Connect with us

Eveniment

Coronavirus/ Vinerea Neagră: încă 11 decese confirmate vineri 3 aprilie

Stefania Heinz

Published

on

Coronavirus/ Vinerea Neagră: încă 11 decese confirmate  vineri 3 aprilie

Totalul deceselor a ajuns la 133.
Deces 123: Bărbat, 66 ani,  jud. Bistrița Năsăud. Internat în 28.03.2020  în SJU Bistrita-Boli Infecțioase , recoltat pentru COVID-19 în aceiași zi, confirmat pe data de 29.03.2020. Data decesului: 03.04.2020. Comorbiditati: Leucemie limfatica Cronică std III, Diabet zaharat  tip II, HTA std II.

Deces 124: Bărbat, 59 ani,  jud. Bistrița Năsăud. Aflat în autoizolare, întors din Elveția în  data de 25.03.2020. Internat în 31.03.2020  în SJU Bistrita-Boli Infectioase , recoltat pentru COVID-19 în aceiasi zi, confirmat pe data de 2.04.2020. Data decesului: 01.04.2020. Comorbiditati: Diabet zaharat insulinodependent

Deces 125: Bărbat, 27 ani, jud Sibiu. Decedat în 31.03.2020 (găsit decedat acasă). S-au investigat probe necroptice pentru COVID-19. Rezultat pozitiv în 2.04.2020.

Deces 126: Bărbat, 61 ani, jud Galați. Întors din Antalya în  data de 20.03.2020. Internat in SJU Galati in 26.03.2020, recoltat pentru COVID-19 în aceiași zi. Rezultat pozitiv în 26.03.2020. Decedat în 3.04.2020. Comorbiditati: Diabet zaharat tip II, HTA, Boala hepatica cronica.

Deces 127:  Bărbat, 46 ani, jud Ialomița. Internat în SJU Slobozia-ATI în data de 31.03.2020. Recoltat pentru COVID-19 în data de 1.04.2020, confirmat în aceiași dată. Decedat în 3.04.2020.

Deces 128: Femeie, 77 ani, jud Suceava. Internată în SJU Suceava în 19.03.2020. Recoltare probe pentru COVID-19 in 25.03.2020. Rezultat pozitiv în 30.03.2020.Decedat în 2.04.2020.

Deces 129: Bărbat, 62 ani, jud Suceava. Internat în SJU Suceava în 17.03.2020. Recoltare probe pentru COVID-19 in 24.03.2020. Rezultat pozitiv în 25.03.2020.Decedat în 2.04.2020

Deces 130: Femeie, 63 ani, jud Suceava. Internată în SJU Suceava în 27.03.2020. Recoltare probe pentru COVID-19 in 27.03.2020. Rezultat pozitiv în 2.04.2020.Decedata în 2.04.2020

Deces 131: Bărbat, 67 ani, jud Suceava. Internat în SJU Suceava in 27.03.2020. Recoltare probe pentru COVID-19 in 27.03.2020. Rezultat pozitiv în 2.04.2020.Decedat în 30.03.2020

Deces 132: Bărbat, 58 ani, jud Suceava. Internat în SJU Suceava in 29.03.2020. Recoltare probe pentru COVID-19 in 29.03.2020. Rezultat pozitiv în 3.04.2020.Decedat în 30.03.2020. Comorbiditati: Diabet zaharat tip II, CIC , Infarct miocardic in antecedente.

Deces 133: Femeie, 62 ani, jud Ialomița. Internată în SJU Slobozia-Medicina Interna în data de 31.03.2020 transferată în ATI în data de 1.04.2020.Recoltat pentru COVID-19 in data de 1.04.2020, confirmare în 2.04.2020. Decedată în 3.04.2020. Comorbiditati: Diabet zaharat tip II, HTA afecțiuni renale.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Mii de oameni au celebrat deschiderea Târgului de Crăciun din Cluj! Magia iernii a început în Piața Unirii

Alex Campian

Published

on

Potrivit informațiilor publicate de monitorulcj.ro, vineri seara, 21 noiembrie, Piața Unirii s-a umplut de lumină și entuziasm odată cu deschiderea oficială a Târgului de Crăciun din Cluj-Napoca, eveniment care a atras mii de clujeni dornici să intre în atmosfera sărbătorilor.

Târgul și-a deschis „porțile” la ora 19:00, moment în care luminile festive au fost aprinse, iar scena din centrul orașului a prins viață. Seara inaugurală a continuat cu un program artistic plin de energie, susținut de Paula Rad și trupa Bosquito, care au încălzit atmosfera și au dat startul oficial unui nou sezon de iarnă la Cluj.

Spectacolul continuă și în weekend. Sâmbătă, publicul este așteptat la concertele susținute de Armonia Music Club între 19:10 și 20:00, urmate de un show vibrant oferit de Argatu, între 20:15 și 21:15. Duminică, la aceleași ore, vor urca pe scenă talentații tineri de la Rock Academy, iar seara va fi completată de armoniile calde ale grupului Vocal Colors.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca se deschide vineri, 21 noiembrie, la ora 19:00: start oficial al magiei de iarnă în Piața Unirii

Alex Campian

Published

on

Potrivit informațiilor publicate pe site-ul oficial targuldecraciuncluj, Cluj-Napoca se pregătește să aprindă, vineri, 21 noiembrie, de la ora 19:00, luminițele care transformă Piața Unirii în cel mai vesel și fermecător loc din oraș. Odată cu aprinderea instalațiilor, începe oficial sezonul în care zâmbetele, mirosul de scorțișoară și colindele pun stăpânire pe centrul orașului.

Tema de anul acesta, „Planeta Crăciun”, aduce o explozie de culoare, lumini spectaculoase și instalații care par desprinse dintr-o lume magică. Cupola luminoasă din piață va fi, din nou, bijuteria serilor de iarnă, iar căsuțele din lemn vor fi pline ochi cu bunătăți: de la decorațiuni artizanale și cadouri, până la gogoși pufoase, ciocolată caldă și vin fiert.

Evenimentul de deschidere promite să fie memorabil: un show de lumini modern, sustenabil și spectaculos, care va înlocui artificiile și va colora cerul cu reflexii și proiecții dinamice. Spectacolul va fi reluat în fiecare seară, astfel încât vizitatorii să-l poată revedea ori de câte ori vor.

Nici muzica nu va lipsi! Artiști cunoscuți vor urca pe scenă pentru a aduce voie bună, ritm și emoție. Concertele vor acoperi gusturile tuturor: de la pop și rock, până la ritmuri tradiționale reinterpretate. Atmosfera promite să fie una caldă, energică și perfectă pentru începutul vacanței de iarnă.

Cei mici vor fi în centrul atenției, cu un carusel colorat, Căsuța lui Moș Crăciun, ateliere creative și o mulțime de surprize care îi vor ține în priză toată ziua. Roata panoramică revine cu priveliști încântătoare asupra orașului — un loc perfect pentru fotografii care capturează magia iernii.

Pe lângă bucurie și distracție, ediția din acest an pune accent și pe generozitate. Campaniile „We Help” și „Capace cu suflet” îi invită pe vizitatori să se implice și să aducă un strop de lumină în viețile celor care au nevoie de sprijin, transformând târgul într-un loc al comunității și al solidarității.

Târgul rămâne deschis până la 1 ianuarie, cu program zilnic între 10:00 și 22:00, așa că toți cei care vor să se bucure de atmosfera de sărbătoare o pot face pe îndelete.

Cu luminile aprinse, muzica în fundal și mirosul de iarnă în aer, Târgul de Crăciun din Cluj-Napoca promite să fie, și în acest an, locul unde magia devine realitate.

Deschidera Targului de Craciun- Cluj Napoca 2024

foto&info: targuldecraciuncluj.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cultura

Clujul găzduiește Gala Elitelor Clujene, organizată de Marea Lojă Naţională din România

Alex Campian

Published

on

Miercuri, 19 noiembrie 2025, Cluj-Napoca devine gazda unei noi ediții a Galei Elitelor Clujene, eveniment organizat de Marea Lojă Națională din România (MLNR) și dedicat valorizării personalităților din mediul universitar, cultural și civic.

Un eveniment dedicat comunității academice

Manifestarea se va desfășura în Sala Auditorium Maximum a Universității Babeș-Bolyai, începând cu ora 18:00. În cadrul ceremoniei, mai multe figuri reprezentative ale vieții intelectuale clujene vor fi premiate pentru contribuțiile lor la dezvoltarea culturală și științifică a orașului.

Reprezentanții MLNR transmit că gala reflectă angajamentul organizației pentru susținerea excelenței și pentru implicarea în proiecte cu impact în societatea civilă. Nominalizările au fost făcute de universitățile și instituțiile de cultură din Cluj-Napoca.

Concert susținut de Young Orchestra

Evenimentul va fi completat de un program muzical amplu, oferit de Young Orchestra din Cluj-Napoca. Publicul va putea asculta lucrări cunoscute de Strauss, Mozart, Mascagni, Respighi, Grieg, Enescu, Doga, Ceaikovski, Arturo Caldas, precum și adaptări după Beethoven și T. Riley.

Programul include piese precum Uvertura la Liliacul, Flautul fermecat, Intermezzo din Cavalleria Rusticana, Fontane di Roma, Peer Gynt Suite, Rapsodia Română nr. 1, Kaiserwalzer, dar și celebrul vals compus de Eugen Doga.

Acces liber pentru public

MLNR reamintește că gala nu este un eveniment închis, ci este adresată tuturor celor interesați. Inițiativa continuă tradiția galelor de excelență derulate anterior în orașe precum București, Timișoara, Arad și Bistrița, în colaborare cu Academia Română și cu numeroase instituții culturale și universitare.

Asociația Marea Lojă Națională din România este recunoscută ca organizație non-profit de utilitate publică, conform Hotărârii de Guvern nr. 561/2004.

info:

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom