Connect with us

Stiri

Accident grav la intrarea în Mihăiești: două persoane decedate și două grav rănite

Stefania Heinz

Published

on

Mihăiești, 09.05.2025, ora 11:05 – Un accident rutier deosebit de grav a avut loc în această dimineață la intrarea în localitatea Mihăiești, într-o zonă de curbă periculoasă. Impactul s-a produs între un camion de culoare roșie, aflat pe contrasens, și un autoturism care circula regulamentar pe sensul opus.

În urma coliziunii, autoturismul a fost proiectat în afara carosabilului, răsturnându-se într-o râpă adâncă de pe marginea drumului. Patru persoane se aflau în mașina implicată. Din păcate, două dintre ele au fost declarate decedate la fața locului: o femeie în vârstă de 50 de ani și un băiat de doar 12 ani.

Celelalte două victime – un bărbat de 35 de ani și o fetiță de 13 ani – au suferit răni grave. Intervenția rapidă a echipajelor de salvare a fost esențială: la fața locului au ajuns mai multe ambulanțe, echipaje SMURD, pompieri, precum și un elicopter de urgență pentru transport medical.

Traficul în zonă a fost blocat temporar, formându-se o coloană de mașini pe mai mulți kilometri. Martorii spun că accidentul s-a produs într-o curbă periculoasă, iar camionul ar fi pătruns pe contrasens.

„Eram a cincea mașină în coloană și am văzut totul. A fost un moment de groază. N-am mai văzut așa ceva niciodată,” a declarat un martor ocular.

Poliția Rutieră a demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii accidentului.

Facebook Comments Box
Tetarom

Prin judet

Centru balnear de 25 de milioane € la Băile Cojocna. Proiect major pentru turismul din Cluj

Alex Campian

Published

on

Stațiunea Cojocna, considerată una dintre perlele turistice ale județului Cluj, se pregătește pentru o transformare spectaculoasă. Autoritățile locale au pregătit un proiect de minimum 25 de milioane de euro pentru construirea unui Centru de Recuperare și Agrement modern, care ar putea readuce Băile Cojocna în topul destinațiilor balneare din Transilvania, potrivit clujenii.ro.

Noul complex va avea o arhitectură inspirată de florile de sare, cu clădiri rotunde dispuse pe mai multe niveluri, conectate între ele. Proiectul include spații de cazare, zone pentru copii, facilități moderne de tratament și agrement, dar și zone exterioare spectaculoase, concepute pentru utilizare în toate anotimpurile.

Susținere din partea autorităților județene

Proiectul este susținut de Consiliul Județean Cluj, care a anunțat încă din 2025 că dorește atestarea zonei ca stațiune balneară oficială. Planul urbanistic pentru zona protejată „Băile Cojocna” a primit aviz favorabil, iar noul concept prevede reabilitarea clădirilor existente, extinderea serviciilor turistice și medicale, noi zone de agrement și modernizarea accesului.

Stațiune cu istorie de peste 100 de ani

Complexul balnear de la Băile Cojocna a fost construit în 1912, în jurul lacurilor sărate cu proprietăți terapeutice. În prezent, acestea sunt printre puținele băi sărate din județ, alături de cele din Turda și Dej.

De-a lungul anilor, stațiunea a pierdut din popularitate, iar baza de tratament a devenit insuficientă. Noul proiect urmărește să schimbe complet această situație.

Cum va arăta noul centru balnear

Viitorul complex va ocupa aproximativ 6.000 mp și va include spații de cazare, camere saline, băi sărate, terapii de recuperare, consultații medicale, bazine interioare și exterioare, zone pentru copii și spații de relaxare utilizabile tot timpul anului.

Resurse naturale cu potențial medical

Autoritățile au colaborat cu Institutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie, iar evaluările arată că apa sărată și nămolul sapropelic de la Cojocna au potențial terapeutic pentru mai multe afecțiuni.

foto: imagine: Imagine Ai sugestiva

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Stiri

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

Alex Campian

Published

on

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată de anchetatori, după mai multe percheziții efectuate la locuințele unor suspecți. Potrivit procurorilor, persoanele implicate ar fi acordat împrumuturi cu dobânzi uriașe, iar apoi ar fi recurs la amenințări și acte de intimidare pentru recuperarea banilor.

Conform informațiilor din dosar, dobânzile percepute ajungeau și la 50%, iar victimele erau obligate să returneze sume mult mai mari decât cele împrumutate. În unele cazuri, spun anchetatorii, oamenii trebuiau să restituie chiar și dublul banilor într-un timp foarte scurt.

Presiunile ar fi început în momentul în care cei împrumutați nu au mai reușit să plătească ratele și dobânzile impuse. Suspecții ar fi apelat la alte persoane pentru intimidarea datornicilor, fiind făcute amenințări inclusiv la adresa familiilor acestora, potrivit informațiilor apărute în presă, inclusiv pe site-ul stirileprotv,ro.

Anchetatorii spun că într-unul dintre cazuri ar fi fost sparte geamurile sediului unei firme administrate de o persoană care luase bani cu împrumut, gest considerat o formă de presiune pentru recuperarea datoriei. Una dintre victime ar fi cerut ajutor după ce situația a devenit imposibil de controlat.

Perchezițiile au avut loc vineri, în mai multe locații din Cluj-Napoca și Florești, unde polițiștii au ridicat documente, agende și alte înscrisuri în care ar fi fost notate sumele împrumutate și persoanele de la care trebuiau recuperați banii.

Prejudiciul estimat până în acest moment depășește 200.000 de euro, iar trei persoane sunt audiate în dosar. Cercetările continuă pentru infracțiuni de camătă, șantaj și distrugere.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Orasul Tau

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

Diana Petrescu

Published

on

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i s-a făcut rău pe o stradă intens circulată din oraș.

Incidentul a avut loc în cursul zilei de astăzi, când trecătorii au observat că femeia, aflată pe trotuar, părea dezorientată și slăbită. Martorii spun că aceasta s-a sprijinit de un gard, iar la scurt timp s-a așezat jos, acuzând stări de amețeală și dificultăți de respirație.

Persoanele aflate în zonă au sunat imediat la 112, iar un echipaj al Serviciul de Ambulanță a ajuns la fața locului în doar câteva minute. Cadrele medicale i-au acordat primul ajutor chiar pe trotuar, monitorizându-i tensiunea și pulsul.

După stabilizarea stării sale, femeia a fost urcată în ambulanță și transportată la Spitalul Județean de Urgență pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.

Potrivit primelor informații, starea acesteia este stabilă, însă medicii continuă evaluările pentru a determina cauza exactă a incidentului.

Autoritățile recomandă persoanelor în vârstă să evite deplasările în perioadele cu temperaturi extreme și să solicite ajutor imediat la apariția oricăror simptome neobișnuite.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era