Connect with us

Eveniment

Tudor Chirilă: Dau o sticlă de whiskey pentru cel mai bun text de demisie pentru Lucian Bode”

Diana Petrescu

Published

on

Tudor Chirilă: Dau o sticlă de whiskey pentru cel mai bun text de demisie pentru Lucian Bode” 1

Tudor Chirilă a postat un mesaj în care spune că oferă o sticlă de whiskey pentru cine scrie cel mai bun text de demisie pentru Lucian Bode.„Dau o sticlă de whiskey pentru cel mai bun text de demisie pentru Lucian Bode. Pe bune, papagalul ăsta sinistru, care nu e decât o păpușă manevrabilă, nu trebuie să rămână în funcție. Lăsați textul în comentarii, citesc și aleg.Fiți creativi, nu vă dați înapoi de la nimic. Ăsta trebuie să plece. Ca să le putem spune copiiilor noștri în drum spre școală că dacă copiezi, pățești ca ăsta.Start. Și leapșă cui mai vrea să preia ideea. Iar dacă tot scrieți, trimiteți și la guvern.PS. Să-i cedați și drepturile de autor”, a scris artistul pe Facebook.Universitatea „Babeș-Bolyai” (UBB) susține că suspiciunile de plagiat în teza de doctorat a ministrului de interne Lucian Bode „se confirmă în marea lor majoritate” și solicită retragerea cărții publicate în baza ei.Poziția exprimată de către universitatea clujeană, acolo unde Lucian Bode și-a susținut o teză de doctorat în domeniul securității energetice, vine după ce comisia de etică a instituției de învățământ a verificat lucrarea ministrului, transmite romanialibera.org„Concluzia analizei este că suspiciunile de plagiat se confirmă în marea lor majoritate”, arată universitatea.Aceasta menționează că, în lipsa posibilității legale de a aplica sancțiuni disciplinare unei persoane care nu este membru al comunității academice, „Comisia îi solicită corecturi la teză și retragerea cărții publicate pe baza tezei.”De asemenea, mai arată UBB, vor fi sesizate CNATDCU/Consiliul Național de Etică a Cercetării, structurile abilitate să verifice plagiatele din lucrările academice.Ministrul de interne Lucian Bode a reacționat pe Facebook spunând că este nevinovat și că este „uluit” că i se cere respectarea unor reguli academice impuse în 2020-2022, pentru o lucrare redactată în 2018.

Source link

Facebook Comments Box

Actualitate

“Oserul” invadează centrul Clujului! Târg de vechituri URIAȘ, cu muzică, reparații și clătite GRATIS!

Cosmin Ardelean

Published

on

Vino să te bucuri de “Oser” în centrul Clujului! Eveniment UNIC, cu atmosferă de sărbătoare!

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască un eveniment unic! Asociația Daisler anunță cu entuziasm organizarea “Der Flohmarkt – Oserul din Centrul Clujului”, un târg de vechituri care va transforma inima orașului într-un spațiu vibrant, plin de comori ascunse și atmosferă efervescentă.

Pe 10 și 17 mai 2025, clujenii vor avea ocazia să se piardă printre tarabele pline de obiecte cu poveste, să vândă sau să schimbe bunuri și să interacționeze cu oameni pasionați de sustenabilitate și reutilizare. “Der Flohmarkt” nu este doar un simplu târg, ci o experiență completă, cu ateliere de reparații pentru a da o nouă viață obiectelor vechi, muzică antrenantă oferită de Digitalove și, ca bonus, clătite gratuite pentru toți participanții!

“Pe 10 și pe 17 mai 2025 te invităm și așteptăm la Der Flohmarkt – Oserul din Centrul Clujului, organizat de Asociație Daisler. Locația exactă (care stradă) va fi anunțată în curând”, au transmis organizatorii, lăsând un strop de suspans în aer.

Evenimentul este un prilej de a promova un stil de viață sustenabil și de a descoperi frumusețea obiectelor cu patina timpului. Clujenii sunt încurajați să se înscrie și să participe activ la acest proiect, care promite să aducă un suflu nou în centrul orașului.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Clujul se îmbracă în verde! Se caută voluntari pentru plantarea a 10.000 de puieți!

Cosmin Ardelean

Published

on

Clujenii, chemați la cea mai mare acțiune de împădurire a primăverii! 10.000 de puieți vor fi plantați la Bobâlna

Pe 5 aprilie, clujenii au ocazia să lase o amprentă verde asupra viitorului! Beard Brothers organizează o amplă acțiune de împădurire în satul Suarăș, comuna Bobâlna, unde se vor planta 10.000 de puieți de gorun și frasin pe o suprafață de 3 hectare.

Evenimentul, organizat cu sprijinul Băncii Transilvania, invită voluntarii să se alăture unei inițiative de impact. “Povestea noastră verde continuă și în această primăvară! Hai să ne unim forțele pentru un viitor mai sănătos!”, au transmis organizatorii.

Cum te poți înscrie?

Cei care vor să participe la plantare o pot face completând formularul online pus la dispoziție de organizatori.

Ce trebuie să știi înainte de participare?

Echipament recomandat:
✔️ Încălțăminte potrivită pentru teren accidentat
✔️ Haină groasă sau de ploaie, în funcție de vreme
✔️ Pălărie, șapcă și mănuși de grădină

Ce asigură organizatorii:
✅ Două mese și apă
✅ Mănuși de grădină
✅ Puieți, hârlețe și sape pentru plantare

Voluntarii vor lucra în echipe de 2-3 persoane, respectând instrucțiunile de plantare și regulile de siguranță. Minorii pot participa doar dacă sunt însoțiți de un adult.

Toate detaliile și eventualele modificări ale programului vor fi anunțate pe pagina de Facebook a evenimentului.

Fie că ești un iubitor al naturii, un activist de mediu sau doar vrei să faci o faptă bună, această acțiune este ocazia perfectă de a contribui la un Cluj mai verde! Te bagi? 🌳💚

Facebook Comments Box
Continue Reading

Eveniment

Tișe la UNTOLD? Președintele CJ Cluj a mixat ca un profesionist la petrecerea de 8 Martie!

Cosmin Ardelean

Published

on

DJ Tișe a incendiat ringul de dans la petrecerea de 8 Martie de la Consiliul Județean Cluj! “Amazoanele” s-au distrat pe ritmuri mixate de președinte!

Consiliul Județean Cluj a fost scena unei petreceri de neuitat de 8 Martie, unde președintele Alin Tișe a demonstrat că are talent nu doar în administrație, ci și la pupitrul de DJ. Lăsând deoparte grijile administrative, Tișe și-a pus pasiunea pentru muzică la lucru, mixând melodii care au încins atmosfera.

“Amazoanele” președintelui, angajatele Consiliului Județean, s-au distrat de minune, dansând pe ritmurile alese de Tișe. Imaginile de la eveniment au devenit virale, arătând o altă față a instituției, una mai relaxată și mai apropiată de oameni.

Alin Tișe, cunoscut pentru pasiunea sa pentru muzică și pentru lecțiile de saxofon și mixaj, a transformat petrecerea într-un adevărat spectacol. Nici vicepreședintele Consiliului Județean, Radu Rațiu, nu s-a lăsat mai prejos, alăturându-se dansului alături de colege.

Având în vedere succesul de care s-a bucurat, se pare că Tișe ar putea lua în calcul să urce pe scenele mari ale festivalurilor clujene, precum UNTOLD, unde ar putea mixa pentru mii de oameni.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite