Connect with us

Judetul Cluj

Lacul Beliș-Fântânele, bijuteria Apusenilor, va fi înconjurat de o pistă de biciclete! Un paradis al naturii și un viitor aquapark spectaculos!

Stefania Heinz

Published

on

📄 Transformarea Lacului Beliș-Fântânele: Pista de Biciclete și Aquapark în Inima Apusenilor

Lacul Beliș-Fântânele se pregătește să devină una dintre cele mai atractive destinații turistice din Ardeal, datorită unui proiect ambițios ce promite să transforme zona într-un adevărat paradis al recreerii. Prezent în cadrul emisiunii „Horia Nasra Show”, președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a anunțat în premieră inițiativa ce va aduce investiții majore în infrastructura de agrement.

🌿 Un proiect inovator în Apuseni

Lacul Beliș-Fântânele va fi inclus în programul VELO Apuseni, dezvoltat în parteneriat cu județele Bihor și Alba. Acest proiect prevede amenajarea unei piste de biciclete care va înconjura întreg lacul, oferind pasionaților de ciclism un traseu spectaculos prin peisajele pitorești ale Munților Apuseni.

🚣‍♂️ Distracție și relaxare pe apă

Pe lângă infrastructura pentru ciclism, proiectul își propune să transforme lacul într-o zonă modernă de agrement, incluzând:

Aparate gonflabile plutitoare – pentru o experiență distractivă pe apă;
Bărci electrice – pentru plimbări liniștite pe lac;
Trasee pentru caiac-canoe – destinate iubitorilor de aventură;
Un nou hotel privat – situat în apropierea barajului, care va contribui la dezvoltarea turismului în zonă.

🏗 Finanțare europeană pentru un proiect de anvergură

Pentru implementarea acestui proiect, administrația județeană a depus deja documentația necesară pentru obținerea unei finanțări europene, evitând astfel presiunea asupra bugetului local și asigurând standarde ridicate de execuție.

💬 Alin Tișe: „Lacul Beliș-Fântânele va deveni un aquapark important și o atracție majoră”

„Un proiect excelent pe care-l avem pentru Lacul Beliș-Fântânele include o pistă de biciclete care va înconjura lacul, parte a proiectului VELO Apuseni. Totodată, zona va fi modernizată cu aparate gonflabile pe apă, bărci electrice, trasee de caiac-canoe și un viitor hotel. Această investiție va transforma lacul într-un aquapark important pentru județul Cluj și o destinație de top în România.”

🔹 Prin acest proiect, Lacul Beliș-Fântânele nu doar că își va păstra farmecul natural, dar va deveni un punct de referință pentru turismul activ și relaxarea în inima Munților Apuseni.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Judetul Cluj

Prima policlinică rurală din Cluj, inaugurată la Frata – Servicii medicale moderne pentru comunitate

Alex Campian

Published

on

Prima policlinică rurală din Cluj, inaugurată la Frata

Comuna Frata a inaugurat prima policlinică rurală din județul Cluj, oferind consultații de specialitate, recuperare medicală și tratamente moderne pentru localnici.

Visul comunității din Frata a devenit realitate: comuna găzduiește prima policlinică deschisă în mediul rural din județul Cluj, un proiect care aduce servicii medicale complete și moderne mai aproape de oameni.

Noua unitate medicală include:

  • 2 cabinete stomatologice dotate cu aparatură de ultimă generație;

  • 2 medici de familie pentru consultații de bază și monitorizarea pacienților;

  • 3 medici specialiști: neurologie, medicină internă, medicină fizică și reabilitare.

Servicii medicale la standarde urbane

Locuitorii din Frata și din localitățile învecinate beneficiază acum de consultații de specialitate, EKG, monitorizare Holter TA, ecografii și analize de laborator.

Recuperare și reabilitare pentru toate vârstele

Centrul medical include un departament specializat de recuperare, cu servicii de kinetoterapie, masaj terapeutic, drenaj limfatic, TECAR, electroterapie, laser, ultrasunet terapeutic și terapie cu parafină.

Centrul Medical Frata promite diagnostic rapid, tratamente personalizate și sprijin din partea unui personal medical dedicat.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Judetul Cluj

Povestea lui Mahomed, tânărul egiptean din Gherla care vinde legume și vorbește șase limbi

Alex Campian

Published

on

Mahomed, tânărul egiptean care vinde legume în piața din Gherla

Mahomed, un tânăr de 25 de ani din Luxor, Egipt, lucrează în piața din Gherla și uimește localnicii prin inteligență, hărnicie și cunoștințele sale lingvistice.

În piața din Gherla, printre tarabele cu legume și fructe, vocea caldă a lui Mahomed, un tânăr de 25 de ani originar din Luxor, Egipt, răsună prietenos: „Am, am. Amu’ vă dau!”. De mai bine de un an, el lucrează la aprozarul Mariei Gros, cunoscută localnicilor ca „doamna Cica”.

Povestea lui începe în urmă cu câțiva ani, când patroana l-a cunoscut în Egipt, unde Mahomed era ospătar. Impresionată de hărnicia lui, i-a propus să vină să muncească în România. După un proces birocratic de doi ani, tânărul s-a mutat la Gherla, unde a învățat limba română în doar două luni și s-a adaptat rapid.

Mahomed vorbește engleză, germană, arabă, rusă, română și acum învață maghiara. Are studii de business la Universitatea din Luxor, trimite bani familiei din Egipt și visează să deschidă un restaurant în viitor.

Localnicii îl descriu ca fiind politicos, respectuos și extrem de calculat: „Face socotelile din cap și muncește cu drag. Așa ceva vezi rar”, spun clienții fideli.

Mahomed, vânzător de legume în piața Gherla, originar din Egipt

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Judetul Cluj

S-a aflat motivul! Crimă șocantă în Cluj: Marius Ghior și-a ucis soția din gelozie – O fetiță de 4 ani a rămas orfană

Alex Campian

Published

on

Marius Ghior, bărbat din Cluj, și-a înjunghiat mortal soția și s-a sinucis la lacul Tarnița

O crimă terifiantă a zguduit comunitatea din Măguri-Răcătău, județul Cluj. Marius Ghior, un bărbat de 37 de ani, și-a înjunghiat mortal soția, apoi a fugit spre lacul Tarnița, unde și-a pus capăt zilelor. În urma tragediei, o fetiță de doar 4 ani a rămas orfană.

De ce și-a ucis Marius soția?

Potrivit anchetatorilor, gelozia ar fi stat la baza crimei. Marius lucra în străinătate și revenea acasă doar o dată la câteva luni. În momentul tragediei, cei doi se aflau în plin proces de divorț, iar femeia își refăcuse viața alături de un alt bărbat. În seara de 29 august 2025, pe drumul spre casa părinților ei, Marius a atacat-o cu un cuțit, provocându-i răni fatale în zona gâtului.

Final tragic lângă lacul Tarnița

După comiterea faptei, bărbatul a fugit cu mașina spre lacul Tarnița. Jandarmii și polițiștii au pornit căutările, iar pe 30 august 2025, trupul acestuia a fost găsit la baza barajului. Anchetatorii spun că s-a aruncat în gol.

Durere fără margini

Fetița de patru ani a rămas acum fără ambii părinți. Iubitul victimei a transmis un mesaj sfâșietor:
„Dragostea mea… de ce tu? Te-am iubit, te iubesc enorm și te voi iubi etern! Nu așa, suflețel…”

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom