute la superlativ.

La cererea oaspeților, dar și pentru că ne dorim să fim cât mai aproape de spiritul Oktoberfest din țări precum Germania sau Austria, am introdus în meniul restaurantului, special pregătit pentru primul sfârșit de săptămână al „Festivalului Toamnei” la Palatul Brukenthal Avrig/ Foto: Palatul Brukenthal Avrig

   Astfel, pe lângă sortimentele de bere bavareze și europene de cea mai bună calitate, ciolanul de porc cu varză călită și binecunoscuții covrigi, la terasa Oktoberfest – Palatul Brukenthal Avrig vor fi disponibili Schupfnudeln (mini găluște preparate din făină, ou și cartofi fierți), prăjiți în ulei și esezonați cu varză murată, Spaetzle (mici boabe de aluat pregătite din făină albă, ou, apă și sare), prăjiți, alături de bacon, smântâna lichidă și cașcaval gratinat, faimoșii cârnați albi cu muștar dulce și salata orientală cu șnițel vienez.Foto: Palatul Brukenthal Avrig
 Experiența culinară extraordinară poate fi completată cu preparatele gătite pe plita încinsă sau grătar (mici, piept de pui sau de porc, legume asortate etc), sau cele fripte la proțap (purceluș de lapte, berbecuț). Nu vor lipsi preparatele bazate pe cartofi, salatele, băuturile răcoritoare și deserturile deja binecunoscute pregătite la
restaurantul nostru.
Foto: Palatul Brukenthal Avrig
 Toamna a cuprins natura din grădinile fostei Reședințe de vară a baronului Samuel Von Brukenthal, iar nuanțele în care s-au îmbrăcat arborii din grădinile noastre, de la galben maroniu la roșu cărămiziu, dar și coloritul noilor aranjamente florale din straturi și rondurile special destinate, fac din acest loc unul desprins parcă din peisajele marilor pictori ai lumii.Foto: Palatul Brukenthal Avrig
 Plimbările pe aleile grădinilor sau pe maiestuoasele scări ale complexului, pot fi însoțite de razele blânde dar strălucitoare ale soarelui, situație în care peisajul nostru tomnatic devine și mai atractiv, liniștitor și creator de bucurii vizuale și sufletești.
Foto: Palatul Brukenthal Avrig
 Tocmai pentru că iubim toamna, am decis că acest anotimp merită propriul festival la Palatul Brukenthal Avrig, dorind astfel să ne bucurăm, alături de oaspeții noștri, de frumusețea și binefacerile sale.Foto: Palatul Brukenthal Avrig
 
Primul sfârșit de săptămână din „Festivalul Toamnei” la Palatul Brukenthal Avrig este dedicat Oktoberfest, o sărbătoare de origine germană care s-a transformat în timp în cel mai mare festival al berii ,mâncării bune, muzicii și distracției. În 14 și 15 octombrie, la frumosul complex baroc din Avrig vă așteaptă unul dintre cele mai mari festivaluri Oktoberfest organizate în regiune. Așadar, vă așteptăm la noi pentru plimbare, relaxare, o masă copioasă și multă bere de calitate – decorul de toamnă este pregătit iar alături de diversitatea culorilor de toamnă vă vor asigura o ambianță cu adevărat specială, într-un loc special!Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box

Actualitate

Șoc la CFR Cluj! Paszkany și Mureșan, în fața judecății pentru FURT! Prejudiciu de 10 milioane de euro!

Cosmin Ardelean

Published

on

Cutremur la CFR Cluj! Paszkany și Mureșan, judecați pentru delapidare! Prejudiciu de 10 milioane de euro!

Un nou scandal de proporții zguduie fotbalul clujean! Procesul în care Arpad Paszkany (53 de ani), fost patron al CFR Cluj, și Iuliu Mureșan (71 de ani), fost președinte al clubului, sunt acuzați de infracțiuni grave este pe cale să înceapă.

Tribunalul Cluj a decis începerea procedurilor judiciare în acest dosar, în care Paszkany și Mureșan sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, delapidare, evaziune fiscală și spălare de bani.

Acuzațiile sunt extrem de grave: cei doi foști conducători ar fi delapidat fonduri provenite din participarea echipei în grupele Ligii Campionilor, provocând un prejudiciu uriaș de aproximativ 10 milioane de euro clubului CFR Cluj. Se presupune că sumele ar fi fost deturnate între anii 2008 și 2013, prin intermediul unor contracte fictive încheiate cu firme offshore.

