Connect with us

Actualitate

Nebunie totală! Se organizează curse speciale pentru unguri ca să facă cumpărături în România!

Cosmin Ardelean

Published

on

Consecințele Schengen: Din martie, autobuze speciale îi vor aduce pe maghiari în România pentru cumpărături. Se înființează o companie pentru turism de shopping!

Se pare că interesul pentru cumpărăturile în România este în creștere în rândul cetățenilor maghiari.

În primele zile ale lunii februarie, mai multe grupuri de social media din orașe din estul Ungariei au fost inundate de anunțuri care promovau ideea cumpărăturilor în magazinele din România.

Se estimează că marile lanțuri de supermarketuri din România vor fi vizitate în număr mare de cumpărători din Ungaria.

Subiectul shoppingului avantajos în România revine periodic în atenția publicului maghiar. Impulsul actual a fost generat de faptul că, începând cu 1 ianuarie 2025, România și Bulgaria au devenit membri cu drepturi depline ai spațiului Schengen, eliminându-se astfel controalele de frontieră terestre. Decizia, luată sub președinția ungară a UE, este una istorică, iar efectele sale secundare s-au resimțit imediat în viața de zi cu zi.

Pe partea maghiară, piața imobiliară și turismul din zona de frontieră au cunoscut o creștere, în timp ce, pe partea românească, antreprenorii locali s-au plâns că lipsa controalelor a dus la scăderea traficului în afacerile lor. Totodată, magazinele românești au devenit mai accesibile pentru maghiari, mai ales în contextul creșterii accelerate a inflației din Ungaria, în special în ceea ce privește prețurile alimentelor. Astfel, mulți cumpărători din estul Ungariei preferă să își facă proviziile din supermarketurile românești.


Totuși, o analiză a prețurilor arată că shoppingul în România nu este neapărat mai avantajos. Nu există diferențe semnificative între prețurile din România și Ungaria la produse precum carne, mezeluri și lactate. Astfel, economiile realizate sunt minime, iar dacă se iau în considerare costurile de schimb valutar, taxele de drum, combustibilul și timpul petrecut, traversarea graniței pentru cumpărături nu pare rentabilă – cu excepția celor care fac naveta frecvent.

Începând din martie, o companie de transport persoane își propune să organizeze curse speciale pentru maghiarii care doresc să facă shopping în România. Inițial, serviciul va funcționa cu microbuze de 9 locuri, având plecări din Debrecen și Nyíregyháza.

Publicația Világgazdaság a luat legătura cu administratorul anunțului postat într-un grup privat de Facebook. Grupul a fost creat pe 6 februarie și a adunat deja aproximativ 700 de membri. Pe lângă cumpărături alimentare, se organizează și achiziții de produse electronice și materiale de construcții, iar pentru acestea din urmă se va folosi un camion special.

În fiecare săptămână vor fi postate cataloagele de reduceri ale magazinelor, astfel încât cumpărătorii să fie informați despre cele mai bune oferte. Inițial, cursele urmau să aibă loc doar în weekend, dar cererea a determinat organizatorii să introducă și curse în timpul săptămânii.

Conform planului, microbuzele vor pleca la ora 7 dimineața și se vor întoarce la ora 14. Organizatorii susțin că oferă transport „de la ușă la ușă” pentru locuitorii din Debrecen și Nyíregyháza, însă cei din alte localități trebuie să își organizeze singuri drumul până în aceste orașe.

Magazinele incluse în traseu sunt Kaufland, Lidl, Penny, Carrefour, Leroy Merlin, Hornbach și Dedeman, oferind astfel o gamă variată de produse pentru cumpărători.

Facebook Comments Box

Actualitate

Șoc în Norvegia, ecou la Cluj! Creștinism și Yoga: O noua religie? – VIDEO

Cosmin Ardelean

Published

on

Controverse la Oslo: Creștinism și Yoga, o spiritualitate fără Hristos? Reacții vehemente în mediul online

O dezbatere aprinsă a izbucnit în mediul online, cu ecouri și în rândul comunității clujene, după ce a fost semnalată o abordare neconvențională a spiritualității de către noul episcop din Oslo. Practica Yoga, o disciplină cu rădăcini în tradițiile orientale, a fost integrată în ritualuri și învățături creștine, stârnind reacții puternice din partea unor credincioși.

Utilizatorul de Instagram lucian_balanescu și alții au exprimat îngrijorări cu privire la această tendință, subliniind ceea ce consideră a fi o diluare a mesajului central al creștinismului prin introducerea elementelor Yoga. Criticii se tem că o astfel de sinteză poate duce la o spiritualitate “fără Hristos”, în care figură centrală a creștinismului este marginalizată sau reinterpretată.

Această controversă nu este una izolată, ci reflectă o tendință mai largă de căutare a unor forme alternative de spiritualitate, care îmbină elemente din diverse tradiții. Întrebarea care se ridică este dacă o astfel de abordare poate coexista cu fidelitatea față de învățăturile tradiționale ale creștinismului.

Reacțiile din partea comunității clujene, cu o tradiție religioasă puternică, sunt de așteptat să fie variate. Unii pot vedea în această inițiativă o încercare de a face creștinismul mai relevant pentru societatea contemporană, în timp ce alții o pot considera o trădare a credinței lor.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Clujul o invidiază! Georgiana Lobonț, tratată ca o vedetă de Hollywood!

Cosmin Ardelean

Published

on

Georgiana Lobonț, ridicată cu elicopterul ca o DIVĂ! Show aviatic de la Gherla la Munții Rodnei!

Noua “divă a Ardealului”, Georgiana Lobonț, a trăit o experiență demnă de o vedetă de talie internațională! Artista a fost preluată cu elicopterul de pe stadionul din Gherla pentru a participa la o filmare spectaculoasă în Munții Rodnei.

La bordul aparatului de zbor s-au aflat și alți artiști cunoscuți, precum Alexandru Pop și Deti Iuga. Momentul, plin de adrenalină și emoție, va putea fi urmărit în emisiunea Mirelei Vaida, în a doua zi de Paște, pe Antena 1.

“Vai ce zi am avut ieri, dragilor! Am filmat acasă la mine și m-a sunat prietena mea Anuta Motofelea că vine după mine la Gherla cu elicopterul numai să merg și la ei la filmări sus în munții Rodnei. Eu am crezut că glumește, dar ea chiar a vorbit serios. Ne-am dat întâlnire pe stadionul din Gherla unde la un moment dat chiar a apărut elicopterul roșu de la cu artiștii mei dragi și de seamă Anuta Motofelea, Alexandru Pop, Deti Iuga. Așa emoție și trăiri am avut, ceva extraordinar! Anuța noastră mi-a făcut o adevărată surpriză!!!”, a povestit entuziasmată Georgiana Lobonț.

Artista a împărtășit bucuria și emoția trăită în timpul zborului, promițând fanilor imagini spectaculoase cu Gherla văzută de sus și cu peisajele uimitoare din Munții Rodnei.

“Tot momentul îl veți putea vedea în emisiunea Mirelei Vaida în a doua zi de Paște pe Antena 1. Sunt tare bucuroasă și eu dar și Irinuca de plimbarea cu elicopterul. În următorul video o să vă arăt cât de frumos se vede Gherla mea de sus și ce peisaje frumoase am reușit să vedem prin intermediul pilotului Mihai, un adevărat profesionist!!!! De-acum încolo știu ce surpriză să le fac prietenilor mei de ziua lor! O adevărată AVENTURĂ!!!”, a adăugat artista.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujul va avea un parc GIGANTIC! 45 de hectare de natură urbană! Vezi cum va arăta și CÂND încep lucrările!

Cluj-Napoca se pregătește să-și mărească “plămânii verzi”! Un parc uriaș, cu o suprafață de 45 de hectare, va fi înființat în partea de est a orașului. Primăria a făcut un pas crucial în realizarea acestui proiect ambițios, după ce prima etapă a Parcului Est a primit aviz favorabil din partea Comisiei Tehnice de Urbanism.

Planul Urbanistic Zonal pentru Faza I, care acoperă aproape 38 de hectare, a fost analizat și aprobat în ședința din 15 aprilie. Această zonă include zona umedă naturală de pe valea Becaș, Lacul 3 și spațiile destinate viitoarei grădini urbane.

Proiectul Parcului Est este împărțit în două faze:

  • Faza I: 37,9 hectare, cu amenajarea zonei umede, a văii Becaș, Lacului 3 și a grădinii urbane.
  • Faza II: 16 hectare, extinderea lucrărilor spre restul zonei.

Primarul Emil Boc a anunțat că exproprierile sunt aproape finalizate, iar lucrările vor demara imediat ce vor fi obținute toate avizele și autorizațiile necesare.

Viitorul parc va fi un spațiu multifuncțional, oferind clujenilor:

  • Alei pietonale și pasarele
  • Piste pentru biciclete și alergare
  • Zone de relaxare
  • Săli de evenimente
  • Terenuri de sport (tenis, fotbal, baschet)
  • Grădini urbane
  • Pavilioane multifuncționale

În plus, proiectul prevede reabilitarea sistemului hidrotehnic, plantarea a peste 5.200 de arbori, conservarea vegetației existente și prioritizarea pietonilor prin limitarea traficului auto. Vor fi reconfigurate și zone importante din Gheorgheni, Între Lacuri și Calea Someșeni, pentru a facilita accesul la noul parc.

Valoarea estimată a întregului proiect este de peste 670 de milioane de lei, cu o perioadă de execuție de patru ani, în două faze. Primăria a atras deja 10 milioane de euro din fonduri europene, iar restul va fi finanțat din fonduri proprii și credite.

Parcul Est va include Lacul 3, fosta pepinieră RADP și o zonă umedă extinsă, transformată într-un ecosistem urban integrat.

Primarul Boc a descris proiectul ca fiind “cel mai important proiect verde din istoria Clujului, atât ca dimensiune, cât și ca importanță.”

Conceptul parcului este rezultatul unui concurs internațional de soluții, organizat de Primăria Cluj-Napoca și Ordinul Arhitecților din România. Biroul Metapolis Architects, împreună cu peisagiștii coordonați de Ana Horhat și specialiștii de la Atelier Mass, au câștigat concursul.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite