Connect with us

Sport

Consiliere și sprijin pentru studenții israelieni și palestinieni care învață la UMF Cluj. Rector: „Cu greu ne putem imagina ce sentimente trăiți”

Stefan Petre

Published

on

Studenții de la UMF Cluj, afectați de războiul din Israel pot primi consultare gratuită / Foto 1: UMF Cluj-Napoca / Foto 2: X (fostul Twitter) captură video - Jackson Hinkle

Social

Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca oferă consiliere și sprijin studenților săi israelieni și palestinieni, dar punctează și că nu vor fi tolerate comportamente care să incite la ură.

Studenții de la UMF Cluj, afectați de războiul din Israel pot primi consultare gratuită / Foto 1: UMF Cluj-Napoca / Foto 2: X (fostul Twitter) captură video – Jackson Hinkle

  


Războiul care a izbucnit în Israel se „aude” până în România și afectează oameni din toate colțurile lumii. Având în vedere că în Cluj-Napoca există studenți mediciniști care provin atât din Israel, cât și din Palestina, reprezentanții Universității de Medicină și Farmacie le transmit acestora că nu sunt singuri și că pot să primească suport gratuit dacă se află în dificultate. 


Totodată, reprezentanții universității clujene îi roagă pe toți din mediul academic să se sprijine reciproc și să apeleze la empatie față de cei care suferă în urma războiului:„În contextul actual dificil, în ceea ce privește starea de război dintre Israel și Palestina, și având în vedere că în Universitatea de Medicină și Farmacie «Iuliu Hațieganu» din Cluj-Napoca învață atât studenți israelieni, cât și palestinieni, siguranța acestora reprezintă o prioritate pentru conducerea universității. În acest sens, UMF «Iuliu Hațieganu» vine în întâmpinarea nevoilor studenților afectați de acest conflict și oferă suport gratuit tuturor celor aflați în dificultate în această perioadă extrem de grea, prin Centrul de consiliere psihologică, situat în campusul studențesc Hașdeu. În aceste momente grele, este important să ne sprijinim reciproc și să ne arătăm empatia față de cei care sunt afectați de război”, au anunțat reprezentanții universității.



CITEȘTE ȘI:
Apel la donare de sânge în Cluj pentru victimele din Israel Sănătatea mintală are un impact direct asupra sănătății noastre generale, a succesului academic și a relațiilor cu cei din jur. La UMF „Iuliu Hațieganu” există resurse și experți care să-i sprijine pe studenți în gestionarea situațiilor dificile și a diverselor stări emoționale care pot apărea. Aceștia trebuie să apeleze la Centrul de Consiliere Psihologică și Orientare pentru Carieră, aflat în căminul 7 din campusul Hașdeu.



UMF Cluj-Napoca spune NU discriminării și bullying-uluiRectorul UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, prof. dr. Anca Dana Buzoianu, a transmis un mesaj de susținere studenților afectați de război:„Dragi studenți, în aceste clipe greu încercate de conflictul care a izbucnit în Israel, în numele întregii comunități academice a Universității de Medicină și Farmacie «Iuliu Hațieganu» din Cluj-Napoca, vă transmit mesajul nostru de susținere și compasiune, atât pentru voi, cât și pentru familiile și prietenii voștri. Am urmărit cu îngrijorare situația din țara voastră și cu greu ne putem imagina ce sentimente trăiți în aceste clipe. Dorim să vă asigurăm de întreaga noastră înțelegere și susținere și vă oferim tot sprijinul necesar pentru a trece cu bine peste această perioadă”, a transmis rectorul UMF „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, prof. dr. Anca Dana Buzoianu, cu „cele mai bune gânduri”.



CITEȘTE ȘI:
Zeci de pelerini din Cluj și Maramureș, blocați în Israel de război, au ajuns în siguranță în România: „Rugăciunea ne-a adus acasă” În ceea ce privește anumite comportamente neadecvate care pot apărea între studenți sau alți membrii din mediul academic clujean, rectorul Universității de Medicină a scos în evidență că nu se tolerează discriminarea sau acte care pot să incite la ură:„Totodată, doresc să subliniez încă o dată că în cadrul comunității noastre academice, nu susținem și nu tolerăm comportamente de natură discriminatorie sau care să incite la ură, bullying sau intimidare. Studenţii noștri au dreptul de a-şi urma convingerile religioase, politice şi culturale, atât timp cât respectă drepturile şi libertatea de gândire şi exprimare a celor din jur, nu propagă aceste idei în mediul academic, nu încalcă codul de conduită, Carta Universităţii sau legislaţia în vigoare. Cu speranța că acest conflict se va sfârși cât mai curând, vă dorim multă sănătate vouă și celor dragi și ne vom ruga împreună pentru pace”, a evidențiat Anca Dana Buzoianu.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:



Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Meci istoric pentru U-BT: clujenii au întâlnit Partizan Belgrad în Sala Polivalentă

Alex Campian

Published

on

Potrivit Radio Cluj, baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au disputat aseară cel mai important meci din istoria clubului, întâlnind Partizan Belgrad în ultima etapă a turului Ligii Adriatice. Partida s-a jucat de la ora 20:30, în Sala Polivalentă, într-o atmosferă impresionantă.

Antrenorul Mihai Silvășan a transmis înaintea confruntării că își dorește ca echipa sa să ofere o replică solidă, iar publicul a răspuns într-un mod entuziast. Biletele online s-au epuizat în mai puțin de 24 de ore, iar ultimele 300 de tichete puse în vânzare în ziua meciului au fost cumpărate imediat.

Întâlnirea a fost una cu adevărat specială: prima dispută directă dintre U-BT și Partizan Belgrad, dar și prima ocazie în care formația clujeană a jucat pe teren propriu, într-un meci oficial, împotriva unei echipe ce evoluează în Euroligă. Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar atmosfera a pus în valoare comunitatea de suporteri a clubului.

Scorul a fost: [85-92]

Foto / sursă: Ovidiu Tebu, Facebook U-BT Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era