Connect with us

Stiri

Interzis la manele pe BT Arena din 2026. Ionuț Rusu: „Dorim evenimente care să aducă un plus imaginii Clujului”

Alex Campian

Published

on

BT Arena din Cluj-Napoca, sală polivalentă unde concertele de manele sunt interzise din 2026

Potrivit monitorulcj.ro, BT Arena din Cluj-Napoca va interzice, începând cu anul 2026, organizarea concertelor de manele, decizia fiind asumată public de conducerea sălii polivalente și confirmând direcția culturală pe care arena dorește să o mențină pentru unul dintre cele mai importante spații de evenimente din România.

Directorul BT Arena, Ionuț Rusu, a declarat în cadrul podcastului Horia Nasra Show că sala nu a găzduit până acum concerte de manele și nici nu intenționează să o facă în viitor. Declarația vine în contextul apariției unor informații potrivit cărora anumiți artiști de manele, precum Leo de la Roșiori, ar urma să susțină concerte în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca în 2026.

„Nu am avut concerte de manele și nici nu plănuim să avem. Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, capitala evenimentelor și a sportului din România, rămâne o instituție de cultură, atât sportivă, cât și artistică”, a precizat Ionuț Rusu.

Potrivit acestuia, BT Arena este un reper pentru imaginea municipiului Cluj-Napoca, iar selecția evenimentelor trebuie să reflecte acest statut. „Fiind un loc de referință pentru oraș, dorim să aducem evenimente de calitate, care să aducă un plus imaginii Clujului, pe care îl reprezentăm cu mândrie”, a mai spus directorul arenei.

În cei peste 11 ani de activitate, BT Arena a găzduit peste 1.200 de evenimente și a atras mai mult de 8 milioane de spectatori.

Facebook Comments Box
Tetarom

Stiri

Rețea de cămătărie destructurată la Cluj. Percheziții în Cluj-Napoca și Florești, dobânzi uriașe și amenințări la adresa victimelor

Alex Campian

Published

on

O rețea de cămătărie care ar fi acționat în Cluj-Napoca și Florești a fost destructurată de anchetatori, după mai multe percheziții efectuate la locuințele unor suspecți. Potrivit procurorilor, persoanele implicate ar fi acordat împrumuturi cu dobânzi uriașe, iar apoi ar fi recurs la amenințări și acte de intimidare pentru recuperarea banilor.

Conform informațiilor din dosar, dobânzile percepute ajungeau și la 50%, iar victimele erau obligate să returneze sume mult mai mari decât cele împrumutate. În unele cazuri, spun anchetatorii, oamenii trebuiau să restituie chiar și dublul banilor într-un timp foarte scurt.

Presiunile ar fi început în momentul în care cei împrumutați nu au mai reușit să plătească ratele și dobânzile impuse. Suspecții ar fi apelat la alte persoane pentru intimidarea datornicilor, fiind făcute amenințări inclusiv la adresa familiilor acestora, potrivit informațiilor apărute în presă, inclusiv pe site-ul stirileprotv,ro.

Anchetatorii spun că într-unul dintre cazuri ar fi fost sparte geamurile sediului unei firme administrate de o persoană care luase bani cu împrumut, gest considerat o formă de presiune pentru recuperarea datoriei. Una dintre victime ar fi cerut ajutor după ce situația a devenit imposibil de controlat.

Perchezițiile au avut loc vineri, în mai multe locații din Cluj-Napoca și Florești, unde polițiștii au ridicat documente, agende și alte înscrisuri în care ar fi fost notate sumele împrumutate și persoanele de la care trebuiau recuperați banii.

Prejudiciul estimat până în acest moment depășește 200.000 de euro, iar trei persoane sunt audiate în dosar. Cercetările continuă pentru infracțiuni de camătă, șantaj și distrugere.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Orasul Tau

Femeie în vârstă, preluată de urgență de ambulanță după ce i s-a făcut rău pe stradă

Diana Petrescu

Published

on

O femeie în vârstă a avut nevoie de îngrijiri medicale de urgență după ce i s-a făcut rău pe o stradă intens circulată din oraș.

