Sponsorizat
Categories: Economie

Investiţiile nete în lucrări de construcţii au depăşit 35,5 miliarde lei, în primele nouă luni din 2019. Clujul, în topul județelor cu cele mai multe locuințe terminate

Sponsorizat
Sponsorizat


Investiţiile nete concretizate în lucrări de construcţii noi au totalizat 35,577 miliarde de lei în primele nouă luni din 2019, reprezentând 53% din totalul investiţiilor, faţă de 44,9% în perioada similară a anului trecut, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.
Volumul lucrărilor de construcţii, pe elemente de structură şi pe obiecte de construcţii, a crescut pe total cu 27,9%. Lucrările de construcţii noi au crescut cu 34%, cele de întreţinere şi reparaţii curente cu 22% şi lucrările de reparaţii capitale cu 0,8%.

Pe medii de rezidenţă, situaţia autorizaţiilor eliberate pentru locuinţe din clădiri rezidenţiale în perioada 1 ianuarie -30 septembrie 2019 pune în evidenţă o creştere a numărului autorizaţiilor eliberate în mediul rural cu 137 autorizaţii şi o scădere a numărului autorizaţiilor eliberate în mediul urban cu 952 autorizaţii, faţă de aceeaşi perioadă din 2018.

În perioada menţionată, a fost eliberat un număr de 33.200 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, din care cele pentru clădiri rezidenţiale cu o locuinţă au reprezentat 91,9%, faţă de total. Cele mai multe autorizaţii de construire pentru clădiri individuale cu o singură locuinţă au fost eliberate pentru mediul rural, respectiv 19.952 autorizaţii, restul de 9.630 autorizaţii vizând mediul urban. Pentru clădiri rezidenţiale pentru colectivităţi au fost eliberate 124 autorizaţii de construire.

Analiza în profil regional a autorizaţiilor de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale relevă creşteri în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Est (+351 autorizaţii), Centru (+105), Sud-Vest Oltenia (+66) şi Nord-Vest (+39). Scăderi au fost în Bucureşti Ilfov (-752 autorizaţii), Vest (-465), Sud-Muntenia (-109) şi Nord Est (-50).

În primele nouă luni ale acestui an au fost terminate 46.437 locuinţe, în creştere cu 6.059 locuinţe, faţă de perioada 1 ianuarie-30 septembrie 2018.

Cele mai multe locuinţe terminate s-au realizat din fonduri private, acestea înregistrând o pondere de 97,2% din totalul locuinţelor realizate, numărul lor fiind în creştere cu 5.762 locuinţe.

Pe de altă parte, cele mai multe locuinţe s-au dat în folosinţă în regiunile de dezvoltare Bucureşti- Ilfov (20,6% faţă de total ţară), Nord-Vest (19,7%), Centru (14,7%), Nord-Est (11,4%) şi Sud-Est (10,6%).

Cele mai multe locuinţe terminate s-au realizat în judeţele Cluj (5.730 locuinţe), Bucureşti (5.282), Ilfov (4.266), Timiş (3.708), Braşov (3.286), Constanţa (3.001), Iaşi (2.225), Sibiu (2.145), Bihor (1.699), Argeş (1.649), Suceava (1.217) şi Dâmboviţa (1.025). 

Source link

Facebook Comments Box
Maria Costea

Recent Posts

🔴 Noi tarife pentru transportul public din Cluj-Napoca de la 1 august 2025. Bilete și abonamente mai scumpe

Consiliul Local Cluj-Napoca va dezbate actualizarea tarifelor pentru transportul public în ședința programată săptămâna viitoare.…

3 hours ago

Șoferii mai au de așteptat! Deschiderea Drumului Expres Tureni – A3 se amână

Se amână deschiderea drumului expres Tureni – DN1 – A3. Noua dată: 9 iulie Deschiderea…

9 hours ago

Poliția Română, prezentă la datorie în zona Tarnița: „Acționăm pentru ca weekendul să se încheie în siguranță, nu cu neplăceri

Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Poliția Română anunță că acționează și în acest…

1 day ago

🐾 Primăria Cluj-Napoca permite accesul cu animale de companie în instituțiile publice

🐾 Cluj-Napoca: Acces permis pentru animalele de companie în instituțiile publice Un pas important spre…

3 days ago

Cum ajungi rapid la Electric Castle 2025: tren, autobuz sau mașină? Ghid complet pentru Bonțida

Electric Castle 2025 revine între 16–20 iulie la Castelul Banffy din Bonțida, cu un line-up…

4 days ago

Kids Thursday revine la Iulius Mall Cluj – Teatru de păpuși gratuit în aer liber, toată vara!

Spectacole magice pentru cei mici, în fiecare joi din vară, la Iulius Mall Cluj! Vara…

4 days ago