Connect with us

Prin Oras

Ce-are Sulla cu Covidul și cu dictatura?

Alex Campian

Published

on

Ce-are Sulla cu Covidul și cu dictatura?

de Mirel PALADA, sociolog si expert in comunicareDictator e un cuvînt uzat, răsuzat. De cîte ori nu ne convine ceva, țup la dictatură, scoatem cuvîntul din raft și dă-i cu el în stînga și în dreapta.Și totuși…Și totuși, ar cam fi cazul să ne aducem un pic aminte de acest cuvînt. De înțelesul său. De istoria sa. De consecințele sale.Pe vremuri, dictatorul era ăla care dicta. Care ordona. Care deținea puterea absolută și făcea ce voia el cu ea.Dictatura e o funcție de putere inventată de romani, la ceva timp după ce și-au babardit regii estrusci și au trecut la republică.Sistemul republican dădea în mod normal puterea aia mare, cea mai foarte putere, la doi oameni. Doi consuli. Ei erau aleși în mod democratic, pe bază de alegeri. Mă rog, nu discutăm aici limitările democrației romane, cine avea dreptul să voteze.Trebuie doar să reținem că aceștia își exercitau puterea prin negociere și compromis. Cei doi trebuiau să se înțeleagă între ei, să ajungă la un punct comun privind guvernarea. Puteau să se contrazică unul pe altul, să-și anuleze deciziile reciproc.Era complicat. Evident că era un echilibru de putere. Dar la fel de evident că era o mermeleală, de multe ori decizia fiind consecința unui proces sinuos, lung, inerțial.Cînd venea primejdia, romanii au descoperit, pe bază de încercare și eroare, adică de suferință, că sistemul cu doi consuli cam scîrție, e cam ruginit și cam produce buba. Negocierea compromisul discuția dezbaterea bătutul apei în piuă nu funcționează cînd dușmanul dă să-ți dărîme zidurile cetății.Drept pentru care au decis ca în momente de criză să renunțe temporar, repet: temporar, la acest sistem democratic, dar inerțial și să dea toată puterea unuia singur. Pe o perioadă bine definită: maxim șase luni.Făceau asta în mod democratic. Senatul decidea că e cazul să se treacă la regim de criză. Se trăgeau perdelele, se sista temporar democrația și se punea accentul pe eficiență. Gata cu dezbaterile. Gata cu mermeleala de negociere, de politică. Dictatorul nu stătea la discuții. Spunea repede. Ordona decidea dicta. Lucrurile se făceau și mai repede, fără prea multe comentarii.Cînd e criză, cînd realitatea se desfășoară în jurul tău cu repeziciune, îndeosebi cînd e război, nu mai ai timp de parlamentări. Ia unul toată puterea și o folosește. Bine, rău, treaba lui. Discutăm pe urmă eficiență, eficacitate, moralitate. Pe moment important este să se întîmple lucruri.Evident că nici acest sistem nu e perfect. Dar e clar mai bine adaptat nevoilor de urgență decît căruța lentă a democrației.Care era principala sa hibă? Una simplă. Provoca ispite. Genera dependență. Nu din partea poporului, ci din partea dictatorului.Scumpul de el, mînca-l-ar mama pe el de dictator, cînd dădea cu gustul de mierea deciziei rapide și arbitrare, de dulceața dictării la foc automat, căpăta mare drag de putere. Și parcă nu-i mai venea s-o lase din mînă.Criza trecea, războiul se găta, dictatorul însă se codea. Se codea să lase puterea din mînă și să intre înapoi în rîndurile cetățenilor obișnuiți. Mai ales dacă pe parcursul exercitării puterii nu cumva comisese și oareșce nefăcute, mai un abuz, mai o răzbunare, mai o descăpățînare sau exilare sau confiscare de avere sau vreo babardeală de fecioară nevinovată, dar apetisantă. Iaca acolo, ce fac dictatorii atunci cînd li se dă mînă liberă, dar și inimă liberă.În istoria Romei sînt și exemple virtuoase, și exemple scîrbavnice de dictatori.Cincinnatus a scos Roma din necaz de două ori. De două ori a fost numit dictator. De două ori a rezolvat lucrurile. Și de două ori s-a întors înapoi la ale lui, la lucratul pămîntului, la capre oi vaci și sfeclă. E un model legendar pentru politicianul lipsit de ambiție, virtuos și modest. De la el se trage numele orașului american Cincinnati.Alt dictator luminat, Verrucosus, poreclit și Cunctator (“Zăbavnicul”), i-a scos pe romani din probabil beleaua lor cea mai mare suferită vreodată, numită în mod poetic și necesar Hannibal. Cunctator a reușit ceea ce nu credea nimeni că se poate întîmpla: l-a înfrînt pe Hannibal prin mijloace militare neortodoxe, cu mult mai puțini oameni decît avea cartaginezul, și după ce Roma suferise niște înfrîngeri cumplite de la acesta. Și apoi s-a întors și el la ale lui, fără să se dedea la dulceața puterii permanente.Dar tot în Roma avem și exemple nasoale de dictatori. Care fie s-au cocoțat pe acest piedestal autocrat cînd nu prea era de fapt nevoie. Fie n-au mai dat puterea din mînă, inventînd în mod convenabil urgențe care să le legitimeze permanența la puterea absolută.Primul care a comis-o urît, prefigurînd de fapt moartea Republicii, a fost Sulla. Silențium, tefeilor! Nu vă rîdeți ca mocofanii, că așa îl chema. Latina e o limbă nobilă, în care Sulla înseamnă altceva decît ce v-ați gîndit voi, loaze mici și pufoase. Înseamă sulă. Glumesc: e numele în latină al unei plante din familia leguminoase, un soi de lucernă.Sulla a fost unul din cei care a abuzat de această poziție de putere. Avea niște legiuni la îndemînă. Le mîna în mod convenabil pînă la porțile Romei, amenințînd cu războiul civil. Ăia mici și mulți și democrați imediat intrau în fibrilații. Au, ne belește bestia. Și uite așa, mintenaș Sulla era numit dictator. Își permitea: era militar, avea puhoi de soldați la îndemînă. Cine are putere dobîndește și mai multă putere.Mă rog, nu vă fac aici istoria Romei. Să remarcăm doar că, în cele din urmă, după ce s-a jucat în mod convenabil prin curtea istoriei, a avut totuși bunul simț să se retragă la bătrînețe, să-i mai lase și pe alții să dea cu zarul pentru putere.Cezar, în schimb, n-a făcut asta. Mă rog, n-a apucat, că l-au omorît deontologii în plină glorie, chiar înainte să se proclame rege. Dar nici nu voia s-o facă. Ar fi rămas șef absolut peste pufoși pînă la adînci bătrîneți – cum, de altfel, chiar a și făcut fiul său adoptiv și urmașul său simbolic, Augustus.Dragul de Caesar a învățat fix de la Sulla. Am armate? Da. Mă iubesc și mă ascultă în mod necondiționat? Da. Se aruncă în foc pentru mine? Da. Pot să capăt puterea cu ajutorul lor? Da.Păi atunci, pupa-ți-aș sandalele tale de zeiță, de ce n-o fac, bre?Sulla a comis-o, a venit cu legiunile în buza capitalei și a preluat puterea absolută. Ia să fac, bre, și eu ca el. Sulla a fost un model de conduită politică pentru Caesar, care era tînăr pe vremea cînd dictatorul făcea ce voia el cu statul roman. Nu se pune că Sulla l-a alergat să-l omoare pe tefeleul de Caesar, de-l pusese pe lista cu cei care trebuie beliți că așa zice dictatorul. Caesar l-a admirat tot restul vieții și i-a emulat ambiția și îndrăzneala autoritariană.De ce vă fac capul calendar cu istoria Romei?Pentru că este foarte foarte elocventă și plină de învățăminte pentru ce se întîmplă fix în zilele noastre. Cu noi. Cu viețile noastre. Historia magister mundi.Ce avem noi zilele astea? O situație de criză. Care este chiar formalizată prin legi care chiar așa se cheamă: stare de urgență, stare de alertă. Legi care suspendă temporar procedurile complicate ale democrației și trec totul pe fast forward, căci situația e groasă și trebuie acționat rapid.Ce avem noi zilele astea, în această situație de criză? Niște dictatori pufoși și sanitari, care iau decizii peste capetele democrației, nerespectînd procedurile stufoase și inerțiale ale acestui sistem democratic în care ne scăldăm de regulă și în care toate lucrurile se întîmplă cu viteza melcului.E criză, e ciumă, e sărăcia asta de virus. Lăsăm toate deoparte și ne dăm pe mîna dictatorilor de medici, că ei știu mai bine cum să lupte cu dușmanul microscopic. Dacă era război, ne dădeam pe mîna militarilor. Așa, ne dăm pe mîna medicilor.Pardon, scuze, îmi retrag cuvintele. Am greșit. Ce fraier sînt. De fapt, tot pe mîna militarilor ne-am dat. Că sînt militari de-ăia la vedere, ca generalul care a ajuns prim-ministru. Că sînt aproape civili, precum dragul de Raed. Că sînt securiști sau milițieni, tot un drac. Un amestec de medici cu militari cu medici militari. Cum e mai bine.Ce avem noi aici, în această situație de criză, conduși fiind de dictatura sanitaro-militară? Păi avem tentația de a permanentiza criza, de a duce Covidul pînă în secolul 24, doar să rămînă dragul de Arafat la putere ca faraonul și securiștii la mînere precum Lorenzo di Medici, prințul lui Machiavelli, și precum Sulla și precum Caesar și precum Augustus.Adică să se pișe pe ea de democrație în mod cronic, continuu și permanent.Să calce în picioare regulile gestionării puterii.Să nu dea socoteală pentru deciziile pe care le iau.Să nu răspundă pentru achizițiile dubioase pe care le fac. Vă mai amintiți de dragele de izolete, mînca-le-ar mama pe ele de izolete, cum ne-au salvat ele de ciumă?Să nu coboare de pe soclul de salvatori luminați și dezinteresați ai nației, ai poporului, ai globului, ai universului. Niște dictatori luminați care doar ei știu să conducă lucrurile și fără de ei se alege praful și pulberea, murim toți de ciumă.Pe bune? Doar atît puteți? Doar asemenea narative mediocre de legitimare a dictaturii permanente ați fost în stare să concoctați cu creierul vostru semi-creativ de dictatori țepeni, solemni, ușor plăvani, ușor îngîmfați, ușor de flatat și cu gîtul gros?Asta este adevărata problemă prin care trecem în momentul de față.Că cele șase luni care trebuiau să scoată Roma din belea s-au transformat în deja peste doi ani de cînd globul e ținut în mod convenabil într-un narativ de criză groaznică, oribilă, să fugim ne mănîncă, e cel mai foarte dezastru pe care l-am trăit noi vreodată, avem nevoie de o mînă forte, de decizii puternice, nepopulare, de abuzuri necesare.Avem pe dracu. Aveți voi nevoie să scoateți miliția în stradă, să speriați oamenii, să le puneți botniță la gură și să dați foc la Reichstag, să inventați dușmani și primejdii și riscuri și vulnerabilități pentru a vă legitima securismele și moartea democrației. O gripă care legitimează poftele voastre autoritariene.Asta e problema zilelor noastre. Că Fauci și Gates și Biden și Angela și Raed și Ciucă și Iohannis se dau mari Cincinnatus, cînd de fapt nu sînt decît niște încercări mediocre de Sulla, într-un context istoric convenabil.Ce vă mai place să vă mai jucați de-a Sulla și de-a dictatura. Ce vă mai place să vă închipuiți că sînteți niște mici Caesari, niște Octaviani de mucava, de ipsos și de cîrpă.Mînca-v-ar cîinii să vă mănînce și ajunge-v-ar Idele lui Marte în coaste, să vă înțepe precum pe Caesar, să vă intre sula supărării oamenilor în carne, acolo la osînză și la orgoliu, să vă trimită un pic la nemurire.O să fie. O să fie… Notă: Cele mai interesante creiere ale României vor scrie la această rubrică, indiferent de culoarea lor politică sau de viziunea lor față de România. Ca să învățăm să privim lumea din cât mai multe perspective.

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Prin Oras

De ce stomatologia din 2026 nu mai seamănă deloc cu cea de acum 10 ani? Iar la Clinica Diacicov vezi viitorul chiar astăzi

Stefania Heinz

Published

on

Dacă ultima ta vizită la dentist a fost acum câțiva ani, pregătește-te pentru o surpriză. Stomatologia modernă a trecut printr-o transformare spectaculoasă. Astăzi nu mai vorbim doar despre plombe și extracții, ci despre inteligență artificială, scanări 3D, tratamente minim invazive și zâmbete proiectate digital înainte ca medicul să înceapă orice intervenție.

De ce amână oamenii vizita la dentist?

Frica de durere.

Frica de costuri.

Frica de veștile proaste.

Însă adevărul este că cele mai costisitoare și dureroase tratamente apar tocmai atunci când problemele sunt ignorate ani de zile. O simplă consultație poate descoperi la timp afecțiuni care, netratate, pot duce la pierderea dinților sau la lucrări complexe și costisitoare.

Inteligența artificială schimbă regulile jocului

În cele mai moderne clinici din lume, inteligența artificială este deja utilizată pentru diagnostic, planificarea tratamentelor și ghidarea procedurilor complexe. Sistemele digitale permit medicului să vadă structurile anatomice cu o precizie impresionantă și să planifice fiecare etapă înainte ca pacientul să se așeze pe scaun.

Practic, stomatologia modernă înseamnă:

  • mai puține surprize;
  • tratamente mai precise;
  • recuperare mai rapidă;
  • rezultate mai previzibile.

Zâmbetul tău poate fi văzut înainte să fie realizat

Da, ai citit bine.

Tehnologiile digitale permit simularea viitorului zâmbet înainte de începerea tratamentului. Pacientul poate vedea cum va arăta rezultatul final și poate participa activ la alegerea formei și esteticii dinților. Acest concept a devenit unul dintre cele mai apreciate servicii în stomatologia modernă. (Wikipedia)

Implanturile dentare au intrat într-o nouă eră

În trecut, implanturile dentare păreau o procedură complicată și înfricoșătoare. Astăzi, tehnologiile digitale și ghidajul computerizat permit intervenții mult mai precise și mai confortabile pentru pacient. Rata de succes a implanturilor moderne depășește frecvent 90-95%, transformându-le într-una dintre cele mai sigure soluții pentru înlocuirea dinților pierduți.

Ce face diferența la Clinica Diacicov?

La Clinica Diacicov nu primești doar un tratament stomatologic.

Primești o experiență construită în jurul confortului, siguranței și tehnologiei moderne.

Pacienții aleg Clinica Diacicov pentru că aici găsesc:

✅ diagnostic precis și complet;

✅ soluții personalizate pentru fiecare caz;

✅ tehnologie modernă pentru tratamente predictibile;

✅ atenție la detalii și estetică;

✅ o echipă care pune pacientul pe primul loc.

Într-o perioadă în care stomatologia evoluează mai rapid ca niciodată, alegerea unei clinici care investește permanent în tehnologie și pregătire profesională poate face diferența dintre un tratament obișnuit și un rezultat excepțional.

Cel mai bun moment pentru a merge la dentist este acum

Mulți oameni așteaptă până apare durerea.

Pacienții informați aleg altfel.

Ei vin la control înainte ca problema să devină urgentă.

Pentru că un control realizat astăzi poate însemna economii importante, tratamente mai simple și un zâmbet sănătos pentru mulți ani de acum înainte.

La Clinica Diacicov, stomatologia nu înseamnă doar tratarea dinților. Înseamnă prevenție, tehnologie, încredere și un zâmbet pe care îl porți cu mândrie în fiecare zi.

Programează-te acum și descoperă cum arată viitorul stomatologiei moderne! 🦷✨

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Actualitate

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția „Under Construction” din șantierul RIVUS

Dani Muresan

Published

on

Expoziția „Under Construction”, organizată de RIVUS în parteneriat cu Universitatea de Artă și Design din Cluj-Napoca, continuă să atragă publicul într-unul dintre cele mai spectaculoase spații industriale aflate în transformare din oraș.

Peste 350 de vizitatori au descoperit deja expoziția găzduită în Hala cu Arcade, una dintre clădirile păstrate de pe fosta platformă industrială Carbochim. Spațiul face parte din viitorul proiect RIVUS și va deveni, după restaurare și reconversie, un centru dedicat artelor performative și inițiativelor culturale.

Până atunci, hala oferă publicului o experiență rară: întâlnirea dintre artă, arhitectură, patrimoniu industrial și un șantier aflat în plină transformare.

Artă într-un spațiu care se transformă odată cu orașul

Expoziția are loc chiar în interiorul șantierului RIVUS, proiectul dezvoltat de IULIUS și Atterbury Europe, care va transforma fosta platformă Carbochim într-o nouă destinație urbană pentru comunitate.

Contextul face ca vizita să fie una diferită față de o expoziție clasică. Publicul descoperă lucrări de artă contemporană într-un spațiu industrial autentic, înainte ca acesta să intre într-un amplu proces de restaurare și să primească o nouă funcțiune culturală.

Lucrările sunt realizate de studenți și artiști ai Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca și explorează memoria locului, trecutul industrial al platformei Carbochim și transformările prin care trece zona.

Picturi, fotografii, sculpturi și instalații propun perspective diferite asupra modului în care un spațiu industrial poate fi păstrat, reinterpretat și reintegrat în viața orașului.

Hala cu Arcade, viitor reper cultural în cadrul RIVUS

Hala cu Arcade este una dintre clădirile de patrimoniu industrial păstrate în cadrul proiectului RIVUS. În viitor, aceasta va deveni un centru pentru artele performative și pentru inițiative culturale, integrat într-un proiect amplu de regenerare urbană.

Prin expoziția „Under Construction”, publicul are ocazia să vadă acest spațiu într-un moment de tranziție, între istoria fostei fabrici și viitorul său rol în comunitate.

Curatorul expoziției, prof. univ. dr. Liviu-Florian Ștefan, rectorul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca, spune că tocmai caracterul temporar al acestui moment dă forță proiectului.

„Spațiul acesta este atât de spectaculos și de generos pentru ceea ce va urma. Am avut ideea de a organiza o expoziție aici și ne bucurăm că a fost primită cu deschidere de echipa RIVUS. Ne-am dorit să facem ceva ce nu se întâmplă foarte des și, mai ales, ceva ce nu va mai putea fi făcut în aceeași formă altădată. Este limpede că nu mai putem exista separat: arta, business-ul, dezvoltarea și industria trebuie să coexiste și să colaboreze, pentru că avem nevoie unii de alții”, a declarat acesta.

Studenții UAD au reinterpretat memoria fostei fabrici Carbochim

Pentru studenții implicați, proiectul a însemnat mai mult decât realizarea unor lucrări într-un spațiu neconvențional. Procesul de creație a inclus documentare, explorarea istoriei locului și încercarea de a aduce în prim-plan poveștile oamenilor care au lucrat de-a lungul timpului în fabrica de abrazive Carbochim.

Multe dintre lucrări pornesc de la elementele definitorii ale spațiului industrial: structuri metalice, suprafețe brute, urme ale fostei activități și atmosfera specifică unei hale aflate între trecut și viitor.

Rezultatul este o expoziție care nu doar ocupă temporar un spațiu industrial, ci îl pune în valoare și îl transformă într-un punct de dialog între artiști, public și oraș.

Cum poate fi vizitată expoziția „Under Construction”

Expoziția poate fi vizitată până pe 26 iunie 2026, în Hala cu Arcade din incinta RIVUS Cluj-Napoca, de pe strada Porțelanului C33.

Accesul este gratuit, însă se face exclusiv pe bază de programare prealabilă, în grupuri organizate și însoțite de personal autorizat, deoarece expoziția se află într-un șantier activ.

Programul de vizitare este miercuri, joi și vineri, între orele 17:00 și 19:00.

Înscrierile se fac online aici:
https://inscriereunderconstruction.netlify.app/

Despre RIVUS

RIVUS este dezvoltat de companiile IULIUS și Atterbury Europe și reprezintă cel mai amplu proiect de regenerare urbană aflat în dezvoltare în România. Proiectul presupune transformarea fostei platforme industriale Carbochim într-o nouă destinație pentru comunitate, cu funcțiuni de retail, cultură, entertainment, birouri, restaurante, servicii și spații dedicate timpului liber.

Investiția depășește 550 de milioane de euro și include reconversia a două clădiri de patrimoniu industrial, amenajarea unui parc de 52.000 mp, accesibilizarea malului Someșului și realizarea unor noi conexiuni de mobilitate pentru oraș.

Prin expoziția „Under Construction”, RIVUS arată încă din această etapă direcția proiectului: păstrarea memoriei industriale a locului și transformarea fostei platforme Carbochim într-un spațiu deschis comunității.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Eveniment

O seară de poveste în inima Clujului: magia operetei revine la Palatul Bánffy într-un concert spectaculos sub cerul verii

Diana Petrescu

Published

on

Cluj-Napoca se pregătește să găzduiască unul dintre cele mai elegante și emoționante evenimente culturale ale verii. Pe 5 iulie 2026, curtea fermecătoare a Palatului Bánffy va răsuna din nou de acordurile celor mai iubite operete, în cadrul celei de-a VIII-a ediții a Concertului de la Palatul Bánffy – un eveniment care a devenit deja o tradiție culturală emblematică pentru oraș.

Există seri care trec neobservate și există seri care rămân în suflet pentru totdeauna. Concertul de la Palatul Bánffy face parte din cea de-a doua categorie. Nu este doar un spectacol muzical, ci o experiență care reunește generații, familii și prieteni într-un decor de poveste, unde muzica, arhitectura și emoția se întâlnesc într-o armonie perfectă.

Când istoria și muzica creează magie

Palatul Bánffy, una dintre cele mai frumoase clădiri baroce din Transilvania, oferă cadrul ideal pentru o astfel de seară specială. Curtea interioară, încărcată de istorie și eleganță, se transformă pentru câteva ore într-o scenă în aer liber unde publicul este invitat să descopere farmecul operetei într-o atmosferă unică.

Pe măsură ce soarele apune peste centrul istoric al Clujului, iar luminile serii îmbracă palatul într-o aură romantică, primele acorduri muzicale vor transporta spectatorii într-o lume a rafinamentului, a iubirii și a poveștilor nemuritoare.

Cele mai frumoase operete, într-un program excepțional

Ediția din acest an aduce în fața publicului creațiile unor compozitori legendari care au definit istoria operetei europene: Huszka Jenő, Kálmán Imre și Lehár Ferenc.

Programul artistic a fost conceput de Plesa Róbert, care a realizat o selecție atentă și echilibrată, îmbinând cele mai cunoscute și iubite arii cu adevărate bijuterii muzicale mai rar interpretate pe scenă. Astfel, atât iubitorii genului, cât și cei care descoperă opereta pentru prima dată vor avea parte de surprize și momente memorabile.

Artiști de prestigiu din Transilvania și invitați speciali din Budapesta

Pe scena amplasată în curtea Palatului Bánffy vor urca artiști apreciați din Cluj și din întreaga Transilvanie:

  • Kolcsár Katalin
  • Modra Noémi
  • Rétyi Zsombor
  • Peti Tamás Ottó
  • Rigmányi István
  • Plesa Róbert

Evenimentul va avea și doi invitați de onoare care conferă o dimensiune internațională serii.

Publicul va avea ocazia să o asculte pe Fischl Mónika, laureată a prestigiosului Premiu Kossuth și una dintre cele mai apreciate artiste ale Teatrului de Operetă din Budapesta, alături de Ninh Duc Hoang Long, tenor recunoscut pe scene importante din Europa și Asia pentru vocea sa impresionantă și interpretările sale spectaculoase.

O rampă de lansare pentru noile generații

Unul dintre cele mai frumoase aspecte ale acestui concert este susținerea tinerelor talente. Organizatorii oferă și în acest an șansa unor artiști aflați la început de drum să urce pe aceeași scenă alături de nume consacrate.

Astfel, două eleve talentate ale Școlii de Măiestrie KvintEsszencia, Biró Anna și Somogyi Eszter, vor avea ocazia să își demonstreze talentul în fața unui public numeros și exigent.

Muzică, dans și spectacol vizual

Concertul nu va fi doar o experiență auditivă, ci și una vizuală. Coregrafiile spectaculoase semnate de Vlad Sebastian vor aduce un plus de eleganță și dinamism întregului eveniment.

Acompaniamentul muzical va fi asigurat de o orchestră de cameră de înalt nivel artistic, coordonată de concertmaestrul Gyenge Zoltán Balázs, garantând astfel o interpretare impecabilă a fiecărei lucrări.

O gazdă care va conduce publicul prin universul operetei

Seara va fi prezentată de actrița Fodor Réka, care prin farmecul, eleganța și naturalețea sa va ghida spectatorii prin universul fascinant al operetei, oferind context și povești care vor transforma fiecare moment într-o experiență și mai profundă.

Un eveniment pe care nu trebuie să îl ratezi

Într-o perioadă în care cultura autentică devine tot mai prețioasă, Concertul de la Palatul Bánffy reprezintă o invitație la frumusețe, emoție și conexiune umană.

Fie că sunteți pasionați de muzica clasică, iubitori ai operetei sau pur și simplu căutați o experiență deosebită într-o seară de vară, acest eveniment promite să ofere momente de neuitat într-unul dintre cele mai spectaculoase decoruri din Cluj-Napoca.

Pe 5 iulie 2026, lăsați-vă purtați de muzică, sub cerul liber, în inima orașului.

Informații eveniment

📅 Data: 5 iulie 2026
📍 Locația: Curtea Palatului Bánffy, Cluj-Napoca
🎼 Eveniment: Concertul de la Palatul Bánffy – Ediția a VIII-a

Bilete

Biletele pot fi achiziționate online de aici:

👉 https://eventbook.ro/music/bilete-banffy-palotakoncert-8?hall=palatul-banffy-cluj-napoca

Rezervă-ți locul din timp și fii parte din una dintre cele mai elegante seri culturale ale verii clujene!

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

Transilvania Healing Center repune Clujul pe harta Europei printr-o abordare inovatoare a sănătății integrative și terapiilor prin frecvență

Stefania Heinz

Published

on

Locul unde speranța întâlnește inovația

Într-o lume în care tot mai mulți oameni se confruntă cu oboseală cronică, stres, anxietate, probleme digestive, afecțiuni inflamatorii și provocări de sănătate care le afectează calitatea vieții, mulți caută răspunsuri dincolo de abordările convenționale. Caută soluții care să privească omul ca întreg, să înțeleagă cauzele dezechilibrelor și să ofere o perspectivă nouă asupra stării de bine.

La Cluj-Napoca, un oraș recunoscut pentru inovație, educație și dezvoltare, Transilvania Healing Center își propune să aducă o nouă perspectivă asupra sănătății integrative, atrăgând anual persoane din întreaga țară și din străinătate interesate de evaluări complexe și terapii non-invazive bazate pe tehnologii moderne.

Pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, experiența începe cu o întrebare simplă:

„Dacă există o altă cale?”

Povestea care a inspirat un proiect unic

În spatele Transilvania Healing Center se află o experiență profund personală.

După ani întregi de căutări, provocări și încercări de a-și recăpăta echilibrul, antreprenorul Sorin Gadola a descoperit importanța unei abordări integrate asupra sănătății. Experiența sa personală l-a determinat să exploreze metode complementare de susținere a organismului, punând accent pe stilul de viață, alimentație, evaluări funcționale și terapii cu frecvente.

Din această căutare s-a născut o viziune.

O viziune care avea să aducă la Cluj concepte și tehnologii întâlnite în centre internaționale de sănătate integrativă și care să ofere oamenilor șansa de a privi sănătatea dintr-o perspectivă diferită.

Astfel a luat naștere Transilvania Healing Center.

O experiență diferită pentru pacienți

Mulți dintre cei care ajung aici spun același lucru:

„Pentru prima dată am simțit că cineva încearcă să privească imaginea de ansamblu.”

Nu doar simptomul.

Nu doar rezultatul unei analize.

Nu doar problema de moment.

Ci întreaga persoană.

În cadrul centrului sunt utilizate tehnologii moderne de evaluare și monitorizare care contribuie la identificarea dezechilibrelor funcționale și la realizarea unor programe personalizate.

Aceste informații sunt integrate într-o abordare complexă care poate include recomandări nutriționale, modificări ale stilului de viață, suplimente și terapii complementare.

Pentru mulți oameni, simplul fapt că aceste evaluări sunt non-invazive reprezintă un avantaj important.

Oameni care vin cu speranță

Printre cei care ajung la Transilvania Healing Center se află persoane de toate vârstele.

Părinți care își doresc să exploreze soluții complementare pentru copiii lor.

Adulți care se confruntă de ani de zile cu probleme digestive, balonare, reflux, oboseală sau stres permanent.

Persoane care caută să înțeleagă mai bine dezechilibrele asociate proceselor inflamatorii și provocărilor autoimune.

Oameni care au trecut prin numeroase consultații și care simt că încă nu au găsit răspunsurile pe care le caută.

Pentru mulți dintre ei, cea mai mare schimbare nu este doar una fizică.

Este emoțională.

Este sentimentul că există încă speranță.

Că există încă opțiuni.

Că există încă oameni care îi ascultă.

Tehnologia și viitorul sănătății integrative

În ultimii ani, interesul pentru terapiile complementare și pentru tehnologiile de evaluare non-invazivă a crescut la nivel mondial.

Tot mai mulți oameni caută metode prin care să înțeleagă mai bine modul în care funcționează organismul lor și cum pot contribui activ la propria stare de bine.

Transilvania Healing Center face parte din această nouă generație de centre care combină tehnologia, evaluarea complexă și abordarea personalizată.

Nu există două persoane identice.

Nu există două istorii de sănătate identice.

De aceea, fiecare pacient este privit ca un caz unic.

Clujul devine o destinație pentru sănătatea integrativă

Ani la rând, Clujul a fost cunoscut pentru universități, IT, inovație și marile evenimente internaționale.

Astăzi, prin proiecte precum Transilvania Healing Center, orașul își consolidează poziția și în domeniul sănătății integrative.

Pacienți din diferite colțuri ale lumii aleg să viziteze Clujul pentru a descoperi această abordare modernă, centrată pe om și pe nevoile sale individuale.

Pentru mulți dintre ei, experiența nu înseamnă doar o vizită la o clinică.

Înseamnă începutul unei noi perspective asupra propriei sănătăți.

Mai mult decât o clinică

Transilvania Healing Center nu își propune să fie doar un centru de evaluare și terapii complementare.

Își propune să fie un loc în care oamenii găsesc răspunsuri.

Un loc în care sunt ascultați.

Un loc în care sănătatea este privită în ansamblu.

Un loc în care tehnologia, experiența și grija pentru pacient se întâlnesc.

Iar pentru mulți dintre cei care îi trec pragul, acesta este motivul pentru care revin.

Pentru că uneori, cea mai mare schimbare începe atunci când cineva îți oferă șansa să privești sănătatea dintr-o perspectivă complet nouă.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Prin Oras

RO-ALERT de vreme severă în Cluj: Autoritățile avertizează populația să evite deplasările

Maria Costea

Published

on

Clujenii au primit miercuri, 11 iunie, un mesaj RO-ALERT de tip „Alertă Extremă”, emis din cauza fenomenelor meteorologice periculoase prognozate pentru următoarele ore. Avertizarea vizează întreg județul Cluj și anunță condiții severe de instabilitate atmosferică, cu risc crescut pentru populație și bunuri.

Potrivit mesajului transmis prin sistemul RO-ALERT, în intervalul 11 iunie, ora 12:00 – 12 iunie, ora 10:00, sunt așteptate averse torențiale cu acumulări de apă între 40 și 60 de litri pe metru pătrat, intensificări puternice ale vântului cu viteze cuprinse între 70 și 90 km/h, vijelii și căderi de grindină de dimensiuni medii.

Autoritățile atrag atenția că aceste fenomene pot produce pagube materiale, pot afecta traficul rutier și pot crea situații periculoase pentru persoanele aflate în aer liber. În acest context, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Cluj recomandă cetățenilor să limiteze deplasările la strictul necesar și să evite zonele expuse riscurilor.

Recomandările autorităților

Pentru a preveni incidentele, populația este sfătuită să:

  • Evite deplasările în timpul manifestării fenomenelor severe;
  • Se adăpostească în clădiri sigure și să evite spațiile deschise;
  • Nu staționeze sub copaci, stâlpi de electricitate sau panouri publicitare;
  • Asigure obiectele care pot fi luate de vânt de pe balcoane și din curți;
  • Urmărească informațiile și actualizările transmise de autorități.

Meteorologii avertizează că precipitațiile abundente pot provoca acumulări importante de apă în zonele joase, iar rafalele puternice de vânt pot duce la ruperea unor arbori sau la avarierea infrastructurii.

Autoritățile rămân în alertă

Echipajele de intervenție din cadrul ISU Cluj sunt pregătite să acționeze în cazul producerii unor situații de urgență generate de vremea severă. Cetățenii sunt încurajați să respecte recomandările oficiale și să apeleze numărul unic de urgență 112 doar în situații care necesită intervenție imediată.

Avertizarea rămâne în vigoare până joi dimineață, la ora 10:00, perioadă în care condițiile meteo pot deveni periculoase în mai multe zone ale județului Cluj.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era

Era