Connect with us

Sport

„Zi de foc” pentru echipele clujene. „U” și CFR, în fața unor meciuri importante.

Stefan Petre

Published

on

„U” și CFR Cluj vor juca duminică, 17 decembrie, în meciurile din etapa cu numărul 20/ Foto: FC Universitatea Cluj

Sport

„U” și CFR Cluj vor juca duminică, 17 decembrie, în meciurile din etapa cu numărul 20.

„U” și CFR Cluj vor juca duminică, 17 decembrie, în meciurile din etapa cu numărul 20/ Foto: FC Universitatea Cluj

  „U” Cluj și Oțelul se întâlnesc, duminică, de la ora 15:00 într-un meci din etapa a 20-a din Superligă. La primul sezon în Superligă după opt ani, gălățenii au bifat 11 remize în 19 etape. Oțelul a fost până în această rundă formația cu cele mai multe meciuri încheiate la egalitate. Remiza Petrolului cu Rapid a făcut ca ploieștenii să devină echipa cu cele mai multe meciuri încheiate la egalitate, înregistrând până acum 12 remize.Campioana din 2011 a câștigat de patru ori și a pierdut tot atâtea meciuri. În ceea ce privește golaverajul, gălățenii antrenați de Dorinel Munteanu au 21 de reușite, încasând 20 de goluri. Oțelul are a doua defensivă a Superligii, dar pe plan ofensiv se află în partea inferioară a ierarhiei.
CITEȘTE ȘI:
Mandorlini nu are frică de Ioan Varga și este sigur că va continua la CFR Cluj: „Trebuie să fim maturi”În ceea ce privește golurile, Alex Pop a reușit să înscrie de opt ori, iar Juri Cisotti de 4 ori, în rest având reușite și Maciel Ferreira (3), Samuel Teles (2), Kehinde Fatai (1), Ștefan Bodișteanu (1) sau George Cîrjan (1).Probleme în defensivă de câteva meciuriCu toate că apărarea a reprezentat punctul forte pentru nou-promovată, aceasta a început să arate semne de slăbiciune în ultimele săptămâni. Oțelul a încasat cel puțin două goluri în patru din ultimele cinci partide oficiale, incluzând aici și un joc din Cupa României. În plus, precedentele două apariții oficiale au adus șase goluri în poarta dunărenilor, câte trei din partea lui Dinamo și Sepsi OSK. Există și o asemănare între „U” și Oțelul, iar acest detaliu îl reprezintă prestațiile din deplasare. Aceste două cluburi sunt singurele rămase fără înfrângere departe de casă în sezonul 2023/2024 al Superligii.Dacă elevii antrenați de Ioan Ovidiu Sabău au adunat 20 de puncte pe teren străin, trupa lui Dorinel Munteanu are un bilanț de 3 victorii, 6 egaluri în deplasare, dar și un golaveraj pozitiv (12 goluri marcate și 6 goluri primite). Gălățenii au cea mai bună defensivă din campionat în ceea ce privește meciurile în deplasare.
Zi de meci și pentru CFR ClujSepsi Sfântu Gheorghe și CFR Cluj se vor duela duminică seară, de la ora 21:00, în etapa cu numărul 20 din Superligă.Covăsnenii sunt pe locul 9 în  clasament, cu 26 de puncte, iar clujenii se află pe poziția a doua, cu 33 de puncte.CFR n-a mai câștigat de 7 meciuri în toate competițiile, ultimul succes fiind obținut în fața Farului, scor 3-1, la finalul lunii octombrie. Este cea mai lungă perioadă fără victorie din ultimii 8 ani, iar antrenorul Andrea Mandorlini este salvat deocamdată doar de locul 2 din clasament. „Avem al doilea cel mai bun atac, alături de FCSB, chiar dacă sunt 7 partide de când nu câștigăm și atacanții nu marchează. Orice poziție în teren are responsabilitatea ei, dar, în acest moment, cred că atacanții au o mare responsabilitate. Cu siguranță, trebuie să dăm mai mult decât am făcut-o în ultimul timp”, a transmis Andrea Mandorlini.Sepsi vine după două succese consecutive în campionat, ambele reuşite după instalarea ca antrenor a lui Bernd Storck, 1-0 acasă cu Dinamo şi 3-2 în deplasare cu Oţelul Galaţi, rezultate care au întrerupt o serie de trei meciuri fără victorie. Mai mult Sepsi a remizat în Cupa României pe terenul celor de la Petrolul Ploieşti, scor 2-2, dar a ratat accesul în sferturile de finală ale competiţiei după ce a terminat doar pe locul 4 în Grupa A. În partidele disputate în acest campionat pe teren propriu, Sepsi a înregistrat patru victorii, patru rezultate de egalitate şi un eşec (un 2-5 cu FCSB, pe 24 septembrie), iar cel mai bun marcator al echipei este Marius Ştefănescu, cu şase goluri în Superligă.Citiți monitorulcj.ro și pe Google News 

CITEȘTE ȘI:

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Dacia scrie istorie la Dakar 2026: victorie absolută cu Nasser al-Attiyah în cea mai dură cursă din lume

Alex Campian

Published

on

Dacia intră definitiv în istoria motorsportului mondial după ce a câștigat Raliul Dakar 2026, cea mai prestigioasă și exigentă competiție de rally-raid de pe glob. Victoria a fost obținută de pilotul qatarez Nasser al-Attiyah, la volanul unui model Dacia Sandrider, marcând prima victorie absolută a constructorului român în Dakar, conform rfi.fr

Este un rezultat cu atât mai impresionant cu cât Dacia se află abia la a doua participare în competiție. În doar doi ani, proiectul sportiv al mărcii a trecut de la debut la triumf, demonstrând performanța tehnică, fiabilitatea și competitivitatea platformei dezvoltate pentru condiții extreme.

Pentru Nasser al-Attiyah, succesul din 2026 reprezintă a șasea victorie din carieră la Raliul Dakar, însă este prima obținută alături de Dacia, un moment de referință atât pentru pilot, cât și pentru constructor. Copilotul său, belgianul Fabian Lurquin, bifează la rândul său primul triumf la Dakar.

Performanța Dacia nu s-a limitat doar la victoria finală. Un alt moment important a fost clasarea pe locul patru a legendarului Sébastien Loeb, aflat la a zecea participare în Dakar, tot la volanul unui Sandrider. De asemenea, un al treilea echipaj Dacia a încheiat competiția pe locul șapte, confirmând consistența și potențialul întregului program sportiv.

În clasamentul general, Nasser al-Attiyah a dominat cursa, reușind să își devanseze adversarii cu aproape zece minute. Locurile doi și trei au fost ocupate de piloții Ford, Nani Roma și Mattias Ekström, într-o ediție extrem de disputată.

Dakar 2026 s-a desfășurat pe parcursul a 13 zile, pe un traseu de aproape 8.000 de kilometri prin deșertul Arabiei Saudite, unde fiabilitatea și strategia sunt decisive. În acest context, victoria Dacia capătă o greutate simbolică majoră: un constructor român reușește să se impună în cea mai dură competiție auto din lume, transformând Dakar 2026 într-un reper istoric pentru brand și pentru motorsportul european.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Meci istoric pentru U-BT: clujenii au întâlnit Partizan Belgrad în Sala Polivalentă

Alex Campian

Published

on

Potrivit Radio Cluj, baschetbaliștii de la U-BT Cluj-Napoca au disputat aseară cel mai important meci din istoria clubului, întâlnind Partizan Belgrad în ultima etapă a turului Ligii Adriatice. Partida s-a jucat de la ora 20:30, în Sala Polivalentă, într-o atmosferă impresionantă.

Antrenorul Mihai Silvășan a transmis înaintea confruntării că își dorește ca echipa sa să ofere o replică solidă, iar publicul a răspuns într-un mod entuziast. Biletele online s-au epuizat în mai puțin de 24 de ore, iar ultimele 300 de tichete puse în vânzare în ziua meciului au fost cumpărate imediat.

Întâlnirea a fost una cu adevărat specială: prima dispută directă dintre U-BT și Partizan Belgrad, dar și prima ocazie în care formația clujeană a jucat pe teren propriu, într-un meci oficial, împotriva unei echipe ce evoluează în Euroligă. Sala Polivalentă a fost arhiplină, iar atmosfera a pus în valoare comunitatea de suporteri a clubului.

Scorul a fost: [85-92]

Foto / sursă: Ovidiu Tebu, Facebook U-BT Cluj-Napoca.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era