Connect with us

Sport

Aparatul de test multidrog achiziționat de Primăria Florești, predat polițiștilor clujeni. Primarul Pivariu: „Ne preocupă sănătatea și siguranța cetățenilor”.

Stefan Petre

Published

on

Aparat drugtest achiziționat de Primăria Florești și predat IPJ Cluj/Foto: Bogdan Pivariu Facebook.com

FLOREȘTI

Primăria Florești a achiziționat un aparat drugtest, pentru eficientizarea combaterii efectelor consumului de droguri în trafic. Aparatul de test multidrog a fost predat Poliției clujene.

Aparat drugtest achiziționat de Primăria Florești și predat IPJ Cluj/Foto: Bogdan Pivariu Facebook.com

  În ciuda creșterii numărului de șoferi aflați sub influența substanțelor psihoactive, polițiștii din Florești nu dispun de un aparat drugtest. Autoritățile din Florești au anunțat, recent, că vor achiziționa un aparat drugtest, pentru a crește siguranța în trafic. Din păcate, Poliția Română nu dispune de suficiente aparate de testare a șoferilor aflați sub influența drogurilor.  „Primăria și Consiliul Local Florești au achiziționat un aparat modern Test Multidrog pe care îl dăm astăzi în comodat secției de poliție de pe raza comunei Florești. Drogurile sunt o realitate crudă, inclusiv în societatea noastră. Ne preocupă sănătatea și siguranța cetățenilor din Florești. CITEȘTE ȘI: 
Plin de șoferi drogați pe drumurile clujene, dar polițiștii din Florești NU au un drugtest. Primăria a trebuit să-l cumperePrin acțiunea de astăzi, și Primăria din Florești își joacă rolul, un rol pe care realitatea ne obligă să îl jucăm”, a notat primarul Bogdan Pivariu pe pagina sa de Facebook Măsura vizează eficientizarea luptei împotriva efectelor consumului de droguri. Primăria Florești a predat Inspectoratului Județean de Poliție Cluj un aparat drugtest/Foto: Bogdan Pivariu și comisarul-șef de Poliție Mihai Rus/Bogdan Pivariu Facebook.com„Fenomenul devastator al drogurilor a luat amploare fără precedent în România. Primăria Florești a achiziționat un aparat modern drugtest, pe care îl predă Inspectoratului Județean de Poliție Cluj”, a declarat primarul comunei Florești, Bogdan Pivariu.  „Este un fenomen complex, atât la nivelul județului Cluj, cât și la nivel național.Inspectoratul de Poliție Județean derulează campanii de prevenire a consumului de droguri, în parteneriat cu Consiliul Județean Cluj, prin care am adus toate primăriile din județ la aceeași masă. Campania este dedicată adolescenților, pentru că aici este problema reală”, au declarat reprezentanții IPJ Cluj, în cadrul procedurii de preluare a aparatului drugtest.  Potrivit primarului Pivariu, administrația din Florești derulează mai multe proiecte destinate reducerii efectelor devastatoare pe care consumul de droguri și de alte substanțe îl are în rândul familiilor și al comunității.În România, fenomenul drogurilor în rândul adolescenților este scăpat de sub control. Potrivit Agenției Naționale Antidrog, cea mai mică vârstă declarată la care s-a început consumul de droguri este 13 ani.De altfel, în trafic sunt depistați tot mai mulți șoferi aflați sub influența drogurilor. Potrivit noii legislații, în urma adoptării legii „Anastasia”, șoferii băuți, drogați sau fără permis care produc accidente mortale vor fi condamnați la închisoare cu executare. Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Meci istoric pentru U-BT: clujenii au întâlnit Partizan Belgrad în Sala Polivalentă

Alex Campian

Published

on

Potrivit Radio Cluj, baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au disputat aseară cel mai important meci din istoria clubului, întâlnind Partizan Belgrad în ultima etapă a turului Ligii Adriatice. Partida s-a jucat de la ora 20:30, în Sala Polivalentă, într-o atmosferă impresionantă.

Antrenorul Mihai Silvășan a transmis înaintea confruntării că își dorește ca echipa sa să ofere o replică solidă, iar publicul a răspuns într-un mod entuziast. Biletele online s-au epuizat în mai puțin de 24 de ore, iar ultimele 300 de tichete puse în vânzare în ziua meciului au fost cumpărate imediat.

Întâlnirea a fost una cu adevărat specială: prima dispută directă dintre U-BT și Partizan Belgrad, dar și prima ocazie în care formația clujeană a jucat pe teren propriu, într-un meci oficial, împotriva unei echipe ce evoluează în Euroligă. Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar atmosfera a pus în valoare comunitatea de suporteri a clubului.

Scorul a fost: [85-92]

Foto / sursă: Ovidiu Tebu, Facebook U-BT Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era