Connect with us

Sport

U-BT a obținut a șasea victorie în EuroCup. Silvășan: „Sunt mai încântat de felul cum am jucat, decât de rezultatul în sine”

Stefan Petre

Published

on

Patrick Richard, căpitanul echipei U-BT Cluj-Napoca/ Foto: U-BT Cluj-Napoca - Facebook

Sport

U-Banca Transilvania a predat o lecție de baschet miercuri seara și a depășit-o într-o manieră autoritară pe Dolomiti Energia Trento. A fost 98-60 pentru baschetbaliștii lui Mihai Silvășan.

Patrick Richard, căpitanul echipei U-BT Cluj-Napoca/ Foto: U-BT Cluj-Napoca – Facebook

  U-BT Cluj-Napoca a surclasat echipa italiană Dolomiti Energia Trento cu scorul de 98-60 (34-14, 11-19, 26-8, 27-19), miercuri seara, în deplasare, în Grupa B a competiţiei masculine de baschet EuroCup.Campioana României a reuşit a şasea sa victorie în şapte etape, cea mai clară de până acum.Jucătorii au înțeles ceea ce le-a transmis antrenorul în repetate rânduri. Ba mai mult, discursul lui Mihai Silvășan la conferințele de presă s-a rezumat la abordarea cu maximă intensitate a fiecărui meci, fără a stabili planuri de viitor. Cu alte cuvinte, baschetbaliștii trebuie să intre pe teren cu motivație maximă și să își copleșească oponenții prin energie. Așa s-a întâmplat și la Trento, unde U-Banca Transilvania a debutat cu dreptul în meci, conducând cu 0-8. D.J. Seeley a turnat plumb în picioarele italienilor prin reușitele sale de la mare distanță. Americanul a totalizat rapid trei coșuri de trei puncte, iar Guzman i-a desprins mai târziu la 4-14. Am impresionat din spatele semicercului, întrucât clujenii au marcat șase triple și au condus cu 34-14 la finalul primului sfert.Dolomiti Energia Trento a încercat să revină, dar nu s-a putut apropia la mai mult de 12 puncte. Richard și compania au excelat în tranziție ofensivă, distribuind eficient mingea. Practic, aproape de fiecare dată au găsit omul liber, astfel că au ieșit la rampă Seeley, Jones și Guzman. În plus, Karel a contribuit și sub panou, unde s-a luptat cu succes să recupereze mingi. Drept dovadă, pe parcursul actului trei, cubanezul a realizat double-double, alături de un capac de senzație. Ulterior, Seeley i-a distanțat pe clujeni la 41-76. Am făcut și spectacol, Măciucă angajându-l pe Mejeris, care a zguduit panoul cu un slam-dunk, 49-80.  Săptămâna viitoare U-BT vor derby-ul cu liderii Gran Canaria. Mihai Silvășan: „Sunt mai încântat de felul cum am jucat, decât de rezultatul în sine”„Evident, sunt extrem de mulțumit de rezultat. Probabil că sunt mai încântat de felul cum am jucat, decât de rezultatul în sine. De la început am avut atitudinea potrivită. Am avut un scop clar și ne-am impus în mod evident. Sunt mulțumit de felul cum au abordat băieții repriza secundă. Au existat anumite momente proaste în sfertul doi, dar am reușit să rezistăm. Mă bucură modul cum ne-am luptat, am izbutit aproape 50 de recuperări, o cifră enormă pentru o partidă în EuroCup. Sunt mândru de băieți și trebuie să mergem mai departe. Este doar un meci câștigat, nu suntem nici măcar la jumătatea sezonului. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, să muncim și să luăm fiecare antrenament și fiecare meci pe rând. Le mulțumim din suflet fanilor, ne-au susținut puternic, ca la fiecare meci din EuroCup atât de acasă, cât și din deplasare. Nu cred că a fost vreun meci în deplasare fără suporteri veniți de la Cluj. Ne încurajează și avem un motiv în plus pentru a evolua bine și a da totul pe teren”, a transmis Mihai Silvășan, antrenorul U-BT Cluj-Napoca. Clasament EuroCup
1. Dreamland Gran Canaria 6 victorii-0 înfrângeri
2. U-BT Cluj-Napoca 6-1
3. Mincidelice JL Bourg-en-Bresse 5-2
4. ratiopharm Ulm 5-2
5. Aris Midea Salonic 3-4
6. 7bet-Lietkabelis Panevezys 3-4
7. Dolomiti Energia Trento 3-4
8. Buducnost VOLI Podgorica 2-5
9. Turk Telekom Ankara 1-6
10. Slask Wroclaw 0-6Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Meci istoric pentru U-BT: clujenii au întâlnit Partizan Belgrad în Sala Polivalentă

