Connect with us

Turda

TurdaNews – Fotbal, Liga 4: Victoria Viișoara termină la egalitate în prima etapă, 1-1, pe teren propriu cu Atletic Olimpia Gherla! (VIDEO/FOTO)

Calin Roman

Published

on

TurdaNews - Fotbal, Liga 4: Victoria Viișoara termină la egalitate în prima etapă, 1-1, pe teren propriu cu Atletic Olimpia Gherla! (VIDEO/FOTO)

Victoria Viișoara a debutat în noua ediție de campionat cu o remiză obținută pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu formația Atletic Olimpia Gherla, la capătul unui meci foarte echilibrat. După cum s-au desfășurat ostilitățile din teren, putem spune că partida s-a încheiat cu un rezultat echitabil, dar cu un regret din partea echipei viișorene, care dacă fructifica ocaziile clare de a înscrie, deznodământul final al acestei întâlniri era cu totul altul.
După un început echilibrat în prima repriză, în minutul 11 formația din Viișoara a avut o ocazie rarisimă de a marca, după ce Cubleșan pleacă pe un contraatac, ajunge în careul mare, de unde îi pasează ideal undeva pe la punctul cu var de la 11 metri, lui Bondor, care singur cu poarta goală în față șutează peste transversală.
Până la pauză meciul s-a desfășurat cu acțiuni la ambele porți, dar care au rămas fără nici un rezultat, deoarece apărările celor două formații și-au făcut datoria respingând cu brio orice acțiune care era inițiată în preajma careurilor proprii.
La doar nouă minute de la reluarea jocului în partea secundă, oaspeții profită de o greșeală a fundașilor echipei din Viișoara, iar Daroczi înscrie din careul mare cu un șut la colțul lung pe lângă portarul Nicoară.

După primirea golului, echipa antrenată de Gabriel Mocean se aruncă în atac încercând să egaleze, dar același atacant Bondor ratează de două ori din poziții ideale. Vine totuși minutul 76, atunci când Cubleșan este faultat în careul mare, iar centralul partidei acordă lovitură de la 11 metri pentru viișoreni. Lovitura a fost executată de Bituleanu, dar portarul Toderean are un reflex bun și respinge în prima fază mingea care ajunge la același executant, iar acesta înscrie cu un șut pe sub portar și scorul devenea 1-1.
Chiar dacă echipa din Viișoara a încercat după marcarea golului să înscrie din nou, echipa oaspete a fost foarte aproape în două rânduri să dea lovitura, dar jucătorii din Gherla s-au precipitat în faze foarte bune de a înscrie și au ratat posibilitatea să să preia din nou conducerea pe tabelă.
Finalul a prins pe teren două echipe obosite care au făcut mare risipă de energie, dar care s-au declarat mulțumite fiecare de punctul obținut.
De remarcat în final este faptul că echipa din Gherla este aproape schimbată total față de ediția trecută, în rândul ei am observat mai mulți jucători veniți de la echipa din liga a treia Minerul 1947 Ocna Dej și de aceea putem spune că echipa gherleană va pune probleme mari multor echipe din campionat.

Etapa viitoare, Victoria Viișoara va juca sâmbătă 9 septembrie, în deplasare, pe terenul celor de la Viitorul Gârbău.
VICTORIA VIIȘOARA – ATLETIC OLIMPIA GHERLA 1-1 (0-0)
Marcatori: Bituleanu 76 pt. Victoria Viisoara / Daroczi 54 pt. Atletic Olimpia Gherla
Victoria Viișoara: Nicoară – Nechifor, Sur, Paleoca, Coc (Tritean 46), Ciotlăuș (Cioargă 46), Balint, Rad (Gall 63), Bituleanu, Bondor, Cubleșan. Rezerve neutilizate: Horvat, Oltean, Popa, Covaci, Cenan, Telecan. Antrenor principal: Gabriel Mocean.

Atletic Olimpia Gherla: Toderean – Sacu, Silași, Forogău, Cengheri, Daroczi (Retegan.R 79), Dascăl (Șerban 46), Dani, Brici, Bogdan, Mureșan (Hegheduș 87). Rezerve neutilizate: Stupineanu, Banias.
Click aici pentru a accepta cookie-urile de marketing și a activa acest conținut

Source link

Facebook Comments Box
Tetarom

Judetul Cluj

Fosta fabrică de bere din Cluj, scoasă la vânzare cu aproape 3 milioane de euro. Ar putea deveni hotel boutique

Alex Campian

Published

on

Fosta fabrică de bere din Turda, monument istoric scos la vânzare

Una dintre cele mai spectaculoase clădiri de patrimoniu industrial din județul Cluj, fosta fabrică de bere din Turda, a fost scoasă la vânzare pentru 2,69 milioane de euro, fiind prezentată drept un „reper rar al patrimoniului industrial transilvănean”, potrivit ziuadecj.ro.

Proprietatea, cu o vechime de peste 200 de ani, este listată de celebra casă de licitații Sotheby’s și impresionează atât prin dimensiuni, cât și prin potențial. Clădirea are o suprafață utilă de aproximativ 8.400 de metri pătrați, este amplasată pe un teren de 4.200 mp și include 30 de camere și 10 băi.

Situată în apropierea centrului istoric al Turdei, fosta fabrică de bere a fost construită în mai multe etape, între 1756 și 1814, și a funcționat inițial sub numele de Berăria Mendel, devenind ulterior cunoscută drept Fabrica de Bere Turdeana, începând cu anii 1920.

Reprezentanții Sotheby’s descriu proprietatea ca fiind un exemplu remarcabil de arhitectură industrială timpurie, proiectată de arhitectul autodidact János Kövesi, care îmbină funcționalitatea cu expresii arhitecturale specifice epocii. Clădirea este clasificată monument istoric și păstrează elemente originale valoroase, precum zidărie decorativă din cărămidă aparentă, tâmplărie din lemn și metal, un coș industrial, un turn de colț și volume ample, cu tavane înalte.

După închiderea activității industriale în perioada postcomunistă, complexul a fost achiziționat de familia Rațiu, cunoscută pentru implicarea sa civică și culturală în Turda și județul Cluj. În prezent, spațiul este complet eliberat de echipamente, oferind flexibilitate totală pentru reconversie.

Potrivit prezentării oficiale, clădirea se pretează pentru multiple utilizări:
– restaurante, galerii sau spații expoziționale la parter
– birouri, studiouri creative sau hotel boutique la etajele superioare
– crame, spații wellness sau depozitare la subsol

În plus, proprietatea dispune de teren auxiliar adiacent, util pentru parcare și logistică, un avantaj rar în cazul reconversiilor urbane de amploare.

De-a lungul timpului, fosta fabrică de bere a găzduit deja evenimente culturale și artistice, demonstrându-și potențialul de a deveni o destinație culturală, turistică sau comercială de referință în Transilvania.

sursa foto: sothebysrealty.com

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Turda

Primul magazin Action din județul Cluj se deschide joi la Turda. Mii de produse sub 5 lei

Alex Campian

Published

on

Primul magazin ACTION din județul Cluj își deschide porțile joi, 20 noiembrie, în Shopping Park Turda (Solaris). Retailerul olandez de tip discount non-food pregătește o deschidere cu un public numeros, evenimentul fiind programat de la ora 9:00. Acesta este al șaselea magazin Action din România, iar compania confirmă că urmează și unități în Cluj-Napoca.

Noul magazin oferă 14 categorii diferite de produse și un sortiment de aproximativ 6.000 de articole, de la jucării și bricolaj, până la produse pentru casă, grădinărit și alimente. Dintre acestea, 1.500 costă sub 5 lei. Action introduce săptămânal 150 de produse noi, menținând un portofoliu adaptat preferințelor diverse ale clienților.

Spațiul comercial are o suprafață de 853 mp și o echipă formată din 17 angajați. Magazinul este situat pe strada Câmpiei 131, Turda, și va funcționa zilnic, între orele 9:00 și 21:00.

„Ne bucurăm să anunțăm ultima deschidere Action din acest an în România, la Turda. Clienții ne-au primit cu brațele deschise și suntem fericiți că tot mai mulți români se bucură de formula Action. Vreau să mulțumesc tuturor celor care au contribuit la această realizare”, a declarat Boyko Tchakarov, Director General Action România.

Action este un retailer internațional de discount non-food, prezent în 14 țări europene, cu peste 3.000 de magazine și milioane de clienți săptămânal.

info&foto: Turdanews.ro si clujcapitala.ro

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Stiri

Ceremonial militar-religios dedicat Zilei Armatei României, la Turda

Alex Campian

Published

on

Ceremonial militar-religios dedicat Zilei Armatei României, Turda 2025

Sâmbătă, 25 octombrie 2025, începând cu ora 11:25, în fața Catedralei Ortodoxe din Turda va avea loc un ceremonial militar-religios dedicat Zilei Armatei României. Evenimentul este organizat pentru a cinsti memoria eroilor care au apărat cu demnitate și curaj libertatea națională și pentru a reafirma respectul comunității față de valorile militare românești.

Programul manifestărilor va include intonarea Imnului Național al României, un survol aerian realizat de aeronave ale Bazei 71 Aeriană „General Emanoil Ionescu” din Câmpia Turzii, urmat de slujba religioasă (Te Deum), alocuțiuni ale oficialităților, depuneri de coroane și defilarea Gărzii de Onoare. Ceremonialul se va încheia în jurul orei 12:15.

Pentru buna desfășurare a evenimentului, autoritățile locale vor institui restricții de circulație între orele 11:00 – 13:30 în zona centrală a municipiului Turda. Vor exista devieri de trafic pentru autovehicule și pentru mijloacele de transport în comun.

Zonele afectate includ strada Libertății, Piața Republicii, Piața 1 Decembrie 1918, precum și străzile Dr. Ioan Rațiu, George Coșbuc, Mihai Eminescu, Castanilor și Aurel Vlaicu.

Mijloacele de transport în comun vor circula deviat, iar pentru pasageri vor fi amenajate stații temporare pe străzile Dr. Ioan Rațiu, General Dragalina, Avram Iancu și Castanilor, marcate vizibil de autorități.

Organizatorii îi invită pe toți cetățenii din Turda și din împrejurimi să participe la acest moment solemn de omagiere a eroilor României.

„Vă așteptăm să onorăm trecutul și eroii care au scris istoria și să aducem un omagiu Armatei României”, a transmis Primăria Turda.

Facebook Comments Box
Tetarom

Continue Reading

Cele mai citite


Tetarom Somesul


Era