Sponsorizat
Categories: Sport

Spitalele clujene primesc bani prin PNRR. Se fac investiții pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale.

Sponsorizat
Sponsorizat

Sănătate

Spitalele clujene primesc bani pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Investiții pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale, la Spitalul de Boli Infecțioase și alte două spitale din Cluj / Foto: monitorulcj.ro

  Contractele de finanțare prin PNRR, destinate achiziției de echipamente de înaltă tehnologie pentru reducerea riscului de infecții nosocomiale în spitalele clujene, au fost semnate de către șeful Consiliului Județean (CJ) Cluj, Alin Tișe, și  ministrul Sănătății, Alexandru Rafila,  anunță CJ Cluj. Spitalele care vor beneficia de aceste investiții din bani europeni sunt Spitalul de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”, Spitalul de Boli Infecțioase și Spitalul de Urgență pentru Copii. Valoarea totală a celor trei proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență este de 11 milioane de lei (11.741.486,8 lei, cu TVA inclus). CITEȘTE ȘI:
39,2 mil. de euro, finanțare din PNRR pentru Spitalul Regional de Neurochirurgie. „Prestigiul școlii de Neurochirurgie din Cluj face din acest obiectiv un centru de importanță națională”  „Ceea ce ne dorim este să oferim un plus de siguranță pacienților clujeni, motiv pentru care aceste proiecte europene câștigate de noi reprezintă un nou pas înainte pentru sectorul medical clujean. Banii europeni pe care am reușit să îi atragem vor fi utilizați în scopul prevenirii infecțiilor asociate asistenței medicale, precum și pentru asigurarea unui act medical de înaltă calitate”, a transmis Alin Tișe, președintele CJ Cluj. Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj / Foto: Alin Tișe – FacebookPe ce vor fi cheltuiți banii?Printre dotările ce urmează a fi achiziționate pentru cele trei spitale se numără:
– 235 de sisteme digitalizate de monitorizare a igienei mâinilor, 
– 26 de sisteme de purificare și dezinfectare a aerului, 
– un sistem de prelevare aerofloră, 
– 8.400 de seturi de oxigenoterapie cu umidificator și cu adaptor inclus, 
– un sistem UV pentru testarea dezinfecției mâinilor, 
– un sistem UV pentru testarea dezinfecției suprafețelor.
CITEȘTE ȘI:
Tăierea banilor de la sănătate din PNRR, „o crimă pentru sistemul sanitar”. Alin Tișe: „Guvernul trebuia să înlocuiască proiectele neviabile cu spitalele Clujului” De asemenea, mai sunt propuse spre achiziționare un sistem automat de identificare microbiană prin spectrometrie de masă, 50 de sisteme de decontaminare/tratare a aerului din încăperi, patru sisteme cu abur și dezinfectant pentru decontaminare și dezinfecție rapidă de nivel înalt a suprafețelor greu accesibile, în prezența umană, un echipament de evidențiere a încărcăturii microbiologice pe suprafețe și un echipament de evidențiere a încărcăturii microbiologice în aer. Citiți monitorulcj.ro și pe Google News 

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Stefan Petre

Recent Posts

“Oserul” invadează centrul Clujului! Târg de vechituri URIAȘ, cu muzică, reparații și clătite GRATIS!

Vino să te bucuri de "Oser" în centrul Clujului! Eveniment UNIC, cu atmosferă de sărbătoare!…

7 hours ago

Clujul e poarta spre paradis! Descoperă TOP destinații de vacanță de pe Aeroport!

Clujul te trimite în paradis! Ghidul complet al destinațiilor de vacanță de pe Aeroportul Cluj-Napoca!…

11 hours ago

România intră în RĂZBOI! Primele drone ROMÂNEȘTI, gata de zbor! Clujul, la putere!

România intră în era dronelor! Producția militară începe ACUM! Clujul, implicat în planul național de…

1 day ago

Fabrica de șosete care îmbrăca România, pusă la pământ! Angajații în șomaj, istoria în ruine. Ce s-a întâmplat?

Fabrica de șosete care îmbrăca România, pusă la pământ! Angajații în șomaj, istoria în ruine.…

1 day ago

Tudor Chetreanu stârnește dezbateri pe rețelele sociale: Este legal să fii pe bicicletă în zona delimitată?

Tudor Chetreanu, provoacă gândirea critică și atrage atenția asupra regulilor de circulație, a publicat recent…

2 days ago

Măcel în “zona rezidențială”! Caii au dezlănțuit iadul în cartierul milionarilor din Cluj!

Panică în cartierul milionarilor din Cluj! Caii distrug vile de lux și lasă mizerie în…

2 days ago