Alex Campian

Published

on

Potrivit Radio Cluj, baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au disputat aseară cel mai important meci din istoria clubului, întâlnind Partizan Belgrad în ultima etapă a turului Ligii Adriatice. Partida s-a jucat de la ora 20:30, în Sala Polivalentă, într-o atmosferă impresionantă.

Antrenorul Mihai Silvășan a transmis înaintea confruntării că își dorește ca echipa sa să ofere o replică solidă, iar publicul a răspuns într-un mod entuziast. Biletele online s-au epuizat în mai puțin de 24 de ore, iar ultimele 300 de tichete puse în vânzare în ziua meciului au fost cumpărate imediat.

Întâlnirea a fost una cu adevărat specială: prima dispută directă dintre U-BT și Partizan Belgrad, dar și prima ocazie în care formația clujeană a jucat pe teren propriu, într-un meci oficial, împotriva unei echipe ce evoluează în Euroligă. Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar atmosfera a pus în valoare comunitatea de suporteri a clubului.

Scorul a fost: [85-92]

Foto / sursă: Ovidiu Tebu, Facebook U-BT Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dragoș Tuluc, minunea din Cluj care a cucerit raliurile României la doar 16 ani

Alex Campian

Published

on

Pilotul clujean Dragoș Tuluc, triplu campion național la doar 16 ani, în Campionatul Național de Raliuri 2025

Performanță de excepție pentru motorsportul românesc: Dragoș Tuluc, un adolescent din Cluj-Napoca, a devenit triplu campion național la doar 16 ani. Tânărul pilot, legitimat la AMC Driving Academy, a dominat sezonul 2025 din Campionatul Național de Raliuri, alături de copilotul său, Aurelian Hanea.

Triplu campion în primul sezon complet

Tuluc a impresionat în trei competiții distincte — Suzuki Swift Cup, clasa RO6 și categoria debutanți — unde a reușit câte cinci victorii din opt etape. Rezultatele l-au transformat în cel mai tânăr pilot care reușește o asemenea performanță în România.

În clasamentul dedicat piloților sub 26 de ani, echipajul Tuluc-Hanea a încheiat pe locul al treilea, depășind rivali cu experiență și mașini mult mai puternice.

Talent, disciplină și un mentor cu experiență

Dragoș Tuluc spune că succesul s-a datorat pasiunii și muncii susținute, dar și experienței copilotului său:

„A fost un an incredibil. Am învățat enorm de la fiecare cursă și de la echipa care m-a susținut. Nu m-am gândit la trofee, ci la cum să devin mai bun de la o etapă la alta”, a spus tânărul campion.

La rândul său, Aurelian Hanea, copilot și antrenor, consideră că performanța lui Dragoș este dovada seriozității și profesionalismului promovate de AMC Driving Academy:

„Aceste rezultate sunt rodul muncii în echipă și al unei pregătiri riguroase. Pentru noi, este o confirmare că investiția în tineri talentați dă roade.”

Cu o maturitate sportivă impresionantă, Dragoș Tuluc promite să fie una dintre revelațiile raliurilor românești din următorii ani.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era