Incidentul a avut loc în cursul zilei de astăzi, când trecătorii au observat că femeia, aflată pe trotuar, părea dezorientată și slăbită. Martorii spun că aceasta s-a sprijinit de un gard, iar la scurt timp s-a așezat jos, acuzând stări de amețeală și dificultăți de respirație.

Persoanele aflate în zonă au sunat imediat la 112, iar un echipaj al Serviciul de Ambulanță a ajuns la fața locului în doar câteva minute. Cadrele medicale i-au acordat primul ajutor chiar pe trotuar, monitorizându-i tensiunea și pulsul.

După stabilizarea stării sale, femeia a fost urcată în ambulanță și transportată la Spitalul Județean de Urgență pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.

Potrivit primelor informații, starea acesteia este stabilă, însă medicii continuă evaluările pentru a determina cauza exactă a incidentului.

Autoritățile recomandă persoanelor în vârstă să evite deplasările în perioadele cu temperaturi extreme și să solicite ajutor imediat la apariția oricăror simptome neobișnuite.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Sport

Clujeanul Alexandru Bologa, desemnat Sportivul Anului la prima Gală a Sportului Paralimpic din România

Alex Campian

Published

on

Judoka clujean Alexandru Bologa, campion mondial în 2025 la judo pentru nevăzători, a fost desemnat Sportivul Anului la prima ediție a Galei Sportului Paralimpic, organizată de Comitetul Național Paralimpic precizeaza ziarulfaclia.ro

Distincția vine după un an de excepție pentru sportivul legitimat la CSM Cluj-Napoca, care și-a confirmat statutul de lider mondial în categoria sa.

„Mă simt foarte fericit, este o onoare pentru mine să câștig acest premiu la prima Gală a Sportului Paralimpic din România. Acest lucru demonstrează faptul că, încet, încet, sportul paralimpic are mai multă vizibilitate. Pe mine mă motivează întotdeauna faptul că îmi doresc să fiu cel mai bun și încerc să fiu cel mai bun, să dau tot ce pot pentru a fi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a declarat Bologa.

Sprijin internațional și obiective majore în 2025

Sportivul a subliniat și sprijinul primit din partea președintelui Federației Internaționale de Judo, Marius Vizer, precum și susținerea de la nivel internațional.

Pentru 2025, Alexandru Bologa are obiective clare: Campionatul European și Campionatul Mondial programate în august și septembrie, competiții pentru care se pregătește intens la fiecare antrenament.

Ceilalți laureați ai Galei Sportului Paralimpic

Titlul de Sportiva Anului 2025 a fost câștigat de Gabriela Constantin (para tenis de masă).

La categoriile non-paralimpice au fost premiați:

  • Adriana Tofan – Sportiva anului (para climbing)

  • Cosmin Candoi – Sportivul anului (para climbing)

Titlul de Sportivul Special Olympics al anului i-a revenit schiorului Casian Munteanu.

Premiul „Speranța paralimpică” a fost acordat lui Darius Dumitru (para înot), iar distincția pentru întreaga carieră și excelență a fost înmânată Paula Cristea.

Clubul și echipa anului

Titlul de Clubul Anului 2025 a fost câștigat de CSM Cluj-Napoca, unde activează și Antrenorul Anului, Tamas Gergely, cel care îl pregătește pe Alexandru Bologa.

Premiul pentru Echipa Anului în sportul paralimpic din România a fost adjudecat de echipa națională de fotbal pentru nevăzători.

Prezență internațională la gală

La eveniment au participat numeroase oficialități din sportul mondial, printre care:

  • Andrew Parsons, președintele Comitetului Paralimpic Internațional;

  • Ilgar Rahimov, președintele IBSA;

  • Laszlo Szabo, președintele Comitetului Paralimpic Maghiar;

  • Rufat Hajili, director executiv IBSA.

Prima ediție a Galei Sportului Paralimpic marchează un moment important pentru creșterea vizibilității și recunoașterii performanței sportivilor paralimpici din România.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era