Connect with us

Sport

Nu s-a învățat minte! Clujean prins la volan drogat după ce la începutului anului a fost prins fără carnet de șofer

Stefan Petre

Published

on

Control la intrarea în Huedin/ Foto: arhivă IPJ Cluj

Actualitate

Un clujean de 52 de ani a fost prins de polițiști drogat la volan. Acesta a mai fost prins la începutul anului fără permis de conducere.

Control la intrarea în Huedin/ Foto: arhivă IPJ Cluj

   Un clujean de 52 de ani a fost prins de polițiști drogat la volan. Acesta a mai fost prins în luna martie a anului acesta fără permis de conducere.
CITEȘTE ȘI:
Șoferi DROGAȚI la volan! Doi bărbați, prinși conducând pe drumurile din Cluj sub influența substanțelor interzise„La data de 7 septembrie a.c. polițiștii din cadrul Poliției municipiului Dej – Biroul Rutier au dispus măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, de 52 de ani, cercetat pentru săvârșirea a două infracțiuni la regimul rutier.
Acesta a fost oprit în trafic de polițiști la aceeași dată, în jurul orei 13.10, în Piața 16 Februarie din municipiul Dej, în timp ce conducea un autoturism fără a deține permis de conducere.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, însă la testarea cu aparatul Drugtest s-au înregistrat valori pozitive, motiv pentru care a fost condus la o unitate medicală pentru a-i fi prelevate mostre biologice.
Totodată, în contextul verificărilor, polițiștii au constatat că acesta se afla în stare de recidivă, fiind depistat în cursul lunii martie a.c., de către polițiștii Secției 1 Poliție Cluj-Napoca în timp ce conducea autoturismul fără a avea acest drept.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive.
În urma prezentării acestuia instanței, s-a dispus arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile”, au transmis reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Cluj.Zeci de șoferi drogați, băuți sau fără carnet, pe drumurile din ClujMai mulți șoferi au fost prinși pe drumurile din Cluj drogați, băuți sau fără carnet. „La data de 6 septembrie a.c., în jurul orei 21.45, polițiștii din cadrul Poliției municipiului Turda au oprit pentru verificări autoturismul condus pe strada Hațegului, de un tânăr de 22 de ani, din municipiul Turda. Testarea acestuia cu aparatul drugtest a indicat prezența substanțelor interzise, fiind astfel condus la o unitate medicală în vederea recoltării probelor biologice. În cauză au fost demarate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe
La data de 6 septembrie a.c., în jurul orei 20.20, polițiștii municipiului Câmpia Turzii au depistat un conducător auto, de 50 de ani, din municipiul Turda, care se deplasa pe strada Laminoriștilor, deși era sub influența alcoolului.
Testarea bărbatului cu aparatul etilotest a indicat concentrația de 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat, rezultat în baza căruia acesta a fost condus la o unitate medicală unde i-au fost recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului”, a adăugat IPJ Cluj.CITEȘTE ȘI:
Închisoare cu executare pentru șoferii băuți, drogați sau fără permis care produc accidente mortale. Legea „Anastasia”, în vigoare de aziDoi șoferi au fost prinși în Câmpia Turzii și Fizeșu Gherlii în timp ce conduceau fără carnet sau cu permisul suspendat. „La data de 6 septembrie a.c., în jurul orei 11.00, polițiștii Secție 4 Poliție Rurală Câmpia Turzii au oprit pentru control un autoturism condus pe DJ 150 în localitatea Frata. La volan a fost identificat un tânăr, de 20 de ani, din județul Cluj, care avea dreptul de a conduce vehicule suspendat.
Din cercetări a rezultat că autovehiculul condus de acesta i-ar fi fost încredințat de către un bărbat care cunoștea faptul că nu avea dreptul de a conduce vehicule. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere a unui vehicul fără permis de conducere și încredințare a unui vehicul unei persoane care nu posedă permis de conducere
La data de 6 septembrie a.c, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Gherla au depistat un bărbat de 46 de ani, din comuna Fizeșu Gherlii, care conducea un autoturism deși nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Acesta a fost oprit de polițiști pe DJ 109C, pe raza comunei Fizeșu Gherlii, în jurul orei 17.30.
În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul infracțiunii de conducere a unui vehicul fără permis de conducere”, a transmis IPJ Cluj.De asemenea, un șofer a fost prins în timp ce conducea drogat prin Huedin.„La data de 7 septembrie a.c., în jurul orei 21.20, polițiștii din cadrul Poliției orașului Huedin au oprit pentru control un autoturism condus pe DN1E60, pe strada Piața Republicii din Huedin.
La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat, de 31 de ani, din același oraș, căruia testarea cu aparatul drugtest i-a indicat prezența substanțelor interzise. Ulterior, la o unitate medicală acestuia i-au fost recoltate probe biologice.
În cauză au fost demarate cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise”, au adăugat polițiștii.CITEȘTE ȘI:
Șoferi pericol public! Amenzi de mii de lei pentru șoferii băuți sau fără permisReținuți pentru că erau băuți sau fără permisMai mulți șoferi au fost reținuți după ce au fost prinși băuți sau fără permis de conducere.„La aceeași dată, în jurul orei 21.40, polițiștii Biroului Rutier au oprit în trafic pentru verificări autoturismul condus de un bărbat, de 51 de ani, pe strada Pinticului din municipiul Dej.
Bărbatul a fost testat cu aparatul pentru detectarea substanțelor psihoactive, fiind înregistrate valori pozitive, fapt pentru care acesta a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de mostre biologice. Cercetările sunt continuate de polițiști sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.În data de 7 septembrie a.c., în jurul orei 19.00, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe DN1 – E81, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier – Biroul Drumuri Naționale și Europene au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat de 34 de ani, din Câmpia Turzii.
Acesta a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea de mostre biologice. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.În aceeași dată, în jurul orei 14.30, polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Gherla au depistat pe DJ161F, în localitatea Cătina, un bărbat de 28 de ani, din aceeași comună, în timp ce conducea un vehicul agricol, fără a deține permis de conducere aferent categoriei.
Totodată, bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, fiind înregistrată valoarea de 0,09 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind sancționat contravenționale în conformitate cu prevederile O.U.G. 195/2002. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, a adăugat IPJ Cluj.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Meci istoric pentru U-BT: clujenii au întâlnit Partizan Belgrad în Sala Polivalentă

Alex Campian

Published

on

Potrivit Radio Cluj, baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au disputat aseară cel mai important meci din istoria clubului, întâlnind Partizan Belgrad în ultima etapă a turului Ligii Adriatice. Partida s-a jucat de la ora 20:30, în Sala Polivalentă, într-o atmosferă impresionantă.

Antrenorul Mihai Silvășan a transmis înaintea confruntării că își dorește ca echipa sa să ofere o replică solidă, iar publicul a răspuns într-un mod entuziast. Biletele online s-au epuizat în mai puțin de 24 de ore, iar ultimele 300 de tichete puse în vânzare în ziua meciului au fost cumpărate imediat.

Întâlnirea a fost una cu adevărat specială: prima dispută directă dintre U-BT și Partizan Belgrad, dar și prima ocazie în care formația clujeană a jucat pe teren propriu, într-un meci oficial, împotriva unei echipe ce evoluează în Euroligă. Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar atmosfera a pus în valoare comunitatea de suporteri a clubului.

Scorul a fost: [85-92]

Foto / sursă: Ovidiu Tebu, Facebook U-BT Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dragoș Tuluc, minunea din Cluj care a cucerit raliurile României la doar 16 ani

Alex Campian

Published

on

Pilotul clujean Dragoș Tuluc, triplu campion național la doar 16 ani, în Campionatul Național de Raliuri 2025

Performanță de excepție pentru motorsportul românesc: Dragoș Tuluc, un adolescent din Cluj-Napoca, a devenit triplu campion național la doar 16 ani. Tânărul pilot, legitimat la AMC Driving Academy, a dominat sezonul 2025 din Campionatul Național de Raliuri, alături de copilotul său, Aurelian Hanea.

Triplu campion în primul sezon complet

Tuluc a impresionat în trei competiții distincte — Suzuki Swift Cup, clasa RO6 și categoria debutanți — unde a reușit câte cinci victorii din opt etape. Rezultatele l-au transformat în cel mai tânăr pilot care reușește o asemenea performanță în România.

În clasamentul dedicat piloților sub 26 de ani, echipajul Tuluc-Hanea a încheiat pe locul al treilea, depășind rivali cu experiență și mașini mult mai puternice.

Talent, disciplină și un mentor cu experiență

Dragoș Tuluc spune că succesul s-a datorat pasiunii și muncii susținute, dar și experienței copilotului său:

„A fost un an incredibil. Am învățat enorm de la fiecare cursă și de la echipa care m-a susținut. Nu m-am gândit la trofee, ci la cum să devin mai bun de la o etapă la alta”, a spus tânărul campion.

La rândul său, Aurelian Hanea, copilot și antrenor, consideră că performanța lui Dragoș este dovada seriozității și profesionalismului promovate de AMC Driving Academy:

„Aceste rezultate sunt rodul muncii în echipă și al unei pregătiri riguroase. Pentru noi, este o confirmare că investiția în tineri talentați dă roade.”

Cu o maturitate sportivă impresionantă, Dragoș Tuluc promite să fie una dintre revelațiile raliurilor românești din următorii ani.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era