Arpad Paszkany, care a condus CFR Cluj până în 2017, este acuzat de:

  • Săvârșirea infracțiunilor de inițiere și constituire a unui grup infracțional organizat
  • Instigare la delapidare, cu consecințe deosebit de grave, în formă continuată
  • Instigare la evaziune fiscală în formă agravată și continuată
  • Instigare la spălarea banilor, în formă continuată

Iuliu Mureșan, înlăturat din conducerea clubului în aceeași perioadă cu Paszkany, este considerat complice la săvârșirea acestor fapte.

Între timp, Arpad Paszkany trăiește în Marbella, Spania, alături de iubita sa cu 24 de ani mai tânără, Antonela Pătruț, cunoscută pentru participarea la emisiunea “Insula Iubirii”.

Această perioadă controversată din istoria clubului CFR Cluj contrastează puternic cu succesele sportive obținute sub conducerea lui Paszkany: promovarea în Superliga, câștigarea a trei campionate și participarea în Liga Campionilor.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cultura

Legenda halterelor din Cluj: Povestea campionului care a scris istorie

Cosmin Ardelean

Published

on

Ștefan Tașnadi – Clujeanul care a ridicat România pe podiumul olimpic

Ștefan Tașnadi (Tasnádi István), unul dintre cei mai mari halterofili ai României și un adevărat simbol al Clujului, rămâne o legendă a sportului. Cu o carieră impresionantă și peste 50 de recorduri naționale doborâte, Tașnadi și-a pus amprenta asupra halterelor românești, devenind primul sportiv din țară care a cucerit medalii la categoriile mari de greutate.

Născut pe 21 martie 1953, lângă Cluj, la Sic, Tașnadi și-a început cariera în 1970 la Școala Sportivă Viitorul Cluj, iar ulterior a fost legitimat la AS Clujana. A devenit rapid unul dintre cei mai valoroși sportivi români, fiind selecționat în lotul olimpic de haltere al României între 1976 și 1984.

Argint olimpic la Los Angeles
Momentul de glorie al carierei sale a fost la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, în 1984, unde a cucerit medalia de argint la categoria 110 kg. Pe lângă această performanță remarcabilă, a obținut și o medalie de bronz la Campionatele Europene și Mondiale de la Moscova în 1983.

De la campion la mentor
După retragerea din activitatea competițională, Tașnadi și-a dedicat viața antrenoratului, formând generații de sportivi la CS Universitatea Cluj. De asemenea, a activat ca arbitru internațional, contribuind la dezvoltarea acestui sport. Pentru meritele sale excepționale, i-au fost acordate titlurile de Maestru Emerit al Sportului și Clujean de Onoare.

Marele campion s-a stins din viață pe 28 februarie 2018, însă moștenirea sa continuă să inspire tinerii halterofili și să rămână un reper al excelenței în sport.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cultura

Piste de biciclete luminate noaptea în Polonia. Oare când la Cluj?

Cosmin Ardelean

Published

on

Polonia luminează viitorul bicicliștilor – când vine și rândul Clujului?

Imaginează-ți o pistă de biciclete care începe să strălucească odată cu lăsarea serii, fără electricitate, fără becuri și fără costuri de întreținere! Nu, nu e un scenariu dintr-un film SF, ci o realitate impresionantă din Polonia.

În orașul Lidzbark Warmiński, bicicliștii se pot bucura de o pistă inovatoare realizată dintr-un material fosforescent special, care absoarbe lumina solară pe timpul zilei și o eliberează treptat pe timpul nopții. Rezultatul? Un traseu spectaculos, de un albastru intens, care oferă nu doar o priveliște uimitoare, ci și mai multă siguranță în trafic.

Această soluție sustenabilă elimină necesitatea iluminatului stradal clasic, fiind prietenoasă cu mediul și economică pe termen lung. Inspirată de proiecte similare din Olanda, pista a atras rapid atenția urbanistilor și a comunităților de bicicliști din întreaga Europă.

Dar ce se întâmplă la Cluj? Orașul nostru se mândrește cu o comunitate activă de bicicliști, însă infrastructura încă lasă de dorit. O astfel de inovație ar putea revoluționa transportul alternativ și ar transforma Clujul într-un oraș și mai prietenos cu bicicliștii.

Dacă Polonia a reușit, de ce nu și noi? Poate că e timpul ca administrația locală să ia în considerare acest model și să aducă un plus de siguranță și inovație pe pistele de biciclete din Cluj!

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite