Connect with us

Social

Se propune ca noile mall -uri ale Clujului să nu aibă DELOC parcări, pentru a favoriza pietonii. Legea, însă, e clară

Stefan Petre

Published

on

Se propune ca noile mall -uri ale Clujului să nu aibă DELOC parcări, pentru a favoriza pietonii. Legea, însă, e clară

Clujul va avea în următorii ani încă două mall -uri, plus zone de birouri și locuințe. Un activist civic prezent la dezbateri a propus să se renunțe de tot la parcări, deși mașina în ziua de azi este indispensabilă. Mallul de la Sanex ar urma să aibă 5000 de locuri de parcare, iar cel de la Carbochim tot atât. 
Activistul Adrian Dohotaru a spus că trebuie schimbat regulamentul de parcări și să renunțăm la parcări. ”Aș miza pe un număr mai mic de parcări, pentru a favoriza partea pietonală. Dacă ducem 5000 de mașini acolo, orașul va fi înghesuit și poluat. Zona va avea o parcare cu 5000 de locuri și dacă e după mine aș face mult mai puține, chiar deloc”, a spus Adrian Dohotaru.Deși inițial nu a avut astfel de idei la consultațiile din cadrul Comisiei de Urbanism din cadrul Primăriei Cluj-Napoca, primarul Emil Boc a reacționat și a întrebat dacă se poate renunța la parcări, deși viceprimarul Dan Tarcea l-a adus cu picioarele pe pământ, spunându-i că ”nu se poate face mall fără parcări și nici cu reducerea lor, pentru că acolo oamenii vor merge la centru comercial și la cumpărături”. ”Ideea este de descentralizare a orașului. Să nu meargă toți la același centru comercial, ci la cel lângă care locuiesc. Cei care vor să meargă în altă parte, să ia transportul în comun”, a precizat primarul Emil Boc. În același timp, specialiștii l-au informat că legea națională prevede un număr minim de parcări și regulamentul local nu poate bate legea. Aceeași discuție s-a ridicat și în cazul mall -ului de la Carbochim. Primarul Emil Boc a spus că este bine să fie mai multe astfel de investiții, pentru ca oamenii să poată alege și să nu fie nevoită să mai meargă cu autoturismul la mall.Ambele investiții sunt extrem de mari, de minim un miliarde de euro fiecare. De asemenea, acestea sunt utile pentru că cele două zone sunt rămase mult în urma orașului. Discuțiile din Comisia de Urbanism din cadrul Primăriei Cluj-Napoca sunt preliminare, urmând să se discute punctual în următoarele ședințe. La prima dezbatere concluziile au fost pozitive și s-a tranșat problema parcărilor. Mai exact s-a spus că nu se poate face o astfel de investiție ignorând factorul auto.Citiți AICI despre mall -ul de la Sanex și AICI despre mall -ul de la Carbochim. 

Source link

Facebook Comments Box

Prin Oras

 Ieși la vot! Votează pentru viitorul tău – iar noi te răsplătim!

Stefania Heinz

Published

on

Alegerea Președintelui României este un moment esențial pentru viitorul țării. Fiecare vot contează și fiecare voce are puterea de a influența direcția în care mergem ca națiune. De aceea, îți lansăm un îndemn simplu, dar puternic: DUMINICA 18 MAI, IEȘI LA VOT!

Pentru a susține acest demers civic, The Barber Shop și Downtown Beauty îți oferă un cadou din partea casei: servicii gratuite pentru cei care că au votat. Este modul nostru de a spune „mulțumim” celor care aleg să se implice.
“Binele se face, nu se asteaptă!” (Bob Rădulescu)

Atenție! Locurile sunt limitate, așa că grăbește-te! IEȘI LA VOT!

Link-uri catre pagini
– THE Barber Shop
o https://www.facebook.com/thebarbershoptheoffice/
o https://www.instagram.com/thebarbershopcluj/
– Downtown Beauty –
o https://www.facebook.com/downtownbeautycluj
o https://www.instagram.com/downtownbeautycluj

Facebook Comments Box
Continue Reading

Info

Grătarul, MOTIV de SCANDAL la Cluj! Vecinii s-au LUAT la BĂTAIE din cauza fumului?

Cosmin Ardelean

Published

on

Vecini în război din cauza GRĂTARULUI! Clujeni prea sensibili sau fum toxic?

Ziua de 1 Mai, dedicată relaxării și petrecerilor în aer liber, a fost motiv de conflict între doi vecini de pe strada Dumbrava Roșie din Cluj-Napoca. În timp ce unii clujeni au ales să își facă grătare în propriile curți, un vecin s-a arătat extrem de deranjat de fumul emanat de aceștia.

Clujeanul nemulțumit a reclamat la Primărie faptul că vecinii și-au amplasat grătarul prea aproape de ferestrele sale, obligându-l să inhaleze fumul ore în șir și împiedicându-l să aerisească locuința. Acesta a menționat că a avut o experiență similară și anul trecut, tot de 1 Mai.

“Pe strada Dumbrava Roșie, de la ora 15, vecinii stau în incinta lor proprie, dar lângă poartă, și fac grătar, forțându-mă pe mine să le inhalez fumul de mai bine de două ore și nu am cum să aerisesc. I-am atenționat încă de anul trecut să meargă să facă grătarul în spatele casei, nu lângă stradă”, se arată în sesizarea trimisă Primăriei Cluj.

Incidentul ridică o întrebare pertinentă: au devenit clujenii prea sensibili la activitățile obișnuite ale vecinilor sau există o limită a toleranței când vine vorba de disconfortul cauzat de fumul de grătar?

Facebook Comments Box
Continue Reading

Actualitate

Ofertă ULUITOARE! 1000 de dolari și bilet de avion dacă pleci! Ce spun clujenii?

Cosmin Ardelean

Published

on

Administrația Trump oferă 1.000 de dolari migranților să părăsească SUA. Scopul: economii semnificative

Administrația președintelui Donald Trump a anunțat o nouă strategie inedită pentru a gestiona problema migrației ilegale în Statele Unite. Autoritățile vor oferi suma de 1.000 de dolari, plus costul biletului de avion, migranților care aleg să părăsească voluntar țara.

Această măsură are ca scop principal realizarea unor economii substanțiale. Costul mediu pentru arestarea, detenția și deportarea unei persoane fără statut legal se ridică în prezent la aproximativ 17.000 de dolari. Prin stimularea autodeportării, administrația speră să reducă semnificativ aceste cheltuieli.

Secretarul pentru securitate internă, Kristi Noem, a declarat într-un comunicat că “dacă vă aflați aici ilegal, autodeportarea este cea mai bună, mai sigură și mai rentabilă modalitate de a părăsi Statele Unite pentru a evita arestarea”.

În luna martie a acestui an, administrația Trump a lansat o aplicație mobilă denumită CBP Home, menită să faciliteze procesul de autodeportare pentru persoanele aflate în această situație.

Deși președintele Trump a promis deportări masive, cifrele actuale indică un număr mai mic de deportări comparativ cu perioada similară din timpul administrației precedente.

Facebook Comments Box
Continue Reading

Cele mai citite