Connect with us

Stiri

Intervenție a jandarmilor clujeni: fetiță salvată dintr-un autoturism încuiat, în timpul Florești Fest

Alex Campian

Published

on

Jandarmii clujeni au intervenit pentru salvarea unei fetițe încuiate într-un autoturism, în timpul Florești Fest

Jandarmii din cadrul Grupării Mobile „Ștefan Cicio-Pop” Cluj-Napoca, prezenți în acest sfârșit de săptămână la evenimentele cu public numeros din județul Cluj, au acordat sprijin unei mame aflate într-o situație deosebită, în timpul festivalului „Florești Fest”.

În timpul misiunii de asigurare a ordinii publice în localitatea Florești, un echipaj de jandarmi a fost alertat de o femeie care a semnalat că fiica sa a rămas blocată în autoturism, cu cheile în interior. Jandarmii s-au deplasat de urgență la fața locului și au intervenit prompt, reușind să spargă un geam pentru a debloca portierele și a extrage copilul în siguranță.

Din fericire, fetița nu a avut nevoie de îngrijiri medicale, iar echipajul și-a reluat imediat activitatea în cadrul festivalului.

Evenimentul „Florești Fest” se desfășoară în perioada 30 mai – 1 iunie, în Parcul Poligon, iar jandarmii clujeni continuă să asigure ordinea și siguranța publică pentru toți participanții.

Reprezentanții Jandarmeriei reamintesc cetățenilor că, în cazul în care au nevoie de sprijin, pot apela la forțele de ordine aflate în zonă sau pot solicita ajutor la numărul unic de urgență 112.

Facebook Comments Box

Actualitate

Furtul artefactelor romane din Muzeul Drents, atribuit unei rețele de crimă organizată românească

Alex Campian

Published

on

Furtul tezaurului dacic din Muzeul Drents din Olanda nu a fost o lovitură întâmplătoare. Potrivit unei investigații realizate de RTL Nieuws, jaful a fost orchestrat la comanda unor interlopi români, cu scopul de a negocia libertatea unui infractor din România.

Pe 25 ianuarie 2025, patru piese de patrimoniu inestimabil – Coiful de aur de la Coțofenești și trei brățări dacice din aur – au fost furate în toiul nopții, cu doar câteva zile înainte de încheierea expoziției „Dacia! Regatul aurului și argintului”, găzduită de Muzeul Drents din Assen, Olanda.

O rețea periculoasă în spatele jafului

Investigația jurnalistică dezvăluie că gruparea criminală care a orchestrat spargerea este formată din membri ai bandei de motocicliști Hardliners, cunoscută pentru legăturile cu lumea interlopă. Aceștia ar fi fost contactați de persoane din România pentru a executa furtul la comandă.

Potrivit surselor RTL Nieuws, artefactele furate urmau să fie folosite drept monedă de schimb pentru ca un infractor român să evite o condamnare cu închisoarea. Se presupune că planul era ca piesele să fie returnate autorităților în schimbul unei reduceri sau anulări a pedepsei.

„Poliția ia tot mai în serios varianta unui client român în spatele jafului”, a declarat o sursă apropiată anchetei.

Indiciile indică faptul că artefactele sunt intacte

Spre ușurarea autorităților și a specialiștilor în patrimoniu, anchetatorii cred că coiful de aur, vechi de 2.500 de ani, nu a fost topit și ar putea fi în continuare pe teritoriul Olandei.

„Tot mai multe indicii sugerează că piesele sunt intacte și nu au fost distruse”, a declarat aceeași sursă.

Un jaf ca-n filme: explozivi, camere de supraveghere și o operațiune în forță

Atacul a avut loc în plină noapte. Hoții, înarmați cu explozivi, au forțat intrarea în muzeu, au spart vitrinele și au sustras piesele într-un timp extrem de scurt. Camerele de supraveghere au surprins momentul atacului, în care mai mulți indivizi pătrund în muzeu, iar la scurt timp se produce o explozie puternică.

Jaful a șocat nu doar Olanda, ci și România, unde tezaurul dacic este considerat parte vitală din identitatea națională. Furtul ridică întrebări serioase despre securitatea patrimoniului expus în afara granițelor și despre implicarea rețelelor criminale internaționale în traficul de artă.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Justitie

Chirurg condamnat pentru luare de mită la Cluj: cerea bani părinților după intervenții chirurgicale la copii

Alex Campian

Published

on

Medicul chirurg Nicolae Horia Jidveianu a fost condamnat vineri, 23 mai 2025, de Curtea de Apel Cluj la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru luare de mită în formă continuată, în 10 acte materiale. În plus, el trebuie să efectueze 60 de zile de muncă în folosul comunității, pedeapsă redusă de la 90 de zile, conform sentinței Tribunalului Sălaj.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 2021–2022, Jidveianu, medic chirurg și ortoped pediatru la Spitalul Județean de Urgență Zalău, a primit mită de la zece părinți, însumând 6.100 de lei și 200 de euro, pentru a efectua intervenții chirurgicale asupra unor minori. Banii erau dați după intervenții, pentru a evita suspiciunile, cu doar două excepții în care a cerut banii înainte.

Deși tratamentele erau gratuite prin sistemul public, medicul îndruma pacienții la cabinetul său privat pentru consultațiile post-operatorii, unde solicita sume între 150 și 200 de lei, eliberând chitanțe. În unele cazuri, părinții se simțeau obligați să ofere bani, fiind sugerat indirect că fără plată, actul medical nu se va desfășura prompt.

Procurorii au descoperit că, în mod deliberat, chirurgul evita programările sau le amâna, creând o imagine în rândul pacienților că plata „neoficială” ar grăbi tratamentul. În total, s-au identificat 19 cazuri în care Jidveianu a primit sume de bani de la pacienți.

Deși conștient că faptele sale constituie infracțiune, medicul a continuat să solicite plăți, inclusiv în contextul cabinetului său privat, în loc să respecte programul din ambulatoriul spitalului public.

Facebook Comments Box
Continue Reading

National

Comunitatea de turism din Praid plange. Hai sa fim acolo!

Stefania Heinz

Published

on

Salina este inchisa. Si plina de apa.
Apa a intrat si a oprit tot.

Nu doar vizitele turistilor.
A oprit si viata.

Pentru ca la Praid, turismul nu e un moft.
E felul prin care oamenii isi cresc copiii, platesc ratele si spera la un viitor mai bun.

Praid inseamna mii de familii.

Inseamna pensiuni si hoteluri ridicate cu munca grea si investitii enorme. Cu credite la bănci, cu nopti nedormite, cu munca multă. Sa faci turism este al naibi de greu.

Inseamna mămici care pregatesc langoși si tați care iti zâmbesc cand ajungi, chiar daca uneori vorbesc limba română mai stricat. Tot te primesc cu drag și-ți arată o bucata autentică de Românie.

Inseamna bunici care te întâmpină cu zacuscă de ciuperci, colac secuiesc si sirop de brad si unt de casă si pâine de-aia moale cu cartofi si gulașul ăla impecabil cu găluște mici și la final cu gomboți cu prune.

Iar azi? Azi nu mai vine nimeni.
Camere goale. Farfurii goale. Inimi grele.

Nu e o stire.
E o durere.

Si nu e vina lor.

E vina naturii, dar si vina nepăsării de la Bucuresti, de la Ministerul Economiei, de la Salrom – Societatea Nationala a Sării si de la companiile de Stat căpușate si pline nu neapărat doar de corupți, cat mai degrabă de indolenți si nepăsători.

Dar sufera ei. Oamenii obisnuiti.

Si oamenii din Praid tot români sunt. Tot de-ai nostri. Si salina tot in România este. Si ne-am mândrit cu ea, inclusiv international.

600.000 de oameni vizitau anual salina Praid. Acum e inchis si pustiu.

Eu nu pot repara salina.
Nici tu.
Dar putem face altceva:
sa nu-i lasam singuri.

Nu-ti anula vacanta.
Nu căuta o alta destinatie.
Mergi la Praid.
Macar un weekend.

Stai o noapte.
Mănâncă local.
Cumpara ceva din curte de la oameni.
Spune o vorba buna.

Fii om. Nu doar turist.

Sunt atatea locuri frumoase in zona, daca te cazezi la Praid:

➡️ Sovata si Lacul Ursu
➡️ Parcul Mini Transilvania
➡️ Mancarea locala care vindeca sufletul
➡️ Via Transilvanica e aproape
➡️ Satele secuiesti din Harghita, Mureș si Covasna. Ceramica de la Corund e la doi pași. Nici Toplița nu e departe, nici Odorheiul Secuiesc. Nici macar Miercurea Ciuc. Deci ai ce face in zona, daca ai masina.

Praid are nevoie de noi.
Acum. Nu maine.

Distribuie acest mesaj. Stii ca nu iti cer des acest lucru!

Scrie si tu un mesaj.
Fa o rezervare.
Fii parte din vindecare.

Îți mulțumesc!

Mă urc în mașină și zilele acestea voi ajunge și eu la Praid. Ultima data am fost chiar in Martie anul acesta.

De 12 ani vizitez de cateva ori pe an Secuimea si de minim 2 ori pe an ma incarc cu energie buna in Harghita. Oamenii ma iubesc si ma respecta acolo.

Răzvan Pascu e cu sufletul alaturi de comunitatea din Praid, nu doar la bine, ci si acum la greu. Și cred, și sper, ca vor fi gasite solutii rapide pentru a rezolva, cat de cat, problema grava de la salina Praid.

Solicita implicarea rapida a Guvernului României si a Ministerului

Praid nu trebuie sa piara.
Praid trebuie sa simta ca Romania inca are inima.

#SolidaritateCuPraid
#TurismCuSuflet
#MergemLaPraid
#FiiOmNuDoarTurist

 

Sursa: Razvan Pascu

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite