Connect with us

Eveniment

Protest la Cluj faţă de chiriile prea mari: „Vrem oraş de locuit nu pentru profit”

Diana Petrescu

Published

on

Protest la Cluj faţă de chiriile prea mari: „Vrem oraş de locuit nu pentru profit”


Peste 100 de persoane s-au adunat, marţi, în centrul orașului, pentru a protesta faţă de chiriile prea mari din Cluj-Napoca şi faţă de evacuările forţate.
Participanţii la marş s-au adunat, marţi, pe Bulevardul Eroilor din Cluj-Napoca, având pancarte cu mesaje precum „Case decente”, „Case pentru oameni, nu pentru profit”, „Cluj fără rasism”, „Oraş universitar, îţi lasă un gust amar”, „Vrem să fim mutaţi în oraş”, „Solidaritate între evacuaţi şi chiriaşi”, „Opriţi evacuările forţate”, „Dă Doamne să dispară piaţa imobiliară”, „Oraşul este al tuturor, locuirea este un drept, nu un privilegiu”.

Ei au scandat „Vrem oraş de locuit nu pentru profit”, „Solidaritate”, „Solidari suntem mai tari”, „Locuinţe sociale, nu afaceri imobiliare”, „Dă Doamne să dispară piaţa imobiliară”, „Boc, pune casele la loc”.

„17 decembrie este Ziua Împotriva Evacuărilor, astfel că a venit timpul ca, împreună, evacuaţi şi chiriaşi, să ne cerem drepturile în Cluj-Napoca, oraşul chiriilor nebune. Trebuie să ne arătăm solidari împotriva chiriilor prea mari. De asemenea, comemorăm şi 9 ani de la mutarea forţată a 350 persoane de etnie romă de pe strada Coastei în proximitatea rampelor de deşeuri ale municipiului Cluj-Napoca”, a spus unul dintre organizatori.

Potrivit acestuia, o soluţie la chiriile mari din Cluj-Napoca ar fi îngheţarea acestora printr-o decizie a Consiliului Local, după modelul practicat în Berlin şi Barcelona, sau supraimpozitarea proprietarilor şi a dezvoltatorilor imobiliari care închiriază mai multe apartamente.

Marşul pentru Drepturile Chiriaşilor şi Împotriva Evacuărilor s-a desfăşurat pe traseul Bulevardul Eroilor-Piaţa Avram Iancu-Bulevardul 21 Decembrie-Prefectura Cluj-Piaţa Unirii-strada Memorandumului-strada Moţilor.

În faţa Primăriei Cluj-Napoca a avut loc lansarea „Cărămida. Ziarul dreptăţii locative”, iar cei prezenţi au interpretat „Colinda solidarităţii”.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy

Eveniment

Video:Electric Mlaștină Castle – Când cortul devine piscină și noroiul, decor oficial de festival 🎪

Alex Campian

Published

on

Festivalieri luptând cu noroiul în zona de camping Electric Castle

La Bonțida, muzica e tare, dar nămolul mai tare!
După o noapte de ploaie torențială, zeci de festivalieri au abandonat corturile înecate în noroi și au pornit în expediție după cazare uscată (sau măcar un pat fără bălți).

🗣️ „Numai de la camping venim în fiecare zi. A cedat cortul.”
🗣️ „Am întâlnit niște români de treabă, ne-au dat un cort de rezervă. Irlandezul din mine nu era pregătit pentru Monsoon-ul din Bonțida.”

Printre marea de cizme de cauciuc, bocanci epuizați și glume amare, un tânăr a pus punctul pe “i”:
🗣️ „Nici bocancii de tură nu fac față! Cât o costa o basculantă de pietriș? Ne simțim un pic trădați…”

Dar cum spune zicala românească neverificată:
„Unde e mult nămol, acolo e și spirit de festival!”
Căci… în ziua a doua, a apărut și soarele. Iar cu el, vibe-ul:

🎤 „Indiferent de vreme, lumea vine pentru experiența Electric Castle”, a spus optimist un organizator.

👉 Campingul e încă ocupat 70%, semn că ploaia nu distruge speranța… ci doar pantofii.
🎶 18.000 de oameni au dansat aseară, udând și ultima fibră de rezistență, iar în cele 4 zile de festival se așteaptă peste 100.000 de fani.

Sursa video; Digi24.ro

Foto:Electric Castle

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

Cinci persoane rănite într-un accident grav pe strada Uzinei Electrice din Cluj-Napoca

Alex Campian

Published

on

Mașini avariate în urma accidentului rutier de pe strada Uzinei Electrice din Cluj-Napoca, intervenție ISU

Cinci persoane – două femei și trei bărbați – au ajuns la spital în noaptea de joi spre vineri, în urma unui accident rutier petrecut pe strada Uzinei Electrice din Cluj-Napoca, în jurul orei 03:30.

🚑 La fața locului au intervenit pompierii clujeni cu două autospeciale de descarcerare, o ambulanță SMURD de terapie intensivă și două echipaje SAJ.
Din fericire, nu au existat victime încarcerate, dar cele cinci persoane – cu vârste între 24 și 68 de ani – au fost rănite și au necesitat transportul de urgență la spital.

Toate victimele erau conștiente și cooperante, potrivit ISU Cluj.

Trafic blocat pe strada Uzinei Electrice în urma accidentului

Accident în Cluj-Napoca – strada Uzinei Electrice, cinci răniți

📍 O noapte cu final trist pe străzile Clujului. Circulați cu grijă!

Echipaje ISU Cluj și ambulanțe SMURD la locul accidentului rutier

Pompierii clujeni și ambulanțele SMURD au intervenit rapid la fața locului

Foto: ISU CLUJ

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Eveniment

A început preînregistrarea pentru meciul de retragere al Simonei Halep de la Cluj

Alex Campian

Published

on

Sports Festival revine între 11 și 14 iunie 2026 cu cea de-a șaptea ediție și un moment istoric pentru sportul românesc: meciul oficial de retragere al Simonei Halep. După o carieră excepțională, încununată cu două titluri de Grand Slam, locul 1 mondial și sute de meciuri memorabile, Simona Halep va reveni pe teren în fața fanilor din România.

Evenimentul va avea loc pe 13 iunie 2026, la BTarena din Cluj-Napoca, și va marca o celebrare emoționantă a parcursului său sportiv.

Meciul de retragere al Simonei Halep va fi punctul culminant al celei de-a șaptea ediții Sports Festival și promite o seară memorabilă, cu invitați speciali, momente încărcate de emoție și numeroase surprize. Va fi o celebrare a carierei uneia dintre cele mai iubite sportive din România, într-un eveniment ce aduce în prim-plan performanța, eleganța și conexiunea autentică cu publicul.

Simona Halep a anunțat în premieră planurile pentru acest moment special în cadrul ediției 2025 a Sports Festival, într-o sală arhiplină, cu peste 9.000 de spectatori, la meciul demonstrativ „Ronaldinho and Friends”.


Preînregistrare pentru bilete – acces prioritar la prima sesiune de vânzare

Fanii care doresc să participe la acest eveniment unic se pot preînregistra începând de joi, 3 iulie, ora 12:00, completând formularul disponibil pe site-ul oficial: www.bilete.sportsfestival.com. Preînregistrarea este gratuită și oferă acces prioritar la prima sesiune de achiziție a biletelor.

Doar persoanele care completează formularul vor primi pe e-mail informațiile necesare, inclusiv un cod unic și un link către platforma Entertix. Fiecare cod permite o singură sesiune de cumpărare, în care pot fi achiziționate maximum 4 bilete. O adresă de e-mail poate fi asociată unui singur cod.

Este esențial ca datele introduse să fie corecte, deoarece codurile și linkurile nu vor fi retransmise în caz de erori. Accesul la bilete se va face după principiul „primul venit, primul servit”.

Sports Festival 2026 – o ediție de neratat

Cea de-a șaptea ediție Sports Festival va avea loc între 11 și 14 iunie 2026 și va include, ca în fiecare an, sute de activități sportive, competiții, demonstrații, invitați internaționali, conferințe inspiraționale și acces gratuit la majoritatea activităților.

După succesul ediției 2025, care a reunit peste 150.000 de participanți și un meci demonstrativ cu Ronaldinho în prim-plan, festivalul de la Cluj-Napoca își consolidează statutul de eveniment de referință în Europa pentru sportul de masă și promovarea mișcării.

Facebook Comments Box
Tetarom

Tractari Auto Tudy
